با معنا و مفهوم رنگ در طراحی لوگو آشنا شوید

4 ماه پیش
رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو از جذاب ترین موضوعاتی است که تصمیم داریم در این مقاله به آن بپردازیم. رنگ ها در تمامی طول روز با ما در ارتباط هستند. هر رنگ معنا، مفهوم و انرژی منحصر به فردی دارد که بر انرژی مخاطب اثر مستقیم می گذارد. این روزها روانشناسی رنگ ها به یک مبحث کاربردی و مهم در عرصه های مختلف تبدیل شده است. فرقی نمی کند که شما یک طراح دکوراسیون داخلی باشید یا یک طراح لوگو چون در هر صورت باید به نفوذ و اهمیت رنگ ها در کارتان اهمیت دهید. رنگ ها در واقع همان رنگ و لعابی هستند که باعث می شود کارتان بیشتر و بهتر دیده شود.

مغز ما انسان ها در ارتباط تنگاتنگی با رنگ ها قرار گرفته است. به عنوان مثال رنگ قرمز برای همه ما تداعی کننده اخطارها و ممنوعیت های راهنمایی و رانندگی است. مثلا مغزمان با دیدن رنگ قرمز چراغ راهنمایی و رانندگی فرمان ایست می دهد و در مقابل با مشاهده رنگ سبز چراغ در می یابیم که باید حرکت کنیم. ما با رنگ ها به خوبی مفاهیم مختلف را درک می کنیم و این موضوع را می توان از اعجاز رنگ ها دانست.

در این مقاله تصمیم داریم که به صورت تخصصی به انرژی و مفاهیم مربوط به رنگ ها بپردازیم. اگر به این موضوع علاقمند هستید، فرصت مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

رنگ در طراحی لوگو

استفاده از رنگ قرمز در لوگو

قرمز رنگ هیجانات است! این هیجانات می توانند مثبت یا منفی باشند. به همین علت جنگ، خونریزی، شور، عشق، التهاب و… را می توان به راحتی در این رنگ احساس کرد. قرمز رنگی زنده است که برای جلب توجه مخاطب از ان استفاده می شود. به همین خاطر در طراحی هایی که فوریت در آنها لحاظ شده است، از رنگ قرمز به منظور جذب نگاه و توجه بیننده استفاده می شود. با کمک این رنگ می توان هیجان و انگیزه مطلوبی در مخاطب ایجاد کرد. برای درک بهتر این موضوع می توانید به طراحی های مربوط به اعلام حراج فروشگاه ها دقت کنید!

جالب است بدانید که نگاه به رنگ قرمز می تواند به بالارفتن فشار خون منجر شود که این مسئله بروز حس گرسنگی را به دنبال دارد. قطعا به همین دلیل است که برند “مک دونالدز”  برای هویت بخشیدن به مجموعه خود از این رنگ استفاده کرده است.

اچ اند ام، کنون، کوکاکولا، لیوایز و… از دیگر برندهایی هستند که از این رنگ فوق العاده برای لوگوی خود استفاده کرده اند.

رنگ در طراحی لوگو

استفاده از رنگ سبز در لوگو

سبز رنگ طبیعت است. رنگ نو شدن و تازگی. همان طور که با حضور در دل طبیعت به آرامش می رسیم، با دیدن رنگ سبز در لوگوها هم می توانیم آرامش و تازگی را در وجودمان در جریان بیاندازیم. این رنگ در میان کمپانی هایی که دوستدار طبیعت هستند از محبوبیت بالاتری برخوردار است. لندرور و استارباکس از معروف ترین برندهایی هستند که در طراحی لوگوی خود از رنگ سبز استفاده کرده اند.

رنگ در طراحی لوگو

استفاده از رنگ آبی در لوگو

همه ما از مشاهده رنگ آبی آرامش می گیریم و این خاصیت را می توان از مهم ترین ویژگی های این رنگ دانست. کمپانی هایی که تمایل دارند تا قدرت، موفقیت و امنیتشان را در ذهن مخاطب بنشانند در طراحی لوگوی خود از این رنگ استفاده می کنند. جالب است بدانید که اکثر مردم دنیا حداقل یک بار در طول زندگی خود به یک رنگ از میان طیف گسترده رنگ آبی علاقمند شده اند.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
بهترین لوگو جام جهانی در تاریخ کدام لوگوها است؟

رنگ آبی از موثرترین و کاربردی ترین رنگ ها در طراحی لوگو به شمار می رود. به طوری که بالغ بر ۵۰۰ لوگوی معروف دنیا به این رنگ آغشته شده اند. از این رنگ در حوزه های مختلف پزشکی، دولتی، پوشاک، الکترونیک و… استفاده شده است.توییتر، دل، فیسبوک، سامسونگ، اچ پی و… از مشهورترین لوگوهای آبی رنگ جهان به شمار می روند.

استفاده از رنگ قهوه ای در لوگو

رنگ قهوه ای هم همانند رنگ سبز از طبیعت نشات می گیرد. از این رنگ در طراحی لوگو بیشتر در کمپانی های مربوط به ساخت و ساز استفاده می شود. حس گرما و طبیعی بودن از مهم ترین حالاتیست که پس از نگاه به این رنگ در وجود مخاطب به وجود می آید. ام اند ام از معروف ترین برندهایی است که برای لوگوی خود رنگ قهوه ای را انتخاب کرده است.

رنگ در طراحی لوگو

استفاده از رنگ مشکی در لوگو

برندهایی که میل به جاودانگی و همیشگی شدن دارند از رنگ سیاه استقبال می کنند. طراحان، این رنگ در طراحی لوگو را برای کمپانی هایی رسمی و جدی در کار انتخاب می کنند. اگر به عنوان طراح به دنبال رنگی هستید که در بازه های زمانی مختلف کماکان جذاب باشد، رنگ مشکی را انتخاب کنید. زیرا همه رنگ ها برای مدتی جذاب هستند و در طولانی مدت موجب خستگی چشم و دلزدگی می شوند. در صورتی که رنگ مشکی همیشه جذاب است. برندهای معروف و متعددی از این رنگ برای نمایش لوگوی خود استفاده کرده اند. در این میان می توان به کمپانی های پوما، اپل، آدیداس، سونی، شنل، گوچی، پرادا، نایک و… اشاره کرد.

استفاده از رنگ بنفش در لوگو

رنگ بنفش با خودش حس رازآلودگی، فخر، سلطنت و قدرت را به همراه می آورد. به همین جهت از بنفش در حوزه های مختلف و متنوعی استفاده می شود. این رنگ در طراحی لوگو در حوزه تکنولوژی، امور مالی، سلامت و زیبایی بسیار پر استفاده است. بیشترین استفاده از رنگ بنفش مربوط به لوگوی محصولات زیبایی و ضد پیری است. البته برای به تصویر کشیدن قدرت های ماورایی و غیبی نیز از این رنگ استفاده می شود.

رنگ در طراحی لوگو

استفاده از رنگ نارنجی در لوگو

رنگ نارنجی هم همانند رنگ قرمز التهابات، هیجانات و تحریک کنندگی را با خود به همراه دارد. این رنگ را می توان تلفیقی زیبا از جسارت و خوشبینی دانست. طراحان با استفاده  از این رنگ در طراحی لوگو می توانند به خوبی توجه و نگاه بیننده را به خود جذب نمایند. دیسکاور و نیکلدین از مشهورترین لوگوهای نارنجی رنگ دنیا هستند.

ما در این مقاله رنگ هایی که در طراحی لوگوها بیشترین کاربرد را دارند، معرفی کردیم و در ادامه توضیحی مختصر و مفید در مورد هر یک ارائه داریم. به عنوان حرف آخر باید بگوییم در صورتی که قصد طراحی لوگو دارید، باید پیش از هرچیزی سلیقه، هدف و حوزه کاری کارفرما را بشناسید و پس از آن با توجه به موارد مزبور بهترین رنگ را برای طراحی لوگوی خود انتخاب کنید.

لطفا امتیاز دهید
۰
Avatar
نویسنده مطلب طراح شید
دنیایی پر از طراحی را برای شما در طراح شید آرزومندیم. پس مثل همیشه می‌گوییم جایگزینی نیست...

بدون دیدگاه