طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران

طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران با مساحت بیش از ۵۲۸۷ هکتار عرصه ای از اراضی شمال غربی شهر تهران را در برمی گیرد که از دیرباز با فضای باز گسترده و ر وستاهای پراکنده در آن، شناخته می شود . این محدوده از شمال به دامنه های جنوبی البرز (تراز ۱۸۰۰ از مسیل فرحزاد تا ده حصارک و تراز ۱۶۰۰ از ده یاد شده تا مسیل کن ) از جنوب به جاده ی مخصوص تهران – کرج، از غرب به دره ی مسیل کن و از شرق به دره مسیل فرحزاد و بزرگراه های اشرفی اصفهانی و محمدعلی جناح محدود می گردد .

محدوده ی طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران

دره های موجود در منطقه از دیرباز محل سکونت جوامع انسانی بوده که مهمترین آنها « روستای کن » می باشد. علاوه بر روستای کن پنج محدوده ی دیگر که دارای قدمت می باشند، به ترتیب اهمیت عبارتند از : باغ فیض، ده حصارک، مرا دآباد، حسن آباد و وسک . اگرچه دو محدوده ی حسن آباد و وسک در درون بافت شهری منطقه حل شده و اثر قابل ملاحظ ه ای از آنان به جای نمانده است ولی سه محدوده ی دیگر کماکان آثاری از گذشته را در خود دارند . با توجه به نقشه های در دسترس منطقه در مقاطع مختلف (در سال های ۱۳۴۳ ، ۱۳۵۸ ، ۱۳۶۶ و ۱۳۷۳ ) توسعه ی کالبدی منطقه ی پنج در چهل سال اخیر صورت پذیرفته است . از آنجا که هرگونه تجمع انسانی به دنبال خود احداث شبکه مواصلاتی را در پی دارد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند (بافت مسکونی، شبکه تحرکات )، در هر مقطعی ساختار شبکه معابر نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

کاربری های وضع موجود اراضی طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران

محدوده ی طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران پهنه ای از اراضی شمال غرب تهران است که حدود چهارگانه آن به شرح زیر میباشد:

شمال (از شرق به غرب) :

خط القعر دره ی فرحزاد به آخرین محدو ده ی ساخت و سازهای موجود (شمال مجموعه ی مسکونی احداث شده توسط تعاونی مسکن سازمان فنی و حرفه ای) به خط تراز ۱۸۰۰ و منطبق بر این خط تراز تا خط القعر دره ی حصارک – وسک و از این نقطه منطبق بر تراز ۱۶۰۰ تا تقاطع پل موجود بر روی رودخانه ی کن.

شرق :

از لبه ی شرقی آسفالت بزرگراه محمدعلی جناح (شمال میدان آزادی ) و امتداد آن بر روی لبه ی شرقی آسفالت بزرگراه اشرفی اصفهانی تا انتهای آن (تقاطع با سی و پنج متری حصارک ) و از آنجا منطبق بر جاده ی فرحزاد تا خ طالقعر رودخانه ی فرحزاد تا انتهای شمال شرقی محدوده.

جنوب :

تقاطع رودخانه ی کن و جاده ی مخصوص کرج و منطبق بر لبه ی جنوبی این جاده تا میدان آزادی (ضلع شمال غربی این میدان و بر روی لبه ی جنوبی راست گرد بزرگراه محمدعلی جناح – جاده مخصوص تهران – کرج).

غرب :

منطبق بر خط القعر رودخانه ی کن تا تقاطع این خط القعر با جاده ی مخصوص تهران- کرج. با این اوصاف محدوده طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران مساحتی معادل ۵۲۸۷/۳۵ هکتار را در بردارد که در تقسیمات خردتر به هفت ناحیه تقسیم می شود .

ویژگی های عمده ی طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران

خصوصیات و ویژگی های عمده و بارز منطقه ی ۵ را در بخش های مختلف مطالعاتی می توان به

شرح ذیل برشمرد :

ویژگی های محیط طبیعی

الف – وجود ارتفاعات و کوهپایه های جنوبی البرز در شمال منطقه که به لحاظ دید و منظر و امکان استفاده جهت گذران اوقات فراغت یک ویژگی مثبت ارزیابی میگردد.

ب – گذر دو رودخانه (مسیل) مهم کن و فرحزاد از بدنه های غربی و شرقی منطقه که به دلیل عمق بستر و عرض مناسب، از عملکرد مناسبی در منطقه برخوردار می باشد و عبور مسیل وسک از داخل محدوده ی منطقه که به دلیل مداخلات صورت گرفته در مواقع وقوع بارندگی های شدید موجب آبگرفتگی در بخشهایی از منطقه می گردد.

پ – وجود باغات یکپارچه در کن و باغات پراکنده و متخلخل در حصارک، مرادآباد و باغ فیض. به دلیل وجود دو گسل حصارک و باغ فیض و عبور گسل اصلی شمال تهران از لبه ی شمالی منطقه، این منطقه در محدود هی خطر با شدت تخریب نسبتاً بالا قرار دارد .

 

ویژگی های زیست محیطی

الف – وزش بادهای غربی موجب پاکی هوای منطقه می گردد.

ب – برخورداری از باغات به وسعت حدود ۵۰۰ هکتار در غرب و شمال منطقه و در محدوده هایی از باغ فیض که موجب تلطیف هوا می گردد.

پ – استقرار پارک سوار آزادی و ترمینال غرب در جوار هم در محدوده ی میدان آزادی و استقرار شهر سنگ در شرق رودخانه ی کن، کانون های اصلی آلوده کننده ی محیط در منطقه ی ۵ به شمار می آیند.

 

ویژگی های کیفیت محیط شهری

الف – وجود اغتشاشات بصری به علت پراکنده بودن ساخت و سازهای بلندمرتبه و ناهمگون بودن آنها.

ب – عدم تعریف مناسب دروازه ها و مبادی ورودی منطقه ی ۵ که عامل تشدیدکننده بر بی هویتی منطقه به شمار می آید.

پ – عدم وجود مراکز خدماتی و گسست بین بخش های مختلف منطقه

ویژگی های مدیریت شهری

عدم کارآیی مدیریت شهری به دلیل تداخل وظایف دستگاه های مختلف، ساختار سازمانی و تشکیلاتی نامناسب، عدم تأمین منابع مالی مستمر و پایدار و … را می توان به عنوان ویژگی های اصلی مدیریت شهری نام برد.

 

دانلود طرح تفصیلی منطقه ۵ تهران

نسیم خاتمی

نسیم خاتمی

به دنیا آمده ایم که یک زندگی محشر را تجربه کنیم و به تک تک خواسته های خود برسیم و هر لحظه به ارمغان زندگی یعنی شادمانی ، سلامتی ، نشاط ، هیجان و عشق چنگ زنیم . فراموش نکنید که باید از یک زندگی محشر و ایده آل برخوردار باشیم !
این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مقالات مرتبط

به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

پلاگین وردپرس

info@tarahshid.com

خدمات ما

 • خرید پلاگین وردپرس اصل
 • طراحی سایت هوشمند
 • پکیج خرید عمده پلاگین
 • خدمات حرفه‌ای سئو

قوانین ما

 • قوانین
 • شکایات
 • چشم انداز

خانواده ما

 • درباره ما
 • تماس با ما
 • نویسندگی
 • تبلیغات
حساب کاربری جدید
ریست کردن رمز ورود