آموزش قدم به قدم اتوکد سه بعدی (جلسه اول)

دوستان عزیز ، از امروز قصد داریم آموزش قدم به قدم اتوکد سه بعدی را با هم شروع کنیم. امیدواریم این مجموعه آموزش ها به شما کمک کنه تا تبدیل به یه اتوکد کار حرفه ای بشید. پس با ما باشید با آموزش اتوکد سه بعدی!

جلسه اول اتوکد سه بعدی

ابتدا تغییر محیط اتوکد از حالت دو بعدی به حالت سه بعدی، روی ابزار چرخ دنده در سمت راست پایین محیط اتوکد قرار گرفته و یکی از دو حالت ۳d Basics و ۳d Modelling را انتخاب می کنیم. هر کدام از این دو حالت برای مدلسازی سه بعدی در اتوکد قابل استفاده هستند. در این قسمت ما با حالت ۳d Modelling طراحیمون رو شروع می کنیم.

تغییر محیط اتوکد از حالت دو بعدی به حالت سه بعدی

برای شروع آموزش از مدلسازی یک مکعب آغاز می کنیم.
ابتدا با نگه داشتن کلید shift و دکمه ی scroll موس، محیط را چرخانده و به حالت سه بعدی در می آوریم. سپس از قسمت سمت چپ بالا، دستور box را انتخاب کرده که البته به طور پیش فرض اشکال سه بعدی دیگر نیز قابل انتخاب هستند. اما ما با همان مدل باکس ادامه می دهیم. با یک کلیک نقطه ی شروع را انتخاب کرده و با کلیک دوم سطح مقطع باکس به دست می آید. سپس با کلیک سوم به این مربع ارتفاع داده و حجم سه بعدی به دست می آید.

 

مدلسازی یک مکعب
ترسیم مربع در محیط دو بعدی اتوکد

حجیم کردن مکعب در اتوکد

با انتخاب مکعب به دست آمده، حجم به رنگ آبی در آمده و اطراف آن روی هر وجه، فلشی برای تغییر ابعاد آن ظاهر می شود. و می توانیم ابعاد مکعب را بعد از ترسیم تغییر دهیم.

تغییر ابعاد در محیط دو بعدی
برای تغییر نوع نمایش حجم های سه بعدی می توانیم از visual style استفاده کنیم. برای این کار از تب/ برگه های بالا، تب visualize را انتخاب می کنیم. از منوی موجود، که در حال حاضر روی حالت ۲d wireframe قرار دارد، می توانیم حالت های دیگر را به عنوان مثال conceptual را انتخاب می کنیم.

 

تغییر نوع نمایش

سه بعدی کردن مکعب مربع در اتوکد
به تب home برگشته، حالا می خواهیم یک حجم دیگر را به حجم موجود اضافه کنیم.
برای استفاده از دستور press/pull، یک سطح را انتخاب کرده و به آن همانطور که از اسمش پیداست ارتفاع می دهد.
به عنوان مثال روی وجه بالایی می خواهیم یک دایره ترسیم کنیم. در اینجا ممکن است به علت فعال بودن مختصات r در حالت world دایره فقط روی کف یا سطح زمین ترسیم شود. برای اینکه دایره را روی وجه مورد نظر از حجم بکشیم، با زدن کلید F6، حالت UCS dynamic را فعال کرده ، سپس دستور c (circle) را میزنیم و روی وجه بالا یک دایره ترسیم می کنیم.
اضافه کردن حجم دوم در اتوکد

اضافه کردن حجم دوم

آموزش اتوکد

حجیم کردن مکعب

 

حالا دستور press/pull را می زنیم، دایره را انتخاب کرده و به سمت بالا برده و به آن ارتفاع می دهیم.
اکنون استوانه ی ایجاد شده و مکعب دو حجم جدا از هم هستند. اگر بخواهیم آن دو را با هم به یک حجم تبدیل کنیم از دستور union استفاده می کنیم. و دو حجم مورد نظر را انتخاب کرده و enter می کنیم. حالا اگر هر کدام از حجم ها را انتخاب کنیم هر دو انتخاب می شوند چون با هم یکی شده اند.
دستور press/pull در اتوکد
اتوکد

اینم به کارت میاد:  اپلیکیشن اتوکد برای اندروید

آموزش اتوکد مرحله به مرحله
حالا اگر بخواهیم داخل حجمی را خالی کنیم، از دستور subtract استفاده می کنیم.
برای اینکار، به عنوان مثال روی وجه کناری مکعب، یک مستطیل رسم می کنیم. و با دستور presspull آن را انتخاب کرده و به سمت داخل مکعب هل می دهیم تا به یک حجم در دل مکعب تبدیل شود. سپس دستور subtract را انتخاب کرده، سپس ابتدا حجم کلی را که قرار است خالی شود، انتخاب می کنیم enter می کنیم و بعد، حجمی که قرار است برداشته شود را انتخاب کرده و enter می کنیم. می بینیم که مکعب خالی شد.

خالی کردن حجم در اتوکد

دستور extrude

به جای دستور presspull، میتوانیم از دستور extrude نیز استفاده کنیم. به همان ترتیب شکل مورد نظر، دایره یا مستطیل یا هر فرم دیگری را میتوانیم روی وجهی از مکعب رسم کرده و با دستور extrude یا به آن ارتفاع دهیم یا به داخل حجم ببریم و سپس به منظور اضافه کردن حجم به مکعب یا برای خالی کردن آن از مکعب به ترتیب از دستور های union یا subtract به ترتیب بالا استفاده می کنیم.

خوب دوستان در اولین جلسه از آموزش اتوکد سه بعدی نحوه آماده سازی یک مکعب ساده را آموختیم. در جلسات بعدی با نکات بیشتری آشنا خواهیم شد.

11 دیدگاه ها

 1. فرزانه خوش نواز ۲۴ فروردین, ۱۳۹۶
  • المیرا خزایی ۲۴ فروردین, ۱۳۹۶
 2. farbod ۲۹ تیر, ۱۳۹۶
 3. NASER ۲۰ مهر, ۱۳۹۶
 4. الهه سادات ۱۰ آبان, ۱۳۹۶
 5. هیراد ۱۴ آبان, ۱۳۹۶
 6. شایا ۷ آذر, ۱۳۹۶
 7. غلامرضا سلیمانی ۵ دی, ۱۳۹۶
 8. zahra ۱۷ دی, ۱۳۹۶
 9. zahra ۱۷ دی, ۱۳۹۶
  • طراح شید ۱۸ دی, ۱۳۹۶

نظرات و سوالات خود را با طراح شیدی ها به اشتراک بگذارید