آموزش قدم به قدم ۳دی مکس جلسه اول: معرفی ۳d max

جلسه اول: ۳d max چیست ؟

خوب برای شروع آموزش ۳d max باید به این سوال جواب بدیم. ۳d max چیست؟ این نرم افزار یکی از قدرتمندترین نرم افزارها برای ساخت اشکال سه بعدی می باشد.

که در زمینه های مختلفی همچون طراحی صنعتی،طراحی جواهرات،ساخت انیمیشن، و طراحی معماری و … به کار می رود.که در این مطلب ما با دستوراتی آشنا می شویم که در زمینه ی طراحی معماری کاربرد دارند.

آموزش تری دی مکس دارای دنیای وسیعی از دستورات برای ساخت مدل های سه بعدی می باشد و همچنین لازم به ذکر است که برای ساخت یک مدل در این نرم افزار ممکن است چندین روش وجود داشته باشد که هیچ کدام بر دیگری برتری نداشته ،چون ما به دنبال خلق ذهینیت سه بعدی خود هستیم و در این راه میتوانیم از هر روشی بهره بگیریم.

ما در نرم افزار تری دی مکس احجام مورد نظر را مدل سازی می کنیم و در نهایت برای ارائه ی کار خود از طریق رندر از کار خود خروجی عکس می گیریم.

که برای این کار موتورهای رندر مختلفی تا بحال به وجود آمده است که دارای یک سیر تکاملی از ویژگی ها و خصوصیات بوده اند.

برخی از آنها عبارت اند از:Vray ،Arnold ،Indigo ،Corona و …

 

در ابتدای کار به آشنایی اولیه از محیط آموزش تری دی مکس می پردازیم:

  • همانند سایر نرم افزار ها همچون اتوکد و فتوشاپ ،این نرم افزار هم دارای یک نوار از منوها می باشد .
  • پس از آن نوارابزارهای این نرم افزار قرار گرفته است.
  • پس از آن محیط اصلی تشکیل شده از چهار پنجره نمایش یا ViewPort است که دیدهای پرسپکتیو( Perspective ) ،نما از بالا(Top ) ،نمای راست ( Right )، نمای چپ( Left ) را در اختیار ما می گذارد که ترتیب چینش آنها کاملا اختیاری می باشد.
  • پانل های ترسیم هم یکی از مهمترین قسمت های این نرم افزار است که دارای بخش های مختلف و مهمی می باشد.

دستور میانبر 3دی مکس

همانند سایر نرم افزارها در آموزش تری دی مکس هم همه ی دستورها دارای میانبر می باشند که استفاده از آنها سرعت عمل را افزایش می دهد.

  • در اولین مرحله از کار واحد ترسیم را روی سانتی متر قرار میدهیم:

àCustomizeàUnits setupنوار منوها

دیدن viewport در 3دی مکس

 

  • هر Viewport که به صورت فعال ودرحالت انتخاب باشد در اطراف آن یک کادر زرد رنگ قابل مشاهده است.که با کلیک راست در هر Viewport  امکان تغییر آن وجود دارد.برای دیدن viewport  ها به صورت بزرگ و تمام صفحه از میانبر Alt+W استفاده میکنیم.

 

ویو پورت در تری دی مکس

 

  • ما برای خلق اشیا در قسمت آموزش تری دی مکس می توانیم از اشیاء هندسی استانداردی که خود این نرم افزار در اختیارمان قرار داده بهره جوییم.

این اشکال در پانل Create  که به معنای خلق کردن می باشد، وجود دارد و از نقطه نظر بیشترن کاربران به قلب تری دی مکس (در مدلسازی) شهرت دارد.

CreateàGeometryàStandard primitive

کشیدن اشکال در 3دی مکس

در اینجا ما قادر به خلق اشکالی همچون Box (جعبه)،Sphere (کره)،Cylinder (استوانه)،Pyramid (هرم)،Plane (صفحه) و … می باشیم.با اجرای هر کدام ازین اشکال ما قادر به عدد دهی به صورت دقیق در قسمت Modify می باشیم.

اینم به کارت میاد:  آموزش قدم به قدم ۳d max جلسه 8: دستورات Bend و Lattice

برای مثال برای رسم یک مکعب مستطیل با ابعاد ۳۰*۳۰*۳۰ با واحد سانتی متر طبق عکس زیر عمل می کنیم.

رسم مکعب در 3دی مکس

تمامی اشکال در standard primitive از Modify  قابل کنترل می باشند که براحتی می توانیم به آنها ،برای رسم دقیق عدد نسبت بدهیم.

  • حال به یادگیری برخی از پرکاربرد ترین ابزارهای موجود در نوار ابزار می پردازیم:

Select Object :

به کمک این دکمه می توانیم اشیا داخل صحنه را انتخاب کنیم. Shortcut یا کلید میانبر آن Q می باشد.

Select and Move :

به کمک این ابزار ما براحتی می توانیم اشیاء داخل صحنه را حرکت دهیم.Shortcut  یا کلید میانبر آن W  می باشد.

Select and Rotate :

به کمک این ابزار میتوان اشیاء داخل صحنه را چرخاند. Shortcut  یا کلید میانبر آن E  می باشد.

Select and Uniform Scale :

به کمک این گزینه می توان یک شی را در راستاي محورهاي X ،Y ،Z تغییر اندازه داد و مقیاس را عوض کرد. Shortcut  یا کلید میانبر آن R  می باشد.

* نکته: همانطور که می بینید ،کلید میانبر این ۴  دستور بسیار کارآمد در صفحه کیبورد در کنار هم قرار دارد و با بکارگیری آنها ما براحتی می توانیم بخشی از زمان را ذخیره کنیم.

Snaps Toggle :

با بکار گیری این ابزار در حالت Vertex ما می توانیم به نقاط تشکیل دهنده اجسام دسترسی داشته باشیم و این امر در جابجایی و حرکت اشیا در صحنه به ما کمک می کند تا جابجایی دقیق تری داشته باشیم.با یک کلیک راست روی آیکون اسنپ)مطابق عکس۶)می توانیم آنرا در حالت Vertex  (یا نقاط) قرار دهیم. Shortcut یا کلید میانبر آن S می باشد.

دستورات پر کاربرد تری دی مکس

تا این مرحله با تعدادی از پر کاربردترین دستورات آموزش تری دی مکس در سایت طراح شید آشنا شدیم.برای نتیجه بهتر در یادگیری همزمان با مطالعه فایل آموزش، نرم افزار را اجرا کنید و قدم به قدم با تصاویر و متن ها، دستورات را امتحان نمایید.

 

مطالعه جلسات دیگر را از دست ندهید:

نظرات و سوالات خود را با طراح شیدی ها به اشتراک بگذارید