۱۱ راه حل برای طراحی بهتر لوگو

طراحی بهتر لوگو

در این مقاله ما به شما ۱۱ تا از بهترین روش های طراحی لوگو و برجسته ترین تم های مناسب را برای بهتر کردن لوگوها معرفی میکنیم.

طراحی و ساخت لوگو پروسه ای از خلاصه و کوتاه نویسی (البته نه چندان ساده و خلاصه)،به اجرا گذاشتن ایده واهداف عملکرد نماد مربوطه به صورت کاملا شفاف است.

سایت LogoArchive نمونه هایی از لوگوهای به روز و اصیل متعلق به نیمه آخر قرن بیست و یکم؛که نشان دهنده هزاران ایده اقتصادی هستند را جمع بندی کرده.نکاتی که در ادامه ذکر میشوند،نمونه هایی برگرفته از این دسته از لوگوها هستند.

 ۱)ایده را با هم ترکیب کنید.

برای بهتر کردن لوگوها سعی کنید نمونه های مشابه پیدا کنید

بهتر کردن لوگوها

زمانی که در دو زمینه ی مربوط به هم کار میکنید،دنبال نمونه های مشابه بگردید.اگرچه ممکنه بعضی از این لوگوهای ترکیبی تو زمینه طراحی لوگو زشت و ناهنجار به نظر بیان،اما مهم نتیجه ی مرتبط و قابل قبولی که تو صنعت مورد نظر بدست اوردید.

 ۲)به جای لوگوهای ثابت،لوگوهای متحرک بسازید.

اشکال تکراری،خود به خود در چشم بیننده متحرک به نظر میرسن

بهتر کردن لوگوها

سعی کنید لوگوهایی با الگو و شکل تکراری بسازید که به نظر بیننده،متحرک به نظر برسن.برای اینکار میتونین برش ها یا پیکان های مورب،اشکال محوری استفاده کنید یا خط هارو پر رنگ یا کم رنگ،کوتاه یا طولانی،یا تغییر شکل بدید.

 ۳)لایه های بیشتری به لوگو اضافه کنید.

لوگوهایی بسازید که بیشتر به چشم بیان.

بهتر کردن لوگوها

با اضافه کردن لایه،فضای خالی یا حجیم کردن اشکال،نماد های دوگانه بسازید.این حجم از شگفتی و پیچیدگی باعث متمایز کردن لوگو میشه و به خوبی تو ذهن بینندگان نقش میبنده.

 ۴)در مورد مفاهیم بینایی بیشتر مطالعه کنید.

به نمونه چارت های آمارگیر ها نگاهی بندازید.این چارتها بیشتر تخصصی اند یا در واقع نماد وسعت یافته ی آمار سرانه؟به ارتباطات بین فعالیت ها و لوگوها یه نگاه دقیق بندازید.وقت بیشتری ـرو صرف اینکه بیننده ممکنه چه برداشتی از مفهوم لوگو داشته باشه کنید.

بهتر کردن لوگوها

طرز فکر

به دنبال تم های مربوط به زمینه کاریتون بگردید.

آیا قواعد یا مفاهیم خاصی تو این زمینه کاریتون وجود داره که بشه ازش نمادی دراوورد؟مثلا معماری زمینه ایه که با گرافیک خیلی سروکار داره.

فضا،ساختار،نور،سایه،جریان و تنش های زمینه ی کاریتون همگی نکات مثبتی اند که میتونید در طراحی یه لوگو مورد لحاظ قرار بدید.این مفاهیم خیلی عادین اما طراحان بازهم با بهره گیری از همین عناصر به ساخت لوگوهای متمایز،جالب و جدیدی دست پیدا میکنند.

بهتر کردن لوگوها

جهانی بودن

بعضی از لوگوها مرز زبان های متفاوت دنیا ـرو به هم میریزن

پیکان ها نشون دهنده جهت مستقیم و سرعت،کره زمین نماد بین المللی بودن،و چشم ها نماد ناظر بودن هستند.همه اینها نمادهای کوچک و در دسترسی هستند که در همه زبانها یه معنی ـرو میرسونن.اگرچه مفاهیم ساده ای ـرو بیان میکنن اما میشه ازشون برای طراحی لوگوهای جدید استفاده کرد.

علاوه بر اینها میتونین با این نمادها تمایزی ایجاد کنین،مثلن باهاشون ترکیبی بسازین،یا کلمه یا شکل جدیدی باهاشون اختراع کنید.بهترین مثال این دسته از لوگوها،محصولاتی هستند که درونشون یه وجه تشابه و مهارتهای بینایی به طرز شگفت انگیزی نهفته شده اند.البته اگر به جای سریع رد شدن،برای مدت طولانی به این نمادها دقت کنید؛کم کم این معانی براتون تفسیر میشن.

 ۵)از فضای خالی استفاده کنید.

بعضی وقتا با چیزی نگفتن،میتونین هزاران حرفو به بیننده برسونین

بهتر کردن لوگوها

حتما فضای خالی رو تو لوگوتون لحاظ کنید.این فضای خالی ـرو در وسط قرار بدید و اطرافشون لوگوتونو طراحی کنید.ِآیا همین فضای خالی به جای یه شکل درهم برهم،توازن و وجه جالبی به کارتون نمیده؟آیا برای اضافه کردن یه تصویر جدید تعبیه شده؟(سوالیه که بیننده از خودش میپرسه)

در هرصورت سعی کنید همیشه مرکز صفحه یا اطراف صفحه ی لوگوتون یه فضای خالیو لحاظ کنید.این خودش باعث یه تحول عظیم و چشمگیری در لوگوتون میشه.

 ۶)سعی کنید لوگوتون مختصر و چکیده باشه.

افکار دوجانبه و دوپهلو باعث میشه لوگو به یاد موندنی و خاص به نظر بیاد.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
طراحی لوگوی منحصر به فرد

بهتر کردن لوگوها

لوگوها لزوما نباید تمام ایده های کارتون ـرو بیان کنن.این دسته از لوگوها یه لحن و حس خاصی ـرو میرسونن.به عکس های مربوط به زمینه کاریتون یه نگاه بندازید،پایین و بالاشون کنید و برششون بزنید،یه الگو ازش بسازید و یه مفهوم جدید به لوگو ببخشید.مهم نیس مردم چی داخلش میبینن.همیشه باید یه علامت سوالی تو ذهنشون ازینکه لوگو چه معنی ای داره،وجود داشته باشه.

مردم معماهارو دوست دارن،اینکه بتونن بین چیزی که تو واقعیت وجود داره و افکار خودشون ارتباطی ایجاد کنن،لذت میبرن.که این بیشتر تو کارهای هنری دخیله.مفاهیم درونی به جای مفاهیم ظاهری،فرایض به جای وقایع همگی باید با دقت و هنر زیادی در مفهوم کارتون،موثر واقع بشن.

 ۷)نماد های مرتبط پیدا کنید.

بهتر کردن لوگوها میتونین از نمادهای بزرگ و معروف برای ساخت لوگوتون الهام بگیرید

بهتر کردن لوگوها

وقتی که صحبت از نمادهای تجسمی میشه،همیشه دنبال جوابهای کوتاه بگردید.قراره چه چیزیو انتقال بدید؟از چه طریقی میشه این نمادهارو به بهترین روش ارائه داد؟

پیدا کردن یه راه برای ایجاد ارتباط همیشه مهمه.لوگوها شاید تو دنیای مدرن و اینترنتی امروزه خیلی سطحی و کم اهمیت به نظر برسن اما باز هم میتونن مفهوم یه برند خاصو برسونن.

داستانی برای گفتن وجود داره؟نماد های تاریخی یا تصویری خاصی مرتبط با برند دیده شده؟آیا ارزش،تاریخ یا پروسه ی خاصی باعث شکل گیری یه برند شده؟تصور کنید برای ساخت یه لوگو چه برنامه هایی برای شناسایی،ترکیب یا القای مفاهیم بکار رفته.

 ۸)از شیوه های تباین یا مقایسه تو کارتون استفاده کنید.

متضادها حتی تو طراحی لوگو هم همدگیرو جذب میکنن.

بهتر کردن لوگوها

ترکیب متضادها ـرو تو ذهنتون تصور کنید؛صاف و تیز،نازک و ضخیم،ثابت و متحرک،مثبت و منفی،ناگهانی و تدریجی،آراسته و پر آب و تاب.به کارگیری متضاد های ساده و مناسب در لوگوتون میتونه تصویر ژرف و به یادموندنی ای ـرو داخل ذهن بینندگان ثبت کنه.

 ۹)چند نوع عنصر مختلف به کار ببرید

یه شکل ساده میتونه به چندین طرح متفاوت تبدیل بشه

بهتر کردن لوگوها

از یه نماد استفاده کنید تا به یه نماد دیگه برسید.ثنویت و کثریت-ساخت یه تصویر از چند شکل یکسان یا چندین شکل با هم-همگی راه های خوبی برای ایجاد تمایز و تنوع از شکل های ساده و انتزاعی هستند.تصویر و کلمات را با هم ترکیب کنید یا از یه کلمه تصویر بسازید.ایده های فضای خالی و یه شکل ساده با هم شکلی طبیعی و مجزایی میسازند.فقط دو ایده ـرو تو ذهنتون درنظر بگیرید و یه تصویر متوازن و ساده و قابل درک بسازید.

 ۱۰)از اشکال تکی و پراکنده استفاده کنید.

بیاد داشته باشید،برای بهتر کردن لوگوها طراحی های کلاسیک همیشه سادگی بیشتری به همراه دارند

بهتر کردن لوگوها

با استفاده از خطوط،حجم و گروه بندی اشکال نور یا سایه،عمق و ساختار بسازید.سایه های پررنگ ـرو از بین ببرید و یه سری جاهارو هایلایت کنید تا همگی کنار هم یه تصویر کاملی ـرو بسازن.به جای اشکال که به سادگی مفهومو میرسونن،از محیط ها و خط های محو و مرئی که باعث پیچیدگی میشن،استفاده کنید.تا جایی که میتونین از چیزهای کم و جزئی که برای خودشون پُر معنان،استفاده کنید.

 ۱۱)از جزئیات کوچیک استفاده کنید.

از وسایل و صفحات با وضوح بالا،بیشترین استفاده رو بکنید.

بهتر کردن لوگوها

با استفاده از تکنیک های تکثیری مدرن و صفحه های با کیفیت؛امروزه طراحان طرح های پیچیده تر،اشکال نزدیکتر و فرم های پیچیده و درهم برهم طراحی میکنن.ازینا بیشتر استفاده کنید.در نظر بگیرید که صعودپذیری(مورد قبول واقع شدن لوگو منظوره) کمی طولانی بوده و طی سالها بدست میاد.

بسیاری از پست های سایت LogoArchive طرح های پیچیده ای ـرو مطرح کرده اند.یه محتوای درست میتونه جزئیات ـرو به وضوح برسونن و تضاد و پیچیدگیو از خودش به نمایش بذاره.فکر کنید با ایجاد یه طرح پیچیده و خاص،چقدر میزان اعتبار لوگوتون بالا میره…

لطفا امتیاز دهید
۰
Avatar
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه