✔️تنظیمات نور در وی ری اسکچاپ

امروز با مطلبی مهم درباره تنظیمات نور در وی ری اسکچاپ در خدمت شما هستیم. برای نور دهی در اسکچاپ می توانیم از تصاویر پس زمینه ی آماده با فرمت LDRI و HDRI استفاده کنیم.

که تصاویر LDRI عموماً با پسوند های jpg-png-tif وجود دارند و تصاویرHDRI یا raw دارای لایه های باز و قابل تغییر رنگ و نور هستند.

غالباً با پسوند .hdr وجود دارند.
برای لود کردن یک تصویر hdri در اسکچ آپ، ابتدا فایل اسکچ آپ مورد نظر را باز کرده، سپس از قسمت تنظیمات رندر،
در قسمت environment، هم برای GI و هم BG(Backgroung) باید تصویر hdri لود کنیم.
تنظیمات نور در وی ری اسکچاپ

 وی ری اسکچاپ
ابتدا برای GI، روی حرف M کلیک کرده و صفحه ی جدیدی باز می شود، در قسمت سمت چپ زیر preview، گزینه ی TexBitmap را انتخاب می کنیم. و از قسمت file، تصویر hdri را باز می کنیم.
تنظیمات نور

تنظیمات نور2

تنظیمات نور 3

 نور در وی ری
در بخش UVW، نوع UVW Type را روی حالت UVWGenEnvironment می گذاریم و Mapping Type را نیز روی حالت Spherical باقی می گذاریم.
بخش UVW

UVWGenEnvironment
برای Reflection/refraction/Background نیز روی M کلیک کرده و دقیقا مانند Gi عمل می کنیم.
و یک تست رندر می گیریم. آیکون R برای رندر گیری است.
Reflection/refraction/Background
در صورتی که رندر ما مطلوب ما نباشد، می توانیم تغییراتی در تنظیمات رندر اعمال کنیم.
مثلا اگر رندر ما تیره باشد، برای روشن کردن رندر میتوانیم از همان قسمت environment شدت GI و BG را زیاد کنیم. و تست رندر بگیریم و تغییرات را بررسی کنیم.
یکی دیگر از راه های روشن کردن رندر، تغییر تنظیمات دوربین است. در بخش camera، میتوانیم با کم کردن مقدار، shutter speed، رندر را روشن تر کنیم. یا میتوانیم F-number را کم کنیم و توصیه می شود کمتر از ۶ نگذاریم. اما باز هم بستگی به تنظیمات دیگر دارد و نمی توان حکم قطعی داد. باید آن قدر تنظیماتتون رو تغییر بدهید که به نتیجه ی مطلوب برسید. همینطور عدد film speed اگر کم شود، رندر روشن تر می شود. و همه ی اینها نسبی خواهد بود.

shutter speed

اسکچاپ
بعد از هر تغییر توصیه می شود تست رندر بگیرید.
راه دیگر برای تنظیم روشنایی رندر، در بخش environment، بعد از زدن M، می توانیم از قسمت gamma عدد را افزایش دهیم، که موجب روشن تر شدن hdri می شود. اما این روش باعث کم شدن جزییات می شود. و خیلی توصیه نمی شود.
برای رندر های شب، بهتر است از hdri شب استفاده کنیم.
 تنظیم روشنایی رندر
در رندر ها، گاهی بعضی قسمت های تصویر hdri را که در زمینه ی کار ما دیده می شود، نمی خواهیم. برای اینکه زاویه ی تصویر hdri عوض شود، می توانیم از قسمت environment، GI، وارد M شده، و در پایین تنظیمات، زاویه ی UVW type را در بخش horizontal تغییر دهیم. همین میزان تغییر به همین ترتیب باید برای reflection/refraction نیز اعمال شود. یعنی زوایای چرخش هر دو یکی باشد. و برای دیدن این تغییرات باید حتما رندر بگیریم.
 زاویه ی تصویر hdri
یک نکته در مورد استفاده از تصاویر hdri، به این ترتیب است که این نوع تصاویر غالباً سایه ها را دقیق نمایش نمی دهند. و بهتر است محیط کار، خالی نباشد. ابتدا محیط سازی مطلوب را انجام داده و سپس از hdri استفاده می کنیم.
زیرا تصاویر hdri خیلی مناسب برای کار کم پیدا می شود.
توصیه می شود برای رندر های ناظر از hdri استفاده کنیم نه برای رندر های پرنده، چون در رندر های پرنده، وجود سایه مهم است.

المیرا خزایی

المیرا خزایی

من دانشجوی کارشناسی ارشد معماری هستم. علاقه مند به آموزش نرم افزار های معماری و کشف کردن شگفتی ها و ترفند های هر نرم افزار. دنبال اینم که بتونم از تلفیق چند نرم افزار برای بالا بردن کیفیت کارم استفاده کنم. به کارهای گرافیکی هم علاقه دارم. شعار من در زندگی :"یادگرفتن هیچ انتهایی نداره!"
۱ دیدگاه
 1. ممنون،جسارتا مقدار film speed(iso) اگر کمتر شود رندر تاریک تر میشه.در واقع isoحساسیت سنسر به نور است که با افزایش اون رندر روشنتر میشه.

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مقالات مرتبط

به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

پلاگین وردپرس

info@tarahshid.com

خدمات ما

 • خرید پلاگین وردپرس اصل
 • طراحی سایت هوشمند
 • پکیج خرید عمده پلاگین
 • خدمات حرفه‌ای سئو

قوانین ما

 • قوانین
 • شکایات
 • چشم انداز

خانواده ما

 • درباره ما
 • تماس با ما
 • نویسندگی
 • تبلیغات
حساب کاربری جدید
ریست کردن رمز ورود