طراحی کابینت در تری دی مکس

حتماً در آموزش های اسکچاپ آموزش طراحی کابینت با اسکچاپ رو هم مطالعه کرده اید. امروز با آموزش طراحی کابینت در تری دی مکس در خدمت شما عزیزان هستم.
بعد از باز کردن نرم افزار تری دی مکس و ایجاد فولدر برای پروژه و همچنین تنظیمات اولیه شروع به رسم باکس هایی به عنوان بدنه ی کابینت و با توجه به ابعاد و اندازه هایی که داریم خواهیم کرد.حتما” قبل از شروع واحد اندازه را در منویcustomize گزینه ی Unit setup روی سانتیمترتنظیم کنید.
لازم به ذکر است که در طراحی کابینت ها به یک سری استاندارد ها نیاز خواهیم داشت که قبل از شروع ذکر می کنم:
اول این که پایه در کابینت های استیل و پاخور در کابینت های ام دی اف دارای ارتفاع ۱۴ سانت است.
فاصله ی بین کابینت های زمینی از روی صفحه تا زیر کابینت های دیواری ۵۵ یا۶۰ لحاظ می شود.
عمق کابینت های زمینی ۶۰ سانتی متر و عمق کابینت های دیواری ترجیحا” ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود.
خب شروع به رسم کردن می کنیم. ابتدا به نمای Top می رویم و کلید های Ctrl+R را میزنیم و باکس می کشیم . بعد در قسمت Modify ابعاد و اندازه ها را قرار می دهیم.همینطور باکس ها را می کشیم و اندازه می دهیم و با Snap کنار هم می گذاریم.
طراحی کابینت در تری دی مکس
در مرحله ی بعد ۱۴ سانتیمتر پاخور رسم می کنیم. برای اینکار ابتدا کل بدنه ها را انتخاب می کنیم و در قسمت Gizmo در پایین صفحه Z را روی ۱۴ قرار می دهیم.
طراحی کابینت در تری دی مکس
بعد در نمای Top و با استفاده از فرمان Line شروع می کنیم قسمتهایی که پاخور وجود دارد یک مسیر با لاین یا Rectangle می کشیم و به Spline تبدیل می کنیم.

طراحی کابینت در تری دی مکس
نکته ای که پاخور دارد این است که دارای ضخامت ۲ سانتی متر است و از لبه ی بدنه ی کابینت هم ۳ سانتی متر به سمت داخل رفته است.پس بعد ازانتخاب کل spline به وسیله ی دکمه ی ۳ صفحه کلید گزینه ی outline را می زنیم و ۳ سانتی متر به سمت داخل می رویم لاین بیرونی را که نیازنداریم پاک می کنیم و باز با همین دستور ۲ سانتیمتر ضخامت می دهیم و با دستور Extrude 14 سانتیمتر منفی ارتفاع می دهیم.
طراحی کابینت در تری دی مکس

طراحی کابینت در تری دی مکس
در مرحله ی بعدی درب های کابینت را رسم می کنیم.اولین نکته که باید بدانیم این است که بین درب های همه ی کابینت ها یک فضای خالی بین نیم تا یک سانتی متر وجود دارد و ما هم برای طبیعی تر نشان دادن کار این فاصله را ایجاد می کنیم. دومین نکته این است که انواع پنل ها و درب ها را پیش رو داریم مثلا” یکی از آنها ام دی اف هست که با یک باکس ساده می سازیم با یک ضخامت دو سانتی یا کمتر و مدل دیگر مدل کلاسیک هست ومن برای شما درب ساده تر را آموزش می دهم.
خب اولین کاری که می کنیم ایجاد فاصله ی بین درب های کابینت به اندازه ی نیم سانت تا یک سانت است.برای اینکار بعد از تبدیل باکس ها به Editable poly یکی از Edge ها را انتخاب کرده وکلیدهای Alt+R را می زنیم که لبه های موازیش را انتخاب کند وراست کلیک کرده وconnect می کنیم ۲تا که سه کشو ایجاد بشود.

بعد polygonهایی که می خواهیم درب بخورند را انتخاب کرده و با راست کلیک و استفاده از دستور Insetفاصله ها ایجاد می شوند.توجه داشته باشید که inset باید روی حالت by polygon باشد.

در مرحله ی بعدی همین طور که polygonها در حالت انتخاب هستند با دستور Detach از منوی سمت راست آنها را ازقفسه های کابینت جدا می کنیم. نکته در اینجا این است که در پنجره ی ظاهر شده گزینه ی Detach as clone را فعال کرده و بعد ok می کنیم.

بعد با استفاده از مادیفایر shell ضخامت می دهیم به درب ها به اندازه ی ۲ سانتی مترو تبدیل به edit poly می کنیم.

درمرحله ی بعد گوشه های تیز را با استفاده ازانتخاب لبه ها راست کلیک و دستور Chamfer پخ می زنیم.

در مرحله ی بعد از طریق گزینه ی Import و بعد از آنMerge یک دستگیره ی آماده طبق سلیقه ی خودتان وارد صحنه می کنیم و اگر نیاز دارد مقیاس را تغییر داده و جایگذاری می کنیم. البته می توانید دستگیره را هم خودتان با دستوراتی که آموزش دیده اید طراحی کرده و مدلینگ کنید .
در آخر هم متریال ها و نورپردازی را خواهیم داشت.امیدوارم بهره ی کافی برده باشید.

2 دیدگاه ها

  1. farhad ۲۵ تیر, ۱۳۹۶

نظرات و سوالات خود را با طراح شیدی ها به اشتراک بگذارید