اولین قدم بعد از ورود یه دنیای گرافیک سه بعدی انتخاب برنامه ای مناسب و مطابق با هدف شماست البته انتخاب آسانی نیست ، چرا که برنامه های ۳D  مختلفی در صنعت گرافیک رایانه ای  وجود دارند که به عنوان محبوب ترین آن ها میتوان از تری دی مکس یا مایا نام برد.

حالا ابتدایی ترین سوالاتی که پیش می اید این است که کدام یک از این دو برنامه بهتر میباشد؟ کدام یک به شما اجازه می دهد تا مدل های شگفت انگیز سه بعدی را سریع تر ایجاد کنید؟ و اینکه کدام یک از این دو میتوانند کار شما را به نتیجه دلخواهتان برسانند؟ در این مقاله به اختلاف بین این دو برنامه، و همچنین نقاط قوت و ضعف هر دو  پرداخته و به تمام سوال های مهم مکس یا مایا پاسخ می دهیم.

اولین سوالی که باید پاسخ داده شود این است که : ” کدام یک از این دو برنامه باعث افزایش شانس ما در محقق شدن اهدافمان میشود؟” در پاسخ باید بیان کرد که نمیتوان جواب قطعی داد چرا که شما اگر دو برنامه را با توجه به اینکه آیا نقاط ضعف مایا بیشتر است یا تری دی مکس ( یا برعکس این حالت) وزن کنید، روش قابل قبولی برای مقایسه آن دو نبوده و به نتیجه ای نمیرسیم زیرا در این جا مهارت ها هستند که همیشه در اولویت پیش روی کار آفرین ها قرار دارند نه نقاط قوت و ضعف برنامه مورد استفاده کارکنان به طور مثال اگر شما یک مدل ساز سه بعدی عالی در مایا هستید، ولی کار و حرفه یتان شما را مستلزم به استفاده از تری دی مکس و آموزش تری دی مکس کرده است، پس دراین مکان به احتمال زیاد شما را برای کار با مدل سازی تری دی مکس تربیت می کنند، زیرا  نتیجه ی کار شماست که در انتها دیده میشود، نه برنامه مورد استفاده شما برای ایجاد آن.

هر دو مکس و مایا دارای نقاط قوت خود هستند و بسته به هدف استفاده  از برنامه  تعیین می شود که چه برنامه ای را انتخاب کنید. هر دو آنها برنامه های قدرتمندی هستند و حتماً دلیلی وجود داشته که به استانداردهای صنعتی در این زمینه تبدیل شده اند.

برای چه کارهایی میخواهید از برنامه تری دی مکس یا مایا استفاده کنید؟

ابتدا باید از خودتون بپرسید برای چه منظوری‌ از برنامه استفاده می کنید، آیا میخواهید مدل شخصیت های ۳ بعدی ایجاد کنید یا ساخت نمایشی انیمیشنی؟ یا شاید میخواهید به طراحی بازی بپردازید(که در این حالت  از برنامه های  کاربردی برای ایجاد مدلهای بازی یا  ساخت انیمیشن بازی استفاده خواهید کرد.) یا ممکن است از برنامه برای تجسم و شبیه سازی معماری استفاده کنید  و یا از آن در یک خط لوله یا برای ساخت فیلم استفاده کنید. هر کدام یک از این موارد که باشد ، باید دقیقا بدانید که چه کاری می خواهید با برنامه انجام دهید، چرا که این نیاز شماست که  کمک می کند برای انتخاب تصمیم بگیرید.

رندر کردن

تری دی مکس یا مایا

هر دو برنامه دارای موتور رندر سازی ذهنی در ساختار نرم افزاری خود هستند ، بنابراین شما اساسا  قابلیت گرفتن رندر  را در هر دو برنامه دارید البته، جریان و روش کار ممکن است کمی متفاوت باشد، اما می توان در هر دو برنامه به نتایج قابل قبولی برسید.

مدل سازی

تری دی مکس یا مایا

‏تری دی مکس دارای ابزارهای بسیار قدرتمند مدل سازی با یک کتابخانه عظیمی از اصلاح کننده های مختلف است که می تواند فرایند مدل سازی را ساده تر کند.

با توجه به اینکه چقدر در جهان سه بعدی تازه وارد هستید، مدل سازی در تری دی مکس می تواند برایتان ساده تر باشد. اگر  با عملیات Booleon آشنا هستید، باید بدانید که کار با تری دی مکس بسیار ساده تر و راحت تر از مایا است. البته ممکن است در نگاه اول به نظر  یک فرمان ساده بیاید و مساله ی مهمی نباشد ، اما موضوع فقط به همین جا ختم نمیشود و در جاهای مختلف برنامه نیز همین روند ادامه دارد .

‏ تری دی مکس به شما طراحان سه بعدی  اهمیت داده و امکان انتخاب ۳ds مکس Design که یک برنامه مورد علاقه در میان معماران و طراحان است را فراهم کرده.مدلسازی در مایا،به نسبت کمی سختگیرانه تر بوده و برخی از مدل های پیچیده تر سخت تر از ۳ds مکس Design به نتیجه می رسند، اما با انتشار مایا ۲۰۱۴ و اضافه شدن ابزارهای مدل سازی و همچنین برخی از ابزارهای بزرگ توپولوژی مجدد و یک گردش کار به مراتب سریع تر ،باعث به وجود آمدن رقابت در این عرصه با مکس شده است.

حالا شما بگویید تری دی مکس یا مایا میتونه تو مدلسازی بهتر باشه؟

انیمیشن

تری دی مکس یا مایا

به طور کلی، مایا به عنوان یک برنامه بسیار قدرتمند در زمینه انیمیشن سازی شناخته میشود که دارای یک کتابخانه وسیعی از ابزارهای انیمیشن سازی است بوده و قابلیت تنظیم و شخصی سازی را با  کمی دانستن MEL و یا پایتون که از زبان های برنامه نویسی مایا میباشند را دار اختیار کاربرانش قرار داده به عنوان مثال، استودیو Blue sky  از مایا برای تمام انیمیشن ها و کار های ریگ کردن خود استفاده میکنند. این بدان معنا نیست که انیمیشن سازی در تری دی مکس بسیار بد ساخته میشود، بلکه در اکثر موارد همان انیمیشن را می توان در هر دو برنامه انجام داد، اما وقتی صحبت از  راحتی استفاده و  ابزار های موجود میکنیم مایا در هر دو مورد قوی تر میباشد. پس می‌توان گفت بین تری دی مکس و مایا انتخاب بهتر است که مایا باشد.

ریگ کردن (آماده سازی جهت متحرک کردن)

تری دی مکس یا مایا

مایا هنگامی که بحث ریگ کردن پیش  می آید نیز از تری دی مکس برتری داشته  (البته ،برای  ریگ کردن  حرکات پیچیده نیاز به برنامه نویسی در  MEL نیز داریم). در صورتی که با استفاده از تری دی مکس می توان به سادگی ریگ کرد ولی در مایا شما می توانید حرکات پیچیده ای را ایجاد کنید که در تری دی مکس بسیار دشوار می توان ساخت. پس در این مورد هم بین تری دی مکس یا مایا انتخاب بهتر مایاست.

جایی که مایا می درخشد :

زبان برنامه نویسی اختصاصی مایا MEL بسیار قابل تنظیم بوده و این یکی از دلایلی است که از مایا در صنایع فیلم سازی استفاده می شود چرا که این  استودیوها می خواهند مجموعه ای از ابزارهای خود را در برنامه ایجاد کنند که به آنها در ساده تر شدن  کارشان کمک کند.

مایا واقعا به دلیل محیط ساده و ابزار های قدرتمندش به  عنوان برنامه ای  کاربردی برای انیمیشن سازان ۳d در میان صنعت شناخته شده است . همچنین می توانید از Maya LT استفاده کنید که مزیت بزرگی به توسعه دهندگان تازه وارد بازی ها ارائه داده است  چرا  که هزینه اشتراک نسبتا ارزانی داشته  اگر چه که به بسیاری از ویژگی های نسخه کامل مایا دسترسی ندارید اما هنوز  هم مهمترین ابزار ها برای طراحی بازی مانند مدل سازی، انیمیشن و ترکیب و بافت ها را در اختیار دارید.

جایی که تری دی مکس می درخشد :

‏تری دی مکس برای ابزارهای قدرتمند مدل سازی آن شناخته میشود که به شما این امکان را می دهد تا مدل های سه بعدی پیچیده ای با گردش کاری بسیار سریع و اصلاح کننده های قوی ایجاد کنید و  همچنین به شما اجازه می دهد تا تمام ابزارهای مدل سازی چندگانه  موجود را در یک فضا داشته باشید. علاوه بر این ها دارای ویژگی های تجسمی معماری است که مایا فاقد آن هاست. اگر  شما به تازگی با ۳ds مکس CG  آشنا شده باشید ، می توانید به راحتی  آن را درک کنید که که این مزیت در مقایسه با مایا باعث راحت تر شدن فضا برنامه برای استفاده و کمتر دلهوره آور بودن آن شده است.

مهم ترین فاکتور تصمیم گیری بین تری دی مکس یا مایا

تری دی مکس یا مایا

بزرگترین عامل انتخاب بین  این دو در واقع هیچ ارتباطی با  ابزار های دو برنامه ندارد، بلکه سیستم عامل شماست که تاثیر گذار است. مایا برای سیستم عامل ویندوز، لینوکس و OSX در دسترس است.اما از سوی دیگر، تری دی مکس تنها برای سیستم عامل های ویندوز در دسترس می باشد به این معنی که اگر شما یک کاربر مک یا لینوکس هستید، تری دی مکس احتمالا بهترین انتخاب نیست.

نتیجه نهایی

شما در واقع  باید بدانید که از  چه چیز برنامه استفاده می کنیدتا به شما کمک کند  تصمیم بگیرید کدام برنامه را انتخاب کنید ، هر  دو برنامه دارای نقاط قوت مختلفی هستند که بنا به خواسته  های مختلف شما از برنامه بستگی دارد از چه قابلیتی از برنامه میخواهید استفاده کنید،مانند مدل سازی یا انیمیشن ،اگر میخواهید به انیمیشن شخصیتی برسید، مایا بهترین انتخاب است. با این حال، تری دی مکس همچنان دارای قابلیت های انیمیشن سازی عالی می باشد، (اما مایا دارای فهرستی از ابزارهای کامل است)

هنگامی که به مدل سازی می آید، هر دو نرم افزار از عهده کار بر می آیند؛ آن وقت است که موضوع این است که شما کدام روش گردش کار را می پسندید. تری دی مکس دارای ابزارهای قدرتمند مدل سازی است، در همین حال مایا نیز اخیرا ابزارهای خود را بهبود داده، به برنامه تری دی مکس به طور معمول به عنوان برنامه ۳d برای صنعت بازی دیده می شود، و شناخته شده است که انعطاف پذیری و گزینه های بیشتری دارد ؛ با این حال مایا LT نیز گزینه ای مناسب برای مقابله با هزینه ساخت بازی است. اگر قصد تجسم معماری زیادی دارید، تری دی مکس احتمالا بهترین باشید. با این حال، شما می توانید کار معماری  رادر مایا نیز  انجام دهید، اگر چه تری دی مکس با برخی از نرم افزار طراحی دیگر مانند اتوکد  نیز هماهنگ است .

آیا تری دی مکس و مایا نسبت به هم برتری دارند؟

مایا

نظرات متفاوتی در مورد برنامه های مختلف سه بعدی وجود دارد. کسانی که از تری دی مکس برای سال ها استفاده می کردن معتقد هستند که بین تری دی مکس یا مایا ، مایا انتخاب خوبی نیست و به همین ترتیب کاربران مایا  نیز عقیده دارند که  تری دی مکس یک برنامه ضعیف است. در بیشتر موارد، این نظرات ممکن است درست باشد ، اما برای کابران قدیمی و کسانی که که با یک رابط کاربری و گردش کاری اش آشنایی دارند چون می توانند کار خود را سریعتر پیش ببرند و این دلیل ساده ای دارد ، چون انها به این نرم افزار عادت کرده اند . اما هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از برنامه ای جدید میکنید و به دنبال چیز جدیدی می روید، به یک دلیل ساده و ان هم اولویت شخصی خود است که به انتخاب می رسید.

این به  شمای هنرمند بستگی دارد که برای رسیدن به خواسته های  خود از چه ابزارهایی می خواهید در تری دی مکس یا مایا استفاده کنید . بهترین گزینه این است که  هر دو برنامه  را امتحان کنید و روند آن را تجربه کنید، ببینید کدام گردش کار را بیشتر دوست دارید..

همچنین علاوه بر تری دی مکس یا مایا بسیاری برنامه های سه بعدی دیگری نیز  وجود دارند که در اختیار شماست…

واضح است که هر دو تری دی مکس یا مایا برنامه های بسیار قدرتمندی هستند. هدف این مقاله کمک به شما برای تصمیم گیری در انتخاب برنامه مورد نیاز برای پروژهایتان بوده است ، اما مساله ای که در این بین به طور قطعی درست است این است که  گزینه ای برای انتخاب اشتباه وجود ندارد،و تری دی مکس یا مایا هر دو قابل انتخاب خواهند بود.  بنابراین هر دو را امتحان کنید و یا مقدمه ای را در مورد تری دی مکس یا مایا به دست آورید و مطالعه کنید تا برای انتخاب برنامه مناسب به شما کمک کند.