با ۹ اصل برای طراحی یک لوگوی خوب و حرفه ای آشنا شوید

3 ماه پیش
طراحی یک لوگوی خوب

بهترین راه شما برای تشخیص و آشنایی با یک برند یا کمپانی معتبر شناختن لوگوی مربوط به آن است. از عوامل مهم در موفقیت یک محصول داشتن طراحی یک لوگوی خوب برای آن است. در طراحی لوگو اصل بر تثبیت نام تجاری یک محصول بر فکر و ذهن هر مصرف کننده است. ممکن است لوگویی که امروز برای یک محصول طراحی می کنید در طی سالهای آینده برای بقای کسب و کارتان با توجه به سلایق مشتری نیاز به بهبود و بهینه سازی داشته باشد که این امر به جایگاه شما در برندیگ خیلی کمک می کند.

شعار ما برای طراحی یک لوگو موفق این است : لوگوی ما بازتابی از خود ماست.

اصول طراحی یک لوگوی خوب و ماندگار

در زیر به بررسی اصول طراحی یک لوگوی خوب و ماندگار می پردازیم.

طراحی یک لوگوی خوب۱.  خوانا بودن

برای این که یک لوگو موفق برای برندمان طراحی کنیم که جایگاه معتبری در ذهن مخاطبانش پیدا کند باید جدا از زیبایی بصری و رعایت تکنیک های طراحی بسیار خوانا باشد یعنی قابلیت خواندن سریع توسط مخاطب را دارا باشد.

۲. وجه تمایز و منحصر به فرد بودن

قانون اول این است که وجه تمایز لوگو بر زیبایی آن الویت دارد. یعنی مشتری باید محصول شما را با لوگوی خاص شما از رقبای دیگر تشخیص دهد. پس هرگونه کپی کردن و تقلید در طراحی لوگو ممنوع است.

۳. حفظ سادگی

مغز انسان در حالت کلی تمایلی به پذیرش پیچیدگی و شلوغی ندارد. روند ساده سازی برندها به این شکل انجام می شود که از المانهای طراحی هندسی ساده همانند مستطیل, مربع, دایره و ….. برای ایجاد جذابیت بصری در چشم بیننده ها استفاده کنیم. البته این نکته را هم درنظر بگیرید که لوگو نباید بسیار ساده باشد به طوری که راحت توسط رقبا کپی شود. چون اگر طراحی لوگو بیش از حد ساده باشد دردسرهایی را نیز برای شرکت ایجاد می کند و هیچ تضمینی برای کپی نشدن لوگو وجود نخواهد داشت.

طراحی یک لوگوی خوب

۴. داشتن ساختار افقی

همواره تصاویر به شکل افقی از نظر انسان زیباتر به نظر می رسد به علت اینکه چشم انسان در راستای افقی بدن قرار دارد. اگر بتوانیم نماد بصری که برای طراحی لوگو در نظر داریم در یک مستطیلی با ابعاد عدد فی به نسبت های ۱.۶۸ عرض و طول ۱ متر به صورت فرضی رسم کنیم توانسته ایم یک لوگو موفق با نسبت طلایی برای جذابیت بصری بیننده ها طراحی کنیم.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
اطلاعات ارتباط بصری در طراحی لوگو

۵. استفاده از تک رنگ

معمولا بیننده یک رنگ خاص برای یک برند را بهتر به خاطر می سپارد تا چند رنگ متنوع, که در انتخاب رنگ لوگو باید به طبقه بندی شرکت مورد نظر توجه کنیم اگر شرکت جزء طبقه بندی اول باشد بهتر است از تک رنگ سمبلیک استفاده می نماییم اما اگر شرکت در رده های پایین تر باشد بهتر است از رنگهایی متمایز با سایر رقبا برای نماد و ارتباط بصری لوگو استفاده نماییم.

۶. استفاده از نام برند در طراحی لوگو

درست است که لوگو یک تصویربصری است اما بهتر آن است که نام تجاری برند هم در لوگو درج شود. هر لوگو از دو قسمت تشکیل شده است که نماد و آرم را در بر میگیرد. ایده های بصری برای طراحی لوگو کاملا باید منطبق بر ایده کلامی برند تنظیم شود پس بهتر است که از نام محصول در لوگو بهره ببرید.

طراحی یک لوگوی خوب

۷. مرتبط بودن با موضوع

بهتر است طرح لوگو با موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد. این امر کمک می کند تا نماد لوگو با حرکت شرکت شما برای رسیدن به هویت دلخواه طراح بصری تان همسو باشد.

۸.  کهنه نشدن با گذشت زمان

حقیقت این  است که یک لوگوی موفق نباید تاریخ مصرف داشته باشد یعنی باید به گونه ای طراحی شود که برای سالیان سال قابل استفاده برای برندمان باشد.

۹.  انعطاف پذیری و تطبیق

لوگویی موفق است که در زمیته های مختلفی از برنامه ها و رسانه ها بتوان از آن بهره برد. در طراحی باید فرمت و ابعاد لوگو بر اساس قواعد خاصی طراحی شود تا اگر نیاز به تغییر آن در زمان های مختلف شد در ابعاد مختلف از کیفیت آن کاسته نشود.Vector Format

 

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب نیما قربانی
سنگی كه طاقت ضربه های تيشه را نداره تنديس زيبا نخواهد شد . برای موفقیت و ساخت آینده تلاش کنیم...

بدون دیدگاه