هاشور زدن در اتوکد

دستور هچ در اتوکد (هاشور زدن)

در آغاز باید بگویم که هاشور زدن برای نشانه های مختلف در استراتژی نقشه کشی استفاده میشود برای مثال در این آموزش برای هاشور زدن در اتوکد به دیوار ها آموزش خواهید دید. برای این منظور باید از دستور هچ در اتوکد استفاده کنیم.

ابتدا یک نقشه ی فرضی را رسم میکنیم که در آن دیوارها را مشخص میکنیم:

در مرحله ی بعدی اقدام به کشیدن درب در پلان طراح مون میکنیم که تاثیری در روند هاشور زدن در اتوکد نداره فقط فرم کلی بهتری به طرح ما خواهد داد که برای آشنایی چشمان شما با کشیدن اجزای مختلف پلان بد نیست:

دستور هچ در اتوکد (هاشور زدن)

با تایپ کردن فرمان hatch و پس از enter کردن دستور هاشور شما میتوانید در هر سطح بسته ای هاشور مورد نظر خودتون رو وارد کنید برای مثال در این آموزش نشان خواهیم داد که هم روی سطح دیوار و هم روی سطح بسته ی وسط پلان میتوانید هاشور را وارد نمایید:

باکس همه ی هاشورها

همونجور که دیدید ما به هر سطح بسته ای میتوانیم هاشور را وارد نمایییم. حال برای انتخاب نوع هاشور مورد نظرمان به قسمت Pattern میرویم و با انتخاب باز شدن همه ی پترن ها میتوانیم یکی از آنها را برای طراحیمون انتخاب کنیم:

تنظیم مقیاس هاشور

همچنین برای هاشور مورد نظر خودمان میتوانیم حجم و زاویه ی مورد نظری انتخاب کنیم که بسته به scale و یا مقیاس طرح دو بعدی ما قابل تنظیم و تغییر میباشد:

تنظیم نوع هاشور

در این قسمت شما میتونید نوع هاشور مورد نظر خودتون رو اعمال کنید که سه گزینه ی patern , solid ,Gradient رو شامل میشه که مهم ترین و کارامد ترین همون patern میباشد.

دستور هچ در اتوکد

رنگ خطوط هاشور

همچنین قسمت color مربوط به انتخاب رنگ برای هاشورمان خواهد بود که میتونید همینجور که در تصویر پایین مشاهده میکنید هر رنگ دلخواه رو حتی با کد رنگی مورد نظر رو روی خط های هاشور اعمال کنید که در تصویر زیر برای مثال از رنگ زرد استفاده شده است و میبینید که روی هاشور ما اعمال شده است.

دستور هچ در اتوکد

رنگ بک گراند هاشور

دقت داشته باشید که شما میتونید رنگ مورد نظر خودتون رو روی بک گراند هاشور هم اعمال کنید. برای این کار کافیه از گزینه ی background color رنگ مورد نظر رو طبق تصویر زیر انتخاب و جایگزین نمایید.

دستور هچ در اتوکد

تنظیم شفافیت هاشور

گاهی اوقات لازم خواهید داشت که شفافیت هاشور خودتان را کم و یا زیاد کنید شما به کمک Transprecy hatch میتونید حجم شفافیت هاشور رو کنترل و کم و زیاد کنید. فقط دقت داشته باشید که برای کم و زیاد کردن کافیست موس خود را روی این گزینه برده و به چپ و راست آنرا هدایت کنید.

دستور هچ در اتوکد

تنظیم زاویه هاشور

گاهی اوقات لازم است که هاشور خود را بچرخانید و زاویه دار کنید برای این کار از گزینه ی angle hatch که زیر مرحله ی قبل میباشد میتواتید استفاده کنید.

و برای بزرگ و کوچک کردن میزان هاشور خود از گزینه ی hatch patern scale استفاده کنید تا scale مورد نظر خود را اعمال کنید.

دستور هچ در اتوکدباکس تنظیمات مجدد هاشور

دقت داشته باشید که به کمک دستور Hatchedit شما میتونید تمام کارهایی که میخواهید با هاشورتون انجام بدید رو توی یک باکس ببنید. فقط دقت کنید که بعد از enter باید محدوده ای که میخواهید هاشور آنرا تغییر بدید را کلیک کنید تا باکس مربوط به آن برای شما باز شود.دستور هچ در اتوکد

به خوبی این دستور ها و اعمال هاشور و یا همون هچ رو یاد بگیرید زیرا مکررا از آنها در نقشه کشی های حرفه ای استفاده میشود.

امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده رو ببرید و بتونید در طراحی های حرفه ای تون از اون استفاده برده و اشکال و اعمال اختصاری مورد نظر رو به پلان خودتون اضافه کنید.

 

 

امید ابوالحسنی

امید ابوالحسنی

همیشه به دنبال این بودم که یک گنجینه ی بزرگ از طراحی تهیه و فراهم کنم خوشحالم که امروز نتیجه سالها زحمتم رو با یک تیم قوی مثل طراح شید دارم میگیرم...
۱ دیدگاه
 1. سلام چجوری محدودیت hatchرو رفع کنم ؟بیشتر از ۱۰۰۰هچ تو ی صفه انجام دادم ارور میده

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  مقالات مرتبط

  به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

  حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

  پلاگین وردپرس

  info@tarahshid.com

  خدمات ما

  • خرید پلاگین وردپرس اصل
  • طراحی سایت هوشمند
  • پکیج خرید عمده پلاگین
  • خدمات حرفه‌ای سئو

  قوانین ما

  • قوانین
  • شکایات
  • چشم انداز

  خانواده ما

  • درباره ما
  • تماس با ما
  • نویسندگی
  • تبلیغات
  حساب کاربری جدید
  ریست کردن رمز ورود