ساختن و استفاده از layer ها در اسکچاپ

ساختن و استفاده از layer ها در اسکچاپ

در انتهای این آموزش خواهید آموخت که چگونه لایه های طراحی خودتون رو مدیریت کنید و به کمک لایه بندی به طراحی کلی تون نظم ببخشید

در ابتدا یه توضیحی میدم به دوستانی که نمیدونند لایه یا اصطلاحا layer چی هست، ببنید دوستان من برای مثال فرض کنید شما ۲ تا نخ مشکی و ۳ تا نخ قرمز و ۱ نخ آبی دارید برای دسته بندی و نظم بخشیدن به نخ ها باید هر کدوم از رنگ ها رو تو یه دسته قرار بدید طراحی در اسکچاپ هم دقیقا همینطور میباشد و اگر غیر این باشد طرح گیج کننده ای چه برای خودتون چه برای مهندس مشاوری که طرح پیشنهادیتونو بهش میدین خواهد بود

Sketchup برنامه اي دوبعدي مثل فتوشاپ نيست، بلكه نرم افزاری ۳بعدی میباشد، بنابراین درک وجود لایه در این نرم افزار سخت است و وجود لایه به معنی واقعی دو بعدی غير ممكن است

وجود لایه ها در اسکچاپ بیشتر به علت سازگاری این نرم افزار با اتوکد هست ، لايه هاي sketchup براي كنترل كردن مي باشند بنابراين به سادگي فعال و غير فعال مي شوند. لايه ها به همان روش component و گروه كار نميك‌نند،و Edge ها و face ها از ساير بخش هاي مدل جدا نيستند.

خوب بریم سراغ لایه ها که میتونید طریقه فعالسازیشو در تصویر زیر ببینید:

 

ساختن-و-استفاده-از-layer-در-اسکچاپ

 

و با کادری مثل کادر زیر روبرو خواهید شد:

5

 

Add layer : برای ایجاد یک لایه ی جدید میباشد و علامت مثبت نشان داده شده است

Delete layer : برای پاک کردن لایه ی مورد نظر میباشد

layer option fly out menu : که شامل

۱- purge  زماني كه اين گزينه را انتخاب ميشود، اسکچاپ تمامی لايه هايي كه هندسه اي را در برندارند حذف ميك‌ند.

۲-Color by layer انتخاب كردن اين گزينه باعث ميشود كه تمامی رنگهاي مدل طراحی شما به طور موقت تغيير كند تا با رنگ هاي تعيين شده براي هر لایه هماهنگ شود.

Layer list : فهرستي از تمامی لایه های موجود در فايل اسکچاپ میباشد.
Name  : براي اديت كردن نام آن روي آن دوبار كليک كنيد.
Visible  : اين باکس ، قلب باکس لایه ها است و زماني كه انتخاب شود، همه ی اعضای تشکیل دهنده طراحی، قابل رؤيت ميشود ولي وقتي كه انتخاب نشود قابل مشاهده نيست.
Color  : به کمک اين گزينه، مدل خود را به همان رنگ های انتخاب شده در اتوکد و یا هر نرم افزار دیگر مشاهده خواهید كرد،ميتوانید رنگ های هر لايه را با كل كلیک كردن بر روي swatch color انتخاب کنید.

 

قرار دادن اجزای مختلف در یک لایه

براي قرار دادن اجزا از یک لایه به لایه ی ديگر بايد Entity Info dialog box مورد استفاده قرار بگیرد. که شامل مراحل زیر میباشد:
entity .1 كه میخواهيد به layer ديگر ببريد را انتخاب كنيد.
*فراموش نکنید که  فقط بايد گروه ها و کامپونت ها را به لايه ي ديگر ببريد
۲٫ دستور window→Entity Info را اجرا كنيد،با اين دستور، Entity Info dialog box باز ميشود. با رايت کلیک كردن بر روي entity ها و انتخاب نمودن Entity Info از منو مي توان اين كار را انجام داد.
۳٫ در اين box dialog ، یک لایه را از فهرست لایه ها انتخاب كنيد. حال داده هاي انتخابي شما بر روي آن layer قرار مي گيرند

اینم به کارت میاد:  سیم کشی تیرهای چراغ برق در اسکچاپ

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه و بتونید ارتباط خوبی بین اتوکد و اسکچاپ برقرار کنید. دیگر جلسات آموزش اسکچاپ را هم مطالعه بفرمایید تا تسلطتان بر روی این نرم افزار بیشتر شود.

نظرات و سوالات خود را با طراح شیدی ها به اشتراک بگذارید