باورهای اشتباه در مورد طراحی لوگو

3 ماه پیش
باورهای اشتباه

یک لوگوی قدرتمند و مبتکرانه به کسب و کار شما هویت و اصالت می بخشد. اما در مقابل بی توجهی به برخی از اصول نه تنها اعتباری به مجموعه کاری شما نمی افزاید بلکه تا حدود زیادی هم آن را زیر سوال می برد. تصمیم گرفته ایم در این مقاله در مورد باورهای اشتباه در طراحی لوگو با شما صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقمند هستید، با ما همراه شوید.

 لوگوی شما معرف کارتان نیست!

بسیاری از صاحبان کسب و کار به دنبال لوگویی هستند که با یک نگاه زمینه شغلی انها را لو دهد. این افراد بر اساس باورهای اشتباه تصور می کنند یک لوگوی قوی با یک نگاه بیننده ماهیت شغلی آنها را بر ملا می سازد. اما حقیقت دقیقا برعکس  این تصور است. در صورتی که مشتری چنین درخواستی داشته باشد، طراح باید توضیخات درخور و مناسبی را به مشتری ارائه دهد. پس از کسب آگاهی انتخاب با مشتری خواهد بود که چه لوگویی را بپذیرد. زیرا چنین خواسته ای از دانش کم مشتری نشات می گیرد.

لطفا به لوگوهای برند های موفق و مطرح دنیا توجه کنید. مثلا لوگوی برند بی ام و، نایک، پپسی و بنز. لوگوی کدامیک از این برندها به یکباره ماهیت کاری کمپانی را فاش می کند؟ پاسخ واضح است. هیچ کدام!

مثلا در طراحی لوگوی کمپانی نایک از بال الهه یونان الهام گرفته شده است و این طرح هیچ گونه ارتباط و تناسبی با حوزه فعالیت این کمپانی ندارد. البته همان طور که میبینید تا کنون هیچ مشکلی هم به وجود نیامده است!

طراحی لوگویی منحصر به فرد که نوع فعالیت شرکت را بر ملا نسازد به ابتکار و خلاقیت نیاز دارد. مطمئن باشید با ایده پردازی و دوری از باورهای اشتباه می توانید دست به طراحی های نمادینی بزنید که با قدرت و سرعت بیشتری در ذهن مخاطب حک شود.

باورهای اشتباه

 درج نوع شرکت در لوگو، ممنوع!

همان طور که میدانید شرکت ها انواع زیادی دارند و هریک در یک قالب به ثبت رسیده اند. مثلا بعضی از شرکت ها سهامی عام هستند، برخی سهامی خاص و برخی دیگر با مسئولیت محدود. تا اینجای کار که همه چیز طبیعی است. اما مشکل درست از جایی شروع می شود که بر اساس باورهای اشتباه نوع قانونی شرکت در لوگو درج شود. یک طراح حرفه ای هیچ وقت نوع قانونی شرکت را در لوگو لحاظ نمی کند. برای مثال باز هم لوگوی کمپانی نایک را مثال می زنیم. این کمپانی در واقع  Nike Incاست. آیا شما در لوگوی این برند Inc را می بینید؟

البته در برخی از مواقع در طراحی لوگو الزاماتی به منظور استفاده از نوع قانونی شرکت وجود دارد که در این صورت چاره ای به جز استفاده نخواهد بود. اما در صورتی که ضرورتی وجود نداشته باشد، می توان به منظور جلوگیری از طولانی شدن نام شرکت در لوگو از درج شکل قانونی آن خودداری کرد.

 خودتان ایده پرداز باشید!

اگر طراحی لوگو انجام می دهید و به دنبال درخشش در کارتان هستید، باید ایده پرداز خوبی باشید. مطمئن باشید مشتریان حرفه ای طراحان حرفه ای را پیدا خواهند کرد. اینکه شما برای خلق یک لوگو از لوگوی برندهای دیگر ایده و الهام بگیرید، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر از آنها تقلید کنید یا به نوعی انها را کپی کنید، خودتان را زیر سوال برده اید! این کار نه تنها وجدان کاری و اخلاقی شما را در نزد مشتری خدشه دار می کند، بلکه می تواند دردسرهای زیادی را برایتان به همراه داشته باشد. زیرا در صورتی که در طراحی لوگو تقلیدی رخ دهد، صاحب اصلی آن لوگو می تواند از شما شکایت کند.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
تصویر سازی در اینفوگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

 هیچ وقت از نماد ها و سمبل های نامناسب استفاده نکنید!

یادتان نرود که طراحی شما باید اصالت داشته باشد. به همین جهت استفاده از سمبل هایی که با شئونات اخلاقی و اسلامی مغایر باشد، هیچ گاه دیده نمی شوند. البته در برخی از مواقع طرح لوگو به صورت ناخواسته شکلی به خود می گیرد که ممکن است در ملیت ها و یا اقشار قومی و مذهبی دیگر با مفهوم بدی همراه باشد.

باورهای اشتباه

 لوگویی قدرتمند طراحی کنید!

یک لوگوی حرفه ای باید در ابعاد و سایزهای مختلف زیبا باشد. زیرا شاید قرار باشد از این لوگو در بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده شود و یا شاید هم در کارت ویزیت. آن چیزی که به مهارت طراح برمی گردد، یک طراحی خارق العاده است. به نحوی که در هر ابعادی حس مثبتی را در بیننده القا نماید و البته توجه وی را به خود جلب نماید. اینکه لوگوی طراحی شده فقط در حالت زوم زیبا جلوه کند و یا برعکس، نشان از ضعیفی طراحی دارد.

 اهمیت زمان را نادیده نگیرید!

عده ای تصور می کنند ظرف مدت چند ساعت می توان طراحی لوگو انجام داد. قطعا هیچ طراح حرفه ای در بازه زمانی کوتاه دست به طراحی نمی زند. شما به عنوان یک طراح خوب باید به خوبی بر روی طرح وقت بگذارید و پس از بررسی ماهیت کار، سلایق و نیازهای مشتری دست به قلم شوید. یادتان باشد یک طراحی عجولانه یک باورهای اشتباه است و هیچ گاه به پیشرفت شما کمک نخواهد کرد. در بسیاری از مواقع این عجله کار دست طراح می دهد و موجب می شود تا همان مشتریانی که در اطرافش دارد را هم از دست بدهد.

باورهای اشتباه

 اصل سادگی را فراموش نکنید!

هرج و مرج در طراحی تمام زحمت های شما را در یک لحظه بر باد می دهد. یک لوگوی خوب باید خیلی زود ابتکار، نبوغ و خلاقیت را به نگاه بیننده برساند. اگر پیش خودتان فکر می کنید که شاید لوگویی که طراحی کرده اید، کمی شلوغ شده است، شک نکنید که همین طور است و باید به فکر اصلاح طرح باشید. شاید لازم باشد رنگ ها را کمتر کنید و یا از ریزه کاری های پرزحمتی که انجام داده اید، چشم پوشی کنید. اما چاره ای نیست! هرکاری که می توانید بکنید تا لوگویی چشم نواز داشته باشید.

 همیشه در طراحی هایتان زمان را در نظر بگیرید!

همیشه از باورهای اشتباه دوری کنید. بزرگ فکر کنید و تصور کنید طراحی هایی که انجام می دهید قرار است ده ها سال مورد استفاده قرار بگیرد. این کار ضمن افزایش روحیه و پشتکار، موجب می شود تا معیار زمان را در طراحی خود لحاظ کنید. یک طراحی قوی را باید بتوان در سال های متمادی استفاده کرد. با توجه به لوگوی برندهای معروف متوجه می شوید که هیچ کدم از این کمپانی ها در این سال ها لوگوی خود را تغییر نداده اند و این در واقع یک قانون نانوشته است. به خاطر داشته باشید لوگوهایی که تاریخ مصرف ندارند، ذکاوت طراح را نشان می دهند.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب نیما قربانی
سنگی كه طاقت ضربه های تيشه را نداره تنديس زيبا نخواهد شد . برای موفقیت و ساخت آینده تلاش کنیم...

بدون دیدگاه