طراحی لوگو و ساختن طرح گرافیکی با اشکال ساده

ساختن طرح گرافیکی

در این نوشته قصد داریم به بررسی طراحی لوگو و ساختن طرح گرافیکی با اشکال ساده بپردازیم. پس در ادامه نوشته با ما همراه باشید.

 ۱. بلاک‌های پایه‌ای در طراحی لوگوها

اساس طراحی‌ بسیاری از لوگوها و تصاویر گرافیکی بلاک‌های هندسی ساده، خطوط، دوایر و مثلث‌ها هستند.  حتی با این اشکال ساده می‌توان طرح‌های گرافیکی فوق‌العاده‌ای برای لوگوها، روزنامه‌ها، فلایرها یا صفحات اینترنتی ایجاد کرد. در طراحی لوگو، سادگی یک امتیاز به‌شمار می‌رود.

این یک روشِ اول این‌ کار را انجام بده، بعد آن یکی کار را، بعد این یکی را! برای طراحی لوگو نیست! به‌جای آن، روشی مبتنی بر یافتن (یا دوباره یافتن) راه‌هایی برای استفاده از بلاک‌‌هایی ساده در طراحی لوگو و ساختن سایر نمودهای گرافیکی است.

مثال‌هایی که در این مقاله ارائه شده، توسط CorelDRAW، که یک نرم‌افزار رسم بردار است، ایجاد شده است. در این مثال‌ها تنها از ابزارهای اساسی استفاده شده و خبری از فیلترهای فانتزی و تغییرات و دست‌کاری‌های پیچیده نیست. شما می‌توانید فیلترها و جلوه‌های ویژه را بعداً و پس از آن‌که طراحی اصلی آماده شد اضافه کنید. در جست‌وجوی بلاک‌های ساده‌ای باشید که بتوانید تصویر گرافیکی یا طرح لوگوی مورد نظرتان را با آن‌ها بسازید.

ساختن طرح گرافیکی

 ۲. استفاده از خطوط در طراحی لوگو و ساختن طرح گرافیکی

می‌توان از انواع خطوط برای طراحی لوگو و ساختن طرح گرافیکی بهره برد.

 •  خطوط در شکل‌ها و اندازه‌های متنوعی قابل دسترسی‌اند. در بند تکرار گرفتار نشوید!
 •  ضخامت خطوط را مشخص کنید.
 •  خطوطی متشکل از نقطه، خط تیره، و یا به‌صورت ترکیبی ایجاد کنید.
 •  به الگوهایی که بخشی از خطوط ایجاد می‌کند توجه داشته باشید.
 •  از خطوط برای جلب توجه مخاطب استفاده کنید.
 •  از خطوط برای ایجاد موانع استفاده کنید.
 •  از خطوط برای برقراری ارتباط‌ها استفاده کنید.
 •  از خطوط برای نشان دادن حرکت استفاده کنید. حواستان جمع باشد که شکل خطوط چه پیامی را منتقل می‌کند. گوشه‌های تیز می‌توانند نشان‌گر مواردی نظیر اضطراب، پیچیدگی، سختی، تشریفات و تکنولوژی پیشرفته باشند. گوشه‌های دارای انحنا می‌توانند نشان‌گر نرمی، لطافت، روان بودن، آرامش و مواردی شخصی یا دوستانه باشند.

حتی تغییراتی کوچک در ضخامت خطوط، انتهای آن‌ها یا شکل‌شان می‌تواند به دگرگونی ظاهر و احساسی که از یک طراحی به مخاطب منتقل می‌شود، منجر شود. مثلاً در طراحی پیشرفته‌ی لوگو، خطوطی که یک مثلث می‌سازند (مثل حرف A) از از پایین به بالا از ضخامت‌شان کاسته می‌شود. به انتهای دارای انحنای خطوط در چکش توجه کنید. استفاده از خطوط دارای انحنا و مستقیم در کنار یکدیگر به انتقال احساسی ملایم‌تر می‌انجامد. در طرح ورژن دوم لوگوی ifiche از خطوطی با انتهایی دارای انحنا و منحنی‌های بیشتری استفاده شده است. توجه داشته باشید که برای هرکدام از لوگوها، از یک سبک حروف استفاده شده تا هماهنگی بیشتری با شکل و شمایل خطوط داشته باشند.

شما همین‌طور می‌توانید الگوهای جذابی با استفاده از خطوطی تکرارشونده بسازید. هیچ‌کدام از این‌ طرح‌ها بر رنگ استوار نیستند، هرچند تغییر در رنگ می‌تواند درادامه ظاهر خطوط را تغییر دهد.

ساختن طرح گرافیکی

 ۳. از شکل‌ها در طراحی لوگو استفاده کنید

برای ساختن طرح گرافیکی از دوایر، مربع‌ها و مثلث‌ها استفاده کنید.

هرچیزی شکلی دارد اما شکل‌های پایه‌ای نظیر دوایر، مربع‌ها و مثلث‌ها می‌توانند با توجه به سادگی‌شان در طراحی لوگو تأثیر فراوانی داشته باشند. این شکل‌های معنای مشخصی برای ضمیر ناخودآگاه دارند.

 •  دایره محافظ یا بی‌نهایت است.
 •  مربع بیان‌گر استقامت، عدالت و صداقت است.
 •  مثلث نماد اضطراب، ناسازگاری و دعواست.
خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
طراحی لوگوی استاندارد چگونه امکان پذیر است؟

شما می‌توانید چیزهای بسیاری را تنها با استفاده از دوایر، مربع‌ها و مثلث‌ها رستم کنید. تعدادی از آن‌ها را در کنار هم قرار دهید تا شکل‌های جذابی بسازید. شما می‌توانید از شکلی شکل دیگری بسازید، همانند گروهی از دوایر که مثلث ساخته‌اند و در شکل نشان داده شده‌اند.

تناوب جهت یا رنگ و از هم گسیختن یک الگو و یا خروج یک شکل از ترازبندی می‌تواند ایفاگر نقشی تأکیدی یا معرف ایده‌هایی انتزاعی باشد. یک مثلث به‌تنهانی یا مجموعه‌ای از مثلث‌های دارای هم‌پوشانی، می‌تواند به یک یا جهات بیشتری اشاره داشته باشد.

حروف یک لغت یا اسم را با اشکالی که تداعی‌گر آن حروف‌اند جایگزین کنید. استفاده از مثلث برای A یا V واضح است. استفاده از مربع‌ها برای حرف E (در یک شکل) یا دو دایره‌ی درهم برای S یا دو مثلث (یکی بالا، یکی پایین) برای N می‌تواند مثال‌های دیگری باشد، هرچند به‌اندازه‌ی مثال نخست واضح نیستند. مفهوم باید به‌تدریج و به‌آرامی گسترش پیدا کند، مثل توپ سرخ رنگی که (یک دایره) جایگزین اولین حرف o در لوگوی About.com شده است.

طرح‌های لوگو نیازی به پرداخت جزئیات ندارند، و معمولاً وقتی خوب از آب درمی‌آیند که ساده نگه داشته شوند. بنابراین اشکال ساده برای ساختن لوگوها مناسب‌اند.

ساختن طرح گرافیکی

 ۴. خطوط و شکل‌ها را در طراحی لوگو ترکیب کنید

از ترکیب خطوط و شکل‌ها برای طراحی لوگو و ساختن طرح گرافیکی استفاده کنید.

نیازی به دانستن چگونه نقاشی کشیدن جهت ساختن تصاویری پیچیده ندارید. طراحی‌ها و گرافیک‌های مرتبط با لوگو که در این‌جا نشان داده شده است، تنها از خطوط، دوایر، مربع‌ها و مثلث‌ها و متن استفاده کرده است.

کلیپ‌آرت به چه دردمان می‌خورد؟ تنها یک دایره، یک مثلث و یک مربع و یک خط دارای انحنا می‌توانند یک بالن زیبا بسازند. این طرح را چندبار تکرار کنید، رنگ را عوض کنید و یک کمان مثلثی به آن اضافه کنید. شما می‌توانید استفاده از یک بیضی کش‌آمده را هم برای یک بالن یا تعداد بیشتری از آن امتحان کنید و طرح اولیه را تغییر دهید.

مجموعه‌ای از مربع‌ها، همانند صفحه‌ی شطرنج، الگویی همه‌کاره است. می‌تواند طرح یک کاشی، یک پرچم مسابقه، یا همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، یک سفره‌ی رومیزی باشد. آیا شما می‌توانید از اشکالی که در ظروف مختلفی که جهت خوردن غذا به‌کار گرفته می‌شود استفاده کنید؟

یک شکل ساده (مثلث) فقط فضا را پر نمی‌کند. می‌توانید بگویید این شکل‌ها انتقال‌دهنده‌ی چه مفهومی در لوگوی سیاه‌وسفید بالا هستند؟

طرح لوگوی SpiroBendo در شکل چیزی بیشتر از یک مستطیل، چند دایره چند خط بسیار ضخیم با انتهایی دارای انحنا (مستطیل‌های توپر با گوشه‌هایی کمانی نیز می‌توانند به کار گرفته شوند.) نیست، که ترکیب‌شان یک دفترچه‌ی مارپیچی از آب درآمده است.

کلماتی که دم دارند بامزه‌اند. دمی که در Q (دایره) است یک خط است که وظیفه‌ای سه‌گانه به‌عهده دارد. هم خطی زیر اسم شرکت است، هم دم Q است، هم انحنای آن نشان‌دهنده‌ی آب است که ارتباطی مستقیم با شرکتی که معرف آن است دارد.

دوایری را انتخاب و بنفش کنید. یک برگ (که یک چندضلعی تغییرشکل‌یافته است)، یک خط پرپیچ‌وخم و مقداری نوشته به آن اضافه کنید تا لوگویی زیبا ساخته شود. همان‌طور که می‌بینید، هیچ‌گونه پیش‌نیاز و آموخته‌ی هنری مورد نیاز نیست!

 

لطفا امتیاز دهید
۰
Avatar
نویسنده مطلب سجاد ابوالحسنی

بدون دیدگاه