اطلاعات ارتباط بصری در طراحی لوگو

ارتباط بصری در طراحی لوگو

اگر به کمپانی های مطرح دنیا دقت کنید، متوجه می شوید که تمامی این مجموعه های تجاری بزرگ از یک لوگو یا علامت تجاری منحصر به فرد برخوردار هستند. در واقع لوگو همان چیزی است که به یک کسب و کار جلوه و نمایی دو چندان می بخشد. قطعا سادگی، خلاقیت و هوشی که در طراحی لوگو به کار گرفته شود در دیده شدن هر چه بیشتر آن نقش خواهد داشت. لوگویی که از این ویژگی ها برخوردار باشد خیلی زود توجه مخاطبین را به خود جلب خواهد کرد. بدین ترتیب با جذب توجه مخاطبان می توان آن را به علامتی ماندگار در ذهن ها تبدیل کرد. لوگویی که در ذهن ها حک شده باشد و ارتباط بصری در طراحی لوگو در آن رعایت شده باشد را می توان بدون سختی در بازار هدف به کار گرفت. اما در مقابل، یک طراحی نامناسب می تواند از همان ابتدای کار، بال و پرتان را برای درخشش در حوزه فعالیتی موردنظر بچیند.

آن چیزی که باید پیش از طراحی به آن توجه کرد، در نظر گرفتن سلایق، فضای کاری و مخاطبین حوزه ای است که می خواهیم برای آنها طراحی انجام دهیم. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده متوجه می شوید که طراحی لوگوی مورد نظر باید چگونه باشد. در واقع با توجه به این موارد، فیلترهای کار مشخص خواهد شد. به گونه ای که به خوبی درک می کنید که مجموعه طراحی شده باید از خطوط منحنی تشکیل شود یا خطوط خشن و یا اینکه رنگ های سرد برای حوزه کاری شما مناسب تر هستند یا رنگ های گرم و خیلی از موارد دیگری که تنها با قرار گرفتن در فضای کار و آشنایی با سیاست ها و سلایق کارفرما به آنها دست پیدا خواهید کرد.

ارتباط بصری در طراحی لوگو

 از ارتباط بصری در طراحی لوگو چه می دانید؟

ارتباط بصری در طراحی لوگو از موارد مهمی است که کاربرد آن از زمان انسان های نخستین هم دیده می شود. در گذشته های دور انسان ها با استفاده از نشانه های بصری و کمک گرفتن از چشم ذهنشان به دستاوردهای تازه تری می رسیدند. تصور کنید فردی که برای شکار به جنگل می رفت و در میان راه، جای پای حیوانی را بر روی گل های سطح زمین مشاهده می کرد، می توانست به راحتی نوع حیوان را تشخیص دهد که این همان کمک گرفتن از نشانه های بصری معنا می دهد.

اهمیت نشانه های بصری تا جاییست که این روزها از این ویژگی ها در کسب و کارها و تجارت استفاده می شود. در واقع می توان با کمک گرفتن از نشانه های بصری به خلق یک اثر گرافیکی دست زد. برای خلق یک اثر گرافیکی می توان از تلفیق عکس و متن استفاده کرد. البته در برخی از طراحی ها حضور عکس از متن پررنگ تر خواهد بود و در برخی دیگر شرایط طراحی کاملا برعکس است. در چنین شرایطی عکس یا متن به عنوان مکملی برای درک بهتر مفهوم اثر خلق شده به کار گرفته می شود. البته که میتوان برای حضور عکس و متن در اثر گرافیکی تناسب و مساوات را نیز در نظر گرفت. ترکیبی متعادل از متن و تصویر که در نهایت معنای مورد نظر را به مخاطب القا می نماید. این موضوع کاملا به سلیقه طراح و خواسته مشتری بستگی دارد. جالب است بدانید که طراحی های گرافیکی که در خلق انها از کلماتی استفاده می شود که یک معنای دقیق را به مخاطب انتقال می دهد اما در ان ها از تصاویر مبهم استفاده شده است، از پیچیده ترین طرح های گرافیکی به شمار می روند.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
طراحی لوگوی جذاب و عناصر تاثیرگذار بر روی آن

این را به خاطر داشته باشید که استفاده از عکس ها و الفبا در طراحی های گرافیکی رابطه مستقیمی با طراح آنها ندارد. پس نمی توان طرح های گرافیکی را در ارتباطی مستقیم با اندیشه طراحان قرار داد. در واقع طراح  تنها خواسته، نیاز و سلیقه مشتری را به بهترین شکل ممکن به مرحله اجرا می رساند. اما یک طراح حرفه ای به خوبی می داند که چگونه با در نظر گرفتن نیازمندی های مشتری نشان بصری زیبایی طراحی کند که ذوق و هوشمندی وی را به رخ همگان بکشد. ضمن اینکه یک طراحی قدرتمند باید علاوه بر داشتن زیبایی های بصری برای مخاطب بسیار ساده و قابل فهم باشد.

ارتباط بصری در طراحی لوگو

 طراحی لوگو

این نکته را به خاطر داشته باشید که هر نشانی که با توجه به اصول ذکر شده طراحی شده باشد، بی شک از توانایی لازم به منظور جذب مخاطبان برخوردار خواهد بود. در واقع طراحی که عملکردی حرفه ای داشته باشد، می تواند با خلق یک اثر منحصر به فرد ارتباط بصری در طراحی لوگو با مخاطبان برقرار نماید. اهمیت این موضوع تا جایی است که در مجموعه های تجاری از لوگو به منظور ایجاد بستری مناسب برای برقراری ارتباط بصری در طراحی لوگو با مشتریان هدف استفاده می شود. لوگو همان کلید راهگشایی است که می توان از ان به منظور انتقال مفهوم مورد نظر در یک ارتباط بصری در طراحی لوگو استفاده کرد.

 یک نکته بسیار مهم

یادتان باشد که در زندگی ماشینی امروز باید در کوتاه ترین زمان ممکن مفهوم مورد نظر را به مخاطب انتقال داد. انتقالی قوی و هدفمند که در نهایت منجر به جذب شود. راستش را بخواهید دوران خواندن شعارها به سر رسیده است و جمله های تبلیغاتی نیز آنچنان که توقع می رود مخاطب را به سمت خود جذب نمی کنند. ضمن اینکه استفاده از این جمله ها فضای بیشتری را در مقایسه با لوگو طلب می کند. در صورتی که با استفاده از لوگو مفهوم مورد نظرتان را به مخاطب القا کنید، می توانید با استفاده از یک فضای محدود بیشترین تاثیر را بر روی مشتریان هدف خود بگذارید. بی شک این موضوع از مهم ترین مزایای استفاده از لوگو در حوزه تجارت به حساب می آید.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب امید ابوالحسنی
روزی آرزو داشتیم که تمام ایران طراحی را بیاموزد، به سبک ما، به سبکی مدرن، به سبک طراح شید و خوشحالیم که در طول این ۴ سال به آرزویمام رسیده ایم و نامی مطمئن برای مردمان سرزمینم خلق کرده‌ایم و این رسالت ما تا انتها خواهد بود...

بدون دیدگاه