اشتباهات رایج در طراحی یک لوگو موفق

همه عناصر تبلیغاتی برای فعالیت‌‌های برندینگ محصول مهم و تاثیرگذار هستند اما از بین این عناصر تنها طراحی لوگو از حساسیت خاصی در طراحی برخوردار است. آنچه خسارت های جبران ناپذیری را اعتبار یک برند وارد می کند رعایت نکردن اصول صحیح طراحی یک لوگو است به همین دلیل این مسئولیت را باید به فردی کاردان و با تخصص طراحی گرافیک بسپاریم. در دنیای تجارت یک لوگو موفق نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در موفقیت محصول دارد پس طراح باید همه دقت , توان و خلاقیت خود را در خلق یک لوگو منحصر به فرد به خرج دهد و از اشتباهات رایجی که ممکن است به برندمان ضربه بزند اجتناب کند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع اشتباهات رایج که ممکن است درطراحی یک لوگو هر گرافیستی مرتکب شود آشنا کنیم پس با ما همراه شوید.

اشتباهات رایج در طراحی یک لوگو

اشتباهات رایج در طراحی یک لوگو که عدم موفقیت آن برند را در پی دارد در زیر آمده است:

 ۱. خلق یک لوگو زیبا فقط در یک اندازه

باید در طراحی یک لوگو زیبا به این امر توجه کنیم که در تمامی ابعاد و سایزها لوگوی ما زیبا و جذاب به نظر برسد نه تنها در حالت زوم و یا در ابعاد ریز و درشت, از این رو در هنگام طراحی گرافیست باید تمام ابعاد و اندازه های لوگو را در نظر بگیرد.

اشتباهات رایج

 ۲. خلق یک لوگوی ماورای خارق العاده و عجیب و غریب

درست است که منحصر به فرد بودن و زیبایی از شروط موفقیت یک لوگو به حساب می آید ولی تبدیل طرح ها به شکلی عجیب و غریب همچون آثار پیکاسو بیننده را گیج می کند و چه بسا ریزه کاری هایی در طرح گذاشته اید که در هنگام چاپ روی جنس های مختلف با کیفیت متفاوت کار شما را دچار مشکل می کند.

 ۳. طراحی در کوتاهترین زمان ممکن

خواه شما خودتان بخواهید برای طراحی لوگو دست به کار شوید خواه از یک گرافیست درخواست نمایید باید بدانید که اختصاص وقت کافی در حین طراحی باعثث خلق یک لوگو موفق و منحصر به فرد خواهد شد. زمانی که خسته هستید یا بی حوصله و وقت کافی برای فکر کردن و خلاقیت ندارید طراحی کردن از اشتباهاتی است که نباید هرگز مرتکب شوید زیرا یک لوگو بد واقعا می تواند همه چیز را خراب کند.

اشتباهات رایج

 ۴. طرحی بیش از حد شلوغ

در حین طراحی این شعار را مرتب برای خودتان تکرار کنید که لوگو شما برای مخاطبینی طراحی می شود که در نگاه اول می خواهند پیام برند, کیفیت کار و تفکر کسب و کارتان را بفهمند پس قطعا نباید طرحتان شلوغ و پر هرج و مرج باشد. باید مثل هنرمندان مینیمال کار کنید که هرچه کمتر باشد بهتر است. استفاده از رنگ های خیلی زیاد با طرح های خیلی شلوغ و درگیر کردن ذهن مخاطب از بزرگترین اشتباهات رایج در طراحی لوگو است.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
هدف از طراحی لوگو چیست؟

 ۵. به کار بردن نمادهای نژادی یا استفاده از اسامی خانوادگی

از اشتباهاتی که ممکن است در طراحی گاها آن را انجام دهید استفاده از یک طرح یا اسمی است که برای شما یا خانواده تان جالب به نظر می آید اما ممکن است در نظر مخاطبین مسخره باشد. بهتر است حتی در کسب و کار های خانوادگی تان هم از نام و سمبل خانوادگی در لوگویتان استفاده نکنید چون این اشتباه است که فکر کنید برای مخاطبان جذاب خواهد بود.

اشتباهات رایج

 ۶. خلق لوگو با تاریخ انقضاء

در طراحی حواستان باشد لوگوی شما برای طولانی مدت باید طراحی و ماندگار شود. پس از اشتباهات رایج طراحی یک لوگو استفاده از نمادهایی است که با گذشت زمان جذابیت خود را از دست داده و اعتبار برند شما را کاهش می دهند.

 ۷. سپردن خلق لوگو به فردی مبتدی

استفاده از طراحان محلی یا دفاتر خدمات طراحی, سپردن طراحی به شرکت های اینترنتی با قیمت پایین و یا درخواست از دوستان و آشنایان آشنا به برنامه های گرافیکی از بزرگترین اشتباهات رایج در طراحی یک لوگو است.

اشتباهات رایج

 ۸. به کار بردن تصاویر از قبل آماده در لوگو

وقتی طراحی لوگوی خود را به یک فرد مبتدی بسپارید بدون شک این اشتباه رخ می دهد که در لوگوی شما از وکتورهای آماده در اینترنت استفاده شود. با این کار علاوه بر از بین رفتن وجه تمایز شما با سایر برندها قانون حق کپی رایت هم زیر پا گذاشته شده است.

 ۹. استفاده از فونت های نامناسب و مختلف

انتخاب فونت نامناسب باعث شکست برند شما خواهد شد پس در حین طراحی لوگو باید به هماهنگی ظاهری و شباهت تصاویر با فونت ها دقت کنید. وقتی از چند فونت مختلف در یک لوگو استفاده می کنید بیننده دچار عدم تمرکز و تشخیص در تصویر می شود و این هم از اشتباهات رایجی در طراحی لوگو است که نباید مرتکب شوید.

اشتباهات رایج

 ۱۰. آشکار نشدن پیام لوگو بر مخاطبان

از آنجا که هر محصول یا شرکتی با طرح لوگویی که برایش طراحی شده معرفی می شود پس مراقب باشید در مخاطب سوء برداشت یا سوء تعبیر ایجاد نشود. از اشتباهات بارز یک طراحی گمراه کردن مخاطب است که با دیدن طرح لوگوی شما به اشتباه آن را به چیز دیگری تعبیر کند.

 ۱۱. کپی برداری در طراحی

با دیدن طراحی های دیگران می توانید از خلاقیت آنان الهام بگیرید اما هیچوقت این اشتباه را مرتکب نشوید که هر آنچه دیدید را عینا اجرا کنید. چون کپی بودن لوگوی یک برند صدمات جبران ناپذیری را به آن برند وارد می کند.

 

لطفا امتیاز دهید
۰
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه