هدف از طراحی لوگو چیست؟

هدف از طراحی لوگو

از مهم ترین نکاتی که باید پیش از طراحی لوگو به آن توجه کرد، هدف طراحی است. شما با چه هدفی طراحی لوگو انجام می دهید؟ آیا با ویژگی های مشتری آشنا هستید؟ آیا معیار و ملاکی برای طراحی خود در نظر گرفته اید؟ اینها سوالاتی هستند که یک طراح حرفه ای پیش از هرگونه اقدامی به دنبال پاسخشان می گردد. بی شک پس از یافتن پاسخ این سوالات، ادامه کار راحت تر خواهد شد. اگر چه با یافتن پاسخ این سوالات راه هموارتر خواهد شد، اما منوط بر اینکه شما به عنوان یک طراح با اصول اولیه طراحی یک لوگوی حرفه ای آشنا باشید.

به طور کلی هدف عمومی و مشترک تمامی کسب و کارها از طراحی لوگو جذب بهتر و بیشتر مشتریان و مخاطبان است. این دست از کسب و کارها تمایل دارند تا با برندسازی به یک مجموعه تجاری موفق تبدیل شوند. آن چیزی که باید پیش از شروع طراحی به آن توجه شود، ابعاد مختلف کار است. قطعا برای اینکه بتوان یک طراحی موفق داشت باید اطلاعات خود را در مورد جامعه و انواع سلیقه ها گسترش داد. کنار هم قرار دادن تمامی این موارد در نهایت به خلق اثری ارزشمند و خلاقانه منجر خواهد شد.

هدف از طراحی لوگو

 تمامی اطلاعات مبداء را در نظر بگیرید

همان طور که پیشتر هم گفتیم، برای اینکه بتوانید یک طراحی قوی داشته باشید، باید اطلاعات زیادی در دست داشته باشید. تصور کنید قرار است برای یک شرکت نسبتا بزرگ طراحی لوگو انجام دهید. در این صورت بهتر است پیش از هرگونه اقدامی به جزئیات آن شرکت توجه بیشتری کنید. مثلا سلایق هیئت مدیره را در نظر بگیرید. در مورد محصول یا خدمت تولیدی شرکت تحقیق کنید. در مورد نحوه کار نیروهای انسانی مجموعه اطلاعات کسب کنید و در هر زمینه ای که باور دارید می تواند در یک طراحی بهتر به شما کمک کند، کنکاش کنید. از اینکه دامنه تحقیقات خود را پیش از ارائه طرح افزایش دهید، نترسید. مطمئن باشید وقتی خروجی کار با کیفیت باشد، هیچ کس در مورد سوالاتی که پرسیده اید شما را بازخواست نخواهد کرد!

شما می توانید در مورد همه چیز اطلاعات به دست آورید. اما در این میان خط تولید علاوه بر اینکه از وجوه تبلیغاتی برخوردار نیست، هیچ جذابیتی برای مخاطب نخواهد داشت.  پس قطعا تحقیق در مورد خط تولید کارآمد نخواهد بود و به شما به عنوان طراح هیچ کمکی نخواهد کرد.

اگر می خواهید هدف از طراحی لوگو را مشخص کنید، تمامی داشته هایتان را یک جا جمع کنید و بعد اقدامات مورد نیاز دیگر را در پیش بگیرید. از گام های بعدی و مهم در این زمینه میتوان به تهیه پیام اشاره کرد. پیامی که تمامی اندوخته ها و داشته های شما را در خودش جای دهد. این پیام به عنوان پیام هدف شناخته می شود. پیامی که از سمت مجموعه شماست و قرار است به بیرون انتقال پیدا کند.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
با معنا و مفهوم رنگ در طراحی لوگو آشنا شوید

 منظور از پیام تعیین هدف چیست؟

منظورمان از پیام تعیین هدف، داشته ها و تعاریفی است که به دست شما جمع آوری شده است. این داشته ها بسیار ارزشمندند. زیرا حاصل درک صحیح و ارزیابی منطقی شما هستند. پیام هدف از مهم ترین پیش نیازهای یک طراحی حرفه ای است. زیرا با استفاده از آن می توان به یک تصویر واقع گرایانه رسید. تصویری که قرار است به خوبی در ذهن بیننده حک شود. در حقیقت با تعیین پیام هدف می توان بستری امن و مناسب به منظور طراحی لوگویی ارزشمند و قدرتمند را فراهم کرد. لوگویی که کاملا با نیازها، سلایق و خواسته های کارفرما همخوانی دارد.

لوگو به عنوان یک پل ارتباطی مابین مجموعه تجاری و مخاطب عمل می کند. یک لوگوی پرجاذبه می تواند بیننده را به مشتری تبدیل کند.

هدف از طراحی لوگو

 توجه به مخاطب هدف

همان طور که گفتیم، هدف از طراحی لوگو جذب مخاطب است. طراحی لوگو باید به گونه ای باشد که بیننده خیلی زود مفهوم لوگو را درک کند و در نهایت به آن جذب شود.  جذب مخاطب به فکر، ذکاوت و خلاقیت طراح باز می گردد. یادتان باشد اهمیت شناخت مخاطب در این مرحله هویدا می شود. در صورتی که طراح به درک درستی از مخاطب رسیده باشد و با سلایق و خواسته های او آشنا شده باشد، همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

البته ناگفته نماند که شناخت طیف گسترده ای از مخاطبان چندان کار ساده ای هم نیست. اما یادتان نرود که این مخاطبان نهایی هستند که سرانجام کار شما را تائید یا رد خواهند کرد. پس بهتر است در شناخت بهتر آنها تلاش کنید.

 ارسال لوگو

پس از طی کردن این مراحل می توانید ایده های خود را بر روی کاغذ و یا با نرم افزار پیاده سازی کنید و در نهایت لوگوی تازه طراحی شده را به مشتری ارائه دهید. اگر تمامی این راه هایی که گفتیم را به درستی رفته باشید و  به خوبی با سلایق مشتری آشنا شده باشید و هدفی درست تعیین کرده باشید، کارتان مورد تائید خواهد بود. اما در صورت بروز کم و کاست در هر یک از موارد، امکان بازگشت دادن کار از سوی مشتری قوت می گیرد.

 

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه