طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران

 امروزه ناپایداری توسعه در شهر های بزرگ موضوعی است که اغلب این شهر ها با آن مواجه هستند . چرخش شهر های بزرگ دنیا به سمت توسعه پایدار شهری مورد توجه دولت ها ، تصمیم گیرندگان ، برنامه ریزان شهری و طرفداران محیط زیست قرار گرفته است . شهر تهران به عنوان یک شهر بزرگ در سال های اخیر رشد غیر قابل مقایسه با سایر نقاط کشور را تجربه نموده است . رشدی که به دلیل مدیریت نادرست به عدم تعادل و ناکارآمدی شهر انجامیده و تمرکز شدید فعالیت و جمعیت را بدون برنامه به دنبال آورده است که این روند را در طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران هم مشاهده می کنیم.

المان‌های مختلف طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران

تمرکز امکانات مدیریتی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی کشور انواع آلودگی های زیست محیطی را بر شهر تحمیل نموده است . آمار های آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی و گاز های گلخانه ای ، تهران را در زمره شهر های بحرانی جهان قرار داده است .

در تهیه طرح های توسعه شهری برای تهران و شهر های بزرگ صرفاً تامین سرانه های خدماتی و سطوح کاربری ها و دسترسی های سواره بدون تغییر نگرش به آینده شهر کارساز نیست .

طرح تفصیلی منطقه 6

تهیه طرح های توسعه شهری

میبایستی مبتنی بر نگرش های جدید به شهر باشد . مبتنی بر تسهیل زندگی شهری و ارتقاء کیفیت زندگی و تعاملات اجتماعی مثبت شهروندان باشد . مبتنی بر تامین عدالت در دسترسی به خدمات شهری برای همه شهروندان ، لحاظ کردن حقوق شهروندان ، حقوق معلولین ، سالمندان ، کودکان و اقشار آسیب پذیر باشد . مبتنی بر کاهش استفاده از وسایط نقلیه شخصی و آلودگی های ناشی از آن ، افزایش وسایط نقلیه عمومی باشد . مبتنی بر حفظ هویت محلات و توجه به خرده فرهنگ های موجود در شهر باشد . مبتنی بر توجه به مسائل زیست محیطی و کاهش استفاده از منابع آلوده کننده محیط زیست جهت دسترسی به شهر پاک باشد .

تحولات گذشته و وضع موجود و ویژگی های طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران

طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران شهرداری تهران با جمعیت ۲۳۱۰۲۴ نفر و وسعت ۲۱۴۴ هکتار از سمت شمال به بزرگراه همت ، از سمت جنوب به محور انقلاب – آزادی ، در مرز شرقی توسط

بزرگراه مدرس و از سمت غرب به بزرگراه شهید چمران محدود شده است . طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران در وضع موجود با تراکم ناخالصی جمعیتی ۱۰۸ نفر در هکتار و با سطحی معادل ۳ درصد مساحت شهر تهران ، به عنوان یکی از مهمترین مناطق شهر تهران جایگاهی رفیع در تحولات شهری تهران داشته و دارد .

موقعیت فضایی در شهر

طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران از سویی به طور تقریبی در مرکزیت جغرافیایی شهر تهران قرار گرفته و از سوی دیگر به لحاظ موقعیت و همجواری با مرکز ثقل قدیمی شهر یعنی ناحیه بازار ،میدان ارگ و توپخانه ، تحت تاثیر اقداماتی که پهلوی اول در خصوص توسعه شهر تهران انجام داد و با انتقال و حرکت تدریجی موقعیت مرکز شهر تهران به سمت شمال و شمال غربی از دهه چهل مرکزیت فضایی ، فعالیتی پیدا نمود . در این میان با احداث عناصری چون وزارت کشاورزی در بلوار کشاورز کنونی ، ساختمان های اداری در محور های طالقانی و ایرانشهر و مراکز جدید شهری در مقیاس های عملکردی محدود تر در طول محور ها یا محل تلاقی محور های اصلی شهر مانند میدان انقلاب و ولیعصر که در طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران واقع بوده اند ، کالبد منطقه موقعیت مضاعف مرکزی به خود گرفت .

این منطقه در طی دهه های اخیر توسعه شهری تهران به تدریج عرصه تحولات کالبدی ، فضایی و سیاسی تاثیرگذار در سطح ملی و حتی بین المللی گردیده است . بر این اساس و در شرایط کنونی از نظر فعالیت و عملکرد ، بخش عمده ای از منطقه به عنوان استخوان بندی شهر تهران و مرکز ثقل جدید ، حکومتی – اداری و تجاری ( C.B.D ) ایفای نقش می نماید .

نحوه استفاده از اراضی در وضع موجود

مساحت تهران ۶۶۵۲۹/۷۲ هکتار است . میانگین مساحت کل مناطق ۳۰۲۴/۰۸ هکتار می باشد .

مساحت منطقه ۶ با ۲۱۴۴/۳۳ هکتار کمتر از متوسط مناطق ۲۲ گانه است . این منطقه ۳/۲۲ درصد از مساحت تهران را به خود اختصاص داده است . مساحت کل کاربری مسکونی در شهر تهران ۱۶۸۸۴/۵۴ هکتار است . از این میزان حدود ۴/۴ درصد به منطقه ۶ اختصاص یافته است .

سطوح اختصاص یافته به شبکه معابر در شهر تهران ۱۳۴۳۱/۰۸ هکتار است . که از این میزان ۵۹۲/۰۹ هکتار در منطقه ۶ واقع شده است .این سطوح ۴/۴ درصد از مساحت شبکه معابر شهر تهران را در بر می گیرد .

دانلود طرح تفصیلی منطقه ۶ تهران

نسیم خاتمی

نسیم خاتمی

به دنیا آمده ایم که یک زندگی محشر را تجربه کنیم و به تک تک خواسته های خود برسیم و هر لحظه به ارمغان زندگی یعنی شادمانی ، سلامتی ، نشاط ، هیجان و عشق چنگ زنیم . فراموش نکنید که باید از یک زندگی محشر و ایده آل برخوردار باشیم !
این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مقالات مرتبط

به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

پلاگین وردپرس

info@tarahshid.com

خدمات ما

 • خرید پلاگین وردپرس اصل
 • طراحی سایت هوشمند
 • پکیج خرید عمده پلاگین
 • خدمات حرفه‌ای سئو

قوانین ما

 • قوانین
 • شکایات
 • چشم انداز

خانواده ما

 • درباره ما
 • تماس با ما
 • نویسندگی
 • تبلیغات
حساب کاربری جدید
ریست کردن رمز ورود