طراحی لوگوی جذاب و عناصر تاثیرگذار بر روی آن

طراحی لوگوی جذاب

برای اینکه بتوانید به صورت منحصر به فرد و جذاب طراحی لوگو کنید، باید به عناصر و اجزای مختلفی توجه داشته باشید. در واقع این عناصر موجود در ساختار اصلی لوگو هستند که با چیدمان صحیح آنها در کنار هم می توان ذهن مخاطب را به طور کاملا هدفمند به چالش کشید. بدین ترتیب می توان پیام اصلی برند مورد نظر که منجر به شکل گیری لوگو شده است را در ذهن مخاطب نشاند. پس از اینکه سیگنال و پیام مورد نظر به طور موفقیت آمیز  به مخاطب رسید، نوبت به ثبت برند یا کمپانی مورد نظر در ذهن بیننده است که برای این کار باید از نمادهای موثر و قدرتمند استفاده کرد. اگر قصد دارید تا به طور حرفه ای وارد عرصه طراحی لوگو شوید، باید با عناصر و عوامل موثر در طراحی لوگوی جذاب آشنا شوید. پس توصیه می کنیم در این مقاله ما را دنبال کنید تا کلیدی ترین و کاربردی ترین موارد را شرح دهیم.

طراحی لوگوی جذاب

بررسی هدف مشتری

نخستین گام در طراحی لوگوی جذاب بررسی هدف مشتری یا کارفرما است. شما به عنوان یک طراح باید به خوبی اهداف و مقاصد برند یا کمپانی که قصد استفاده از یک لوگوی تازه را دارد آنالیز، تجزیه و تحلیل کنید. بررسی هدف برند یا کمپانی از ابتدایی ترین اقدامات طراحی لوگو به شمار می رود که می تواند مثل یک ستون محکم از سایر اجزا و اقدامات آتی مرتبط با لوگو حمایت و حفاظت کند. پس توصیه می کنیم در این مرحله تمام دقت، پشتکار و حواس خود را به کار گیرید. با بررسی دقیق هدف مشتری می توانید به درک درستی از طراحی لوگو برسید. زیرا مشتریان هر برندی تمایل دارند تا بتوانند با یک نگاه مختصر به ماهیت برند پی ببرند. در صورتی که شما بررسی های کاملی انجام داده باشید، میتوانید لوگویی طراحی کنید که آمیخته ای از خلاقیت شما و حیطه کاری کارفرما باشد. چنین لوگویی قطعا منحصر به فرد، شاخص و مورد تائید مشتریان خواهد بود.

در طراحی لوگوی جذاب اصل انعطاف پذیری را رعایت کنید!

طراحی که همواره از ایده های یک نواخت و شبیه به هم استفاده می کند، خیلی زود از عرصه رقابت حذف خواهد شد. زیرا بازار طراحی لوگوی جذاب بسیار گسترده است و افرادی که در این راه از قوه تخیل و ابتکار خود کمک نگیرند، هیچ شانسی برای درخشش و موفقیت نخواهند داشت. در صورتی که اگر طراحی انعطاف پذیر هستید، مادامی که به دنبال ایده های نو در حرکتید، میتوانید به موفقیت خود در این عرصه امیدوار باشید. طراحان حرفه ای به خوبی می دانند برای اینکه یک لوگو در برند ها یا کمپانی های متنوع ماندگار شود، باید یک بازه زمانی طولانی را برای آن در نظر گرفت. این بازه می تواند مربوط به آینده کاری ۱۵ تا ۲۰ ساله کمپانی مورد نظر باشد. پس بهتر است به دنبال طراحی هایی باشید که بتوان از آن در دراز مدت استفاده نمود. طراحی هایی که قابلیت تغییرات را داشته باشند. بدین ترتیب می توان در سال های دور با اعمال تغییرات جزئی یا اعمال ریددیزاین، لوگوی برند را مجددا با اهدافش همسو کرد. با این کار می توان بدون نیاز به طراحی مجدد لوگو تا سالیان سال پیام مورد نظر صاحب برند را به ذهن مخاطب انتقال داد.

طراحی لوگوی جذاب

داشتن توقعات منطقی از لوگو

همه برندها برای اینکه بتوانند بهتر و راحت تر به یک برند معروف تبدیل بشوند، به لوگو احتیاج خواهند داشت. لوگو به کمپانی های مختلف کمک می کند تا بهتر دیده شوند. اما اینکه تصور کنید برای موفقیت تنها به یک لوگوی منحصر به فرد نیاز خواهد بود، باید بگوییم که شما سخت در اشتباهید. زیرا لوگو تنها یک عنصر موثر به حساب می آید. به همین دلیل نمی توان تصورات خارق العاده از آن داشت. یک کمپانی برای بهتر دیده شدن به لوگو احتیاج خواهد داشت. اما باید در کنار یک لوگوی خاص به موارد مهم دیگری هم توجه داشته باشد.  ارائه خدمات به صورت کاملا حرفه ای، رعایت اصل مشتری مداری و جلب رضایت مشتریان از دیگر موارد مهمی هستند که می توانند بستری مناسب را برای موفقیت یک برند در آینده فراهم سازند. لذا کمپانی هایی که موفقیت برندشان را از لوگو توقع می کنند، باید بدانند تا زمانی که در ارائه کالا و یا خدمات خود ضعیف عمل کنند، هیچ شانسی برای موفقیت نخواهند داشت. این دسته از کسب و کارها حتی اگر طراحی لوگوی جذاب را داشته باشند هم خیلی زود با شکست مواجه خواهند شد.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
ابعاد مختلف یک لوگو

توجه به فونت لوگو

از دیگر عناصر مهمی که باید در طراحی لوگوی جذاب به آن توجه داشت، می توان به فونت مورد استفاده در لوگو اشاره کرد. فونت لوگو باید تناسب خوبی با حوزه کاری کمپانی یا برند مورد نظر داشته باشد. البته علاوه بر فونت، موارد دیگری از قبیل: رنگ لوگو ، نقش، هارمونی و… نیز طرح را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

طراحی لوگوی جذاب

شاید از دید برخی از طراحان انتخاب و طراحی فونتی که با زمینه فعالیت کمپانی همخوانی داشته باشد، یکی از سخت ترین مراحل خلق یک لوگو باشد. عموما برای انتخاب فونت لوگو از یک اصل کلی استفاده می شود. این اصل فونت های شکسته را مناسب  کمپانی های رسمی می داند و برای برندها یا کمپانی های غیر رسمی فونت های فانتزی را پیشنهاد می دهد. شما به عنوان یک طراح می توانید پس از کسب اطلاعات مهم و کاربردی در مورد زمینه فعالیت کارفرما و آشنایی با حیطه کاری آنها از فونت های درخور شرکت مزبور استفاده نمایید.

  • برای تولد ایده های بهتر به برندهای قدیمی رجوع کنید!

متاسفانه برای موفقیت قطعی در برندینگ نمی توان از قانون خاصی پیروی کرد. شما میتوانید برای اینکه به ایده های بهتری برسید، لوگوهای برندهای مطرح و قدیمی تر را بررسی کنید. با بررسی لوگوهای مطرح دنیا می توانید به یک سری نکات کاربردی و مهم دسترسی پیدا کنید. البته یادتان باشد که لوگوی شما باید از ایده های منحصر به فرد و خاص شما نشات بگیرد. شما فقط می توانید برای باز شدن فکر و رسیدن به نتیجه های برتر لوگوهای دیگر را بررسی نمایید و در ادامه جزئیات و ریزه کاری های مهم را در طرح خود پیاده کنید. با این کار شانس بیشتری برای دیده شدن و شناخته شدن در نزد مخاطبان خواهید داشت. یادتان باشد کمپانی که به شما سفارش طرح داده است، به دنبال لوگویی منحصر به فرد بوده است. پس کپی برداری از طرح های دیگران وجهه و اعتبارتان را در بازار کار نشانه خواهد گرفت. اما استفاده درست و کاربردی از ترفندهای طراحی می تواند شما را به جایگاه درست تری سوق دهد.

توجه به ۵ عنصر ذکر شده، به شما در خلق یک لوگوی ویژه کمک خواهد کرد. شما میتوانید در تمامی طراحی های خود از این ۵ اصل تبعیت نمایید. زیرا این عناصر با فضای کاری هر برند یا کمپانی همخوانی دارد.

این روزها طراحی لوگوی جذاب جایگاه ویژه ای در میان صاحبان کسب و کارهای مختلف پیدا کرده است. زیرا برندها و کمپانی ها به خوبی می دانند که در صورتی که فعالیتی حرفه ای  داشته باشند، می توانند با کمک یک لوگوی قوی مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب نمایند.

لطفا امتیاز دهید
۰
Avatar
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه