چطور یک طراحی لوگوی منحصربه فرد انجام دهیم؟

طراحی لوگوی منحصر به فرد

طراحی لوگوی منحصربه فرد همان چیزی است که به کسب و کارتان رنگ و بوی حرفه ای بودن می بخشد. برای اینکه بتوان یک لوگوی حرفه ای و قدرتمند طراحی کرد باید به موارد زیادی توجه داشت. حیطه کاری، نوع برند، سازمان مورد نظر و مخاطبان هدف از جمله بارزترین مواردیست که باید در طراحی لوگو به آن توجه داشت. اگر به تازگی طراح شده اید و یا مدتیست در این حوزه فعالیت دارید و می خواهید با نکات تازه تری در این زمینه آشنا شوید، در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

 یک لوگوی خوب چگونه است؟

  •  مهم نیست که طراحی لوگوی منحصربه فرد شما تصویری باشد یا نوشتاری و یا ترکیبی از هردوی انها. آن چیزی که مهم است، قدرت و جاذبه لوگو است. یک لوگوی خوب باید بتواند نگاه مخاطب را به سمت خود بکشد. به گونه ای که حتی برای مدت کوتاهی ذهنش را به خود درگیر کند. توجه داشتن و نگاه کردن به لوگو موجب ماندگاری ان در ذهن می شود و این همان چیزی است که کمپانی های بزرگ به دنبالش هستند.

طراحی لوگوی منحصر به فرد

  •  در صورتی که استفاده طراح از اشکال و نمادهای تکراری موجب می شود تا طراحی انجام شده به دلیل دیده شدن های مکرر هیچ وقت به چشم مخاطب نیاید. لازم است بدانید که نگاه خیلی زود از روی این نوع از طراحی ها حرکت خواهد کرد. اگر به زبان ساده بخواهیم به این موضوع بپردازیم باید بگوییم کپی برداری از هر طرح و لوگویی ضمن غیراخلاقی بودن، هیچ کمکی به درخشش شما در دنیای تجارت و فضای طراحی نخواهد کرد.
  • استفاده از کلیپ آرت و برچسب ها از دیگر اقدامات اشتباهی است که می تواند در زمان طراحی اتفاق بیفتد. یادتان باشد هدف از طراحی لوگو اعلام اصالت و متفاوت بودن کسب و کار بوده است.
  •  این را به خاطر داشته باشید که هدف از طراحی لوگوی منحصربه فرد فقط خلق یک اثر هنری زیبا نیست. هدف این است که با کمک یک لوگوی انحصاری به بهتر دیده شدن یک برند و یا کسب و کار کمک کنید. پس اگر تصمیم دارید در این حوزه فعالیت کنید، پیش از هر اقدامی لازم است تا به خوبی در مورد این مفاهیم تحقیق کنید و با درکی درست کار خود را آغاز نمایید.
  •  شما به عنوان طراح موظف هستید پیش از اینکه دست به قلم شوید زمانی را برای گفتمان و نشست با مشتری تعیین کنید. مطمئن باشید این کار نه تنها وقتی از شما نمی گیرد، بلکه به صرفه جویی در وقت هم منجر می شود. زیرا در صورتی که شما درک درستی از خواسته مشتری نداشته باشید، مجبور می شوید تا زمان بیشتری را به منظور اصلاحات صرف کنید. در صورتی که اگر به حرف های مشتری به خوبی گوش دهید، با تعبیر و فکر وی در مورد کسب و کارش بهتر آشنا خواهید شد. چه بسا تصوری که در ذهن شما نقش بسته است با چیزی که مشتری از کسب و کار خود می داند کاملا مغایر باشد. شاید بهتر باشد سوالاتی هم در مورد کارکنان، اهداف شرکت و اهداف اصلی کسب و کار از کارفرما بپرسید.
خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
آشنایی با انواع طراحی لوگوهای تصویری ، نوشتاری و ترکیبی

طراحی لوگوی منحصر به فرد

  •  بهتر است پیش از طراحی به لوگوهای قدیمی آن کسب و کار نگاهی بیاندازید و آن را به خوبی بررسی کنید. ببینید که طراحان قبلی به چه نکاتی در طراحی لوگو توجه نکرده اند و در مقابل چه ویژگی های مثبتی را لحاظ نموده اند. فراهم کردن لیستی از باید و نبایدها و توجه به آنها در زمان طراحی به خلق یک لوگوی خلاقانه کمک خواهد کرد.
  •  نکته دیگر اینکه وقتی شما طراحی لوگوی خود را به یک طراح می سپارید یعنی در واقع به دنبال یک تصویر منحصر به فرد بوده اید که فقط به خود شما تعلق داشته باشد. پس استفاده از طرح هایی که به لوگوهای کمپانی های دیگر شباهت داشته باشد، از اساس اشتباه است. اینکه بیننده لوگوی شما را با لوگوی یک کمپانی مطرح اشتباه بگیرد هیچ امتیازی ندارد. بلکه فقط کسب و کار شما زیر سوال می رود. شما باید لوگویی طراحی کنید که اوج نبوغ، تازگی، خلاقیت و به روز بودنتان را به تصویر بکشد.
  •  لوگو باید ساده در عین حال گویا و متفاوت باشد. طراحی که از این ویژگی ها برخوردار باشد، قطعا به یک زمان خاص محدود نخواهد شد. طراحی های حرفه ای را میتوان بالغ بر ۵۰ سال به کار بست. برای مثال به لوگوی کمپانی های مطرح دنیا دقت کنید. مرسدس بنز، کوکاکولا، پپسی و سایر شرکت های بزرگ سالهاست که از یک لوگوی واحد به منظور معرفی خود استفاده می کنند.
  •  هر تصویری حسی را در بیننده القا می کند. پس به دنبال لوگویی باشید که مخاطب پس از مشاهده آن احساس خوشی پیدا کند. انتقال احساس خوب از معیارهای اصلی برای سنجش طراحی لوگوهای حرفه ای به حساب می آید.

 هیچ وقت طراحی های خود را دور نیاندازید!

همه طراحان پس از قبول سفارش دست به قلم می شوند و ایده های مختلفی را به تصویر می کشند. شاید در نهایت ده ها لوگو بر روی کاغذ طراحی شود که بالاخره یکی در میان آنها با سلیقه مشتری همخوانی پیدا خواهد کرد. ما توصیه می کنیم که هیچ گاه ایده ها و ابتکاراتتان را راهی سطل آشغال نکنید. طراحی هایی که در میان خطوط به هم ریخته و به صورت اشکالی نامنظم بر روی کاغذ طراحیتان نقش بسته اند بسیار ارزشمند هستند. پس هیچ وقت آنها را دور نیاندازید! اگر چه این طراحی ها از سوی کارفرما تائید نشده اند، اما این به معنای ناکارآمدی آنها نیست. مهم ترین نکته اینکه این طراحی ها سرشار از ایده هستند. شاید بتوانید از این طرح ها در سفارشات بعدی استفاده کنید.  شاید بتوان با کمی تغییر در طراحی های مورد نظر به یک ایده تازه و ناب برای مشتری دیگری رسید. این همان نکته مهم و کاربردی است که همه طراحان باید به آن توجه داشته باشند.

لطفا امتیاز دهید
۰
Avatar
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه