طراحی لوگوی منحصر به فرد

طراحی لوگوی منحصر به فرد

تمامی افرادی که ایده های بزرگی در سر دارند به دنبال راهی هستند تا بتوانند ایده های خود را به مرحله اجرا برسانند. قطعا اجرایی شدن ایده ها از خوشایندترین لحظه هایی خواهد بود که یک کارآفرین تجربه می کند. تقریبا تمامی افرادی که قصد پیاده سازی یک ایده نو و تازه دارند، به فکر ثبت برند خواهند بود. از لازمه های اصلی ثبت برند می توان به انتخاب نام و علامت تجاری اشاره کرد. بدین ترتیب به طراحی لوگو نیاز پیدا خواهد شد. در ادامه این مقاله در مورد طراحی لوگو با شما صحبت خواهیم کرد.

 چرا باید طراحی لوگو انجام دهیم؟

بی شک طراحی لوگو به کسب و کارتان جلوه ای دو چندان خواهد بخشید. اگر فعالیت اقتصادی و یا تجاری شما با یک آرم تجاری همراه باشد، جنبه حرفه ای کار بسیار پررنگ تر خواهد شد. این روزها طراحی لوگو به وسیله نرم افزارهای مرتبط و یا به صورت دستی انجام می شود. اما آن چیزی که بیش از هرچیزی اهمیت دارد، ایده یا ابتکاری است که در پشت طراحی پنهان شده است.

یادتان باشد که لوگوی طراحی شده در تمام مدت فعالیت کاری با شما همراه خواهد بود. پس سعی کنید با یک طراحی هوشمندانه جلوه کارتان را دوچندان کنید. یک طراحی لوگوی حرفه ای برای مخاطبین شما حس اطمینان به وجود می آورد و حس جدیت در کارتان را به آنها القا می کند. لوگویی را انتخاب کنید که حس مثبت زیادی به آن داشته باشید. زیرا این لوگو را به طور مداوم در بخش های مختلفی اعم از سایت، کارت ویزیت، محصولات و… خواهید دید.

حال شاید این سوال برایتان مطرح شود که یک طراحی لوگوی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که چند اصل در طراحی لوگویی منحصر به فرد به شما کمک می کند که عبارتند از:

 • سادگی طراحی
 • خلاقیت در طراحی
 • انعطاف پذیری لوگو

طراحی لوگوی منحصر به فرد

 چگونه طراحی ساده انجام دهیم؟

توجه به سادگی از اصول مهم و قابل توجه در طراحی یک لوگوی ارزشمند است. توصیه می شود به زرق و برق دادن های بیهوده به لوگو بپرهیزید. سعی کنید از ایجاد سایه وافکت های مختلف و تکراری به لوگو اجتناب کنید. این را به خاطر داشته باشید که طراحان حرفه ای با طراحی یک لوگوی ساده اما منحصر به فرد مهارت خود را به رخ سایرین می کشند. برای درک بهتر این مسئله لوگوی بانک مسکن را مثال می زنیم. لوگویی که در عین سادگی بسیار گویاست. در طراحی این لوگو از چند خطوط ساده استفاده شده است. اما ترکیب خلاقانه و ماهرانه  این خطوط به شکل یک خانه درآمده است.

 چگونه در طراحی لوگو خلاقیت داشته باشیم؟

پس از سادگی طراحی، میزان خلاقیت به کار رفته در طراحی از مهم ترین اصول قابل توجه به شمار می رود. طراحان مبتکر و خلاق با در نظر گرفتن این اصل به موفقیت های چشمگیری در این حوزه رسیده اند. آن چیزی که باید به آن توجه شود این است که استفاده از نمادها و یا اشکال عمومی ظاهری تکراری به لوگوی طراحی شده خواهد بخشید.  بدین ترتیب نمی توان هیچ امیدی به درخشش و دیدن شدن اینگونه از لوگوها داشت. اما در مقابل طراحی هایی که با نمادها و اشکال جدید ایجاد شوند برای چشم مخاطب تازگی خواهند داشت. بنابراین با دقت بیشتری به آنها نگاه خواهند کرد. توجه به لوگو موجب می شود تا طراحی به خوبی در ذهن حک شود.

طراحی لوگوی منحصر به فرد

 چطور در طراحی لوگو باید انعطاف پذیری داشت؟

یک طراح حرفه ای به خوبی می داند که برای یک طراحی لوگوی منحصر به فرد باید اصل انعطاف را در نظر بگیرد. از یک لوگوی انعطاف پذیر می توان در حوزه های مختلفی اعم از تبلیغات های تلویزیونی، بیلبوردهای تبلغاتی و… استفاده کرد. این انعطاف پذیری در مورد سایز طراحی نیز صادق است. یک طرح قدرتمند نباید در تغییر سایز، کیفیت خود را از دست دهد. در واقع یک طراحی لوگوی حرفه ای باید ترکیب بندی قوی داشته باشد.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
۶ دلیل برای اینکه ENSCAPE بهترین پلاگین رندر در رویته

 در طراحی لوگو دوراندیش باشید

اگر کار استارتاپی را شروع کرده اید، باید به این نکته توجه داشته باشید که شما درست در ابتدای راه قرار دارید! یعنی امکان دارد پس از تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های جدید کارتان سمت و سویی تازه تر به خود بگیرد. پس باید در طراحی لوگو بسیار هوشمندانه رفتار کنید. لذا نباید در طراحی تنها یک خدمت یا محصول را مدنظر قرار دهید تا طراحی بر مبنای آن شکل بگیرد. شما باید در طراحی دید گسترده تری داشته باشید و از اشکال منعطف تر و انتزاعی تر کمک بگیرید. مطمئن باشید یک طراحی تک بعدی که فقط به یک کالا یا خدمت اشاره دارد، پس از پیشرفت در کار شما را وادار به طراحی های تازه تری خواهد کرد.

طراحی لوگوی منحصر به فرد

 نکاتی کاربردی که باید در طراحی لوگو به آن توجه داشت

 •  اگر طراح هستید، لازم است پیش از اقدام به طراحی لوگو با کارفرما نشستی داشته باشید و در مورد ویژگی های انواع لوگو باکیفیت با وی صحبت کنید. مشتری باید بداند که در فضای محدود یک لوگو نمی توان توانمندی ها و ویژگی های شرکت را ذکر کرد!
 •  هیچ وقت تصور نکنید که هرچه لوگو پیچیده تر باشد به معنای این است که کار بیشتری روی آن انجام شده است. اتفاقا واقعیت خلاف این تصور است. برای طراحی یک لوگوی ساده که در عین حال گویا باشد باید زمان زیادی صرف کرد. اگر به لوگوی کمپانی های مطرح دنیا توجه کنید، متوجه می شوید که این کمپانی ها هیچ وقت در طراحی هایشان از اشکال سخت و پیچیده استفاده نمی کنند. لوگوی کمپانی نایک از مصادیق بارز این موضوع است. لوگویی ساده که هیچ گاه از ذهن مخاطب پاک نخواهد شد.
 •  همیشه به تناسب و سنخیت حوزه کاری با طراحی توجه داشته باشید. بی شک شما نمی توانید برای یک وکیل پایه یک دادگستری لوگویی کمدی طراحی کنید.
 •  یادتان باشد رنگ آمیزی لوگو به مراحل آخر کار تعلق دارد. اتفاقا بهتر است پس از اتمام کار بدون رنگ آمیزی به طراحی خود نگاه کنید و ببینید بدون رنگ تا چه اندازه در ذهن و نظر جای می گیرد. ضمن اینکه برای رنگ آمیزی یک لوگوی شیک و ساده باید از رنگ های محدودی استفاده شود. لوگوهایی که رنگ های زیادی را در خود جای می دهند در واقع حس شلختگی و شلوغی را به مخاطب القا می کنند.
 •  اگر یک طراح هستید حتما می دانید که خوش قولی تا چه اندازه بر اعتبار کاری شما اثر می گذارد. پس توصیه می کنیم در زمان قبول سفارش زمانی را برای طراحی به مشتری اعلام کنید که مطمئن باشید در سروقت کار را تحویل خواهید داد.
 •  شاید بهتر باشد در مراحل اولیه و به منظور خلق اثری برتر از کاغذ و قلم استفاده کنید. به این ترتیب دستتان برای طراحی های متنوع باز خواهد بود. پس از اینکه به حدودی از طرحتان رسیدید، می توانید از رایانه برای نهایی کردن کار استفاده کنید.
 •  یادتان باشد که خواسته مشتری اولویت دارد. شما هرچقدر هم که به کارتان آگاه باشید، در نهایت این مشتری است که باید از خروجی کار راضی باشد. یک طراح حرفه ای پس از بازگو کردن ویژگی های یک لوگو حرفه ای و آگاه کردن مشتری تمامی تمایلات و سلایق شخصی خود را کنار می گذارد و باب میل مشتری دست به طراحی می زند.
 •  البته که باید لوگو بیانگر زمینه فعالیت شرکت باشد، اما طراحی های بسیار آشکار چندان هم جذاب و حرفه ای نخواهد بود. مثلا استفاده از شکل دندان در طراحی لوگوی دندانپزشکی ضمن کلیشه ای بودن بسیار ساده و قابل فهم خواهد بود.
لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب علیرضا قزوینی
برای دستیابی به آرزوها باید تلاش کرد امیدوارم شتاب دهنده ای به تلاش های شما باشم .

بدون دیدگاه