تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور چیست؟

12 ماه پیش
تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور

ایلسترایتور و فتوشاپ از نرم افزارهای گرافیکی و طراحی شرکت ادوبی هستند که بسیار محبوب واقع شده اند و در این مقاله اقدام به مقایسه تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور خواهیم پرداخت.

اگر بر روی یک پروژه جدیدی کار می کنید ، به این فکر فرو می روید که کدامیک از این نرم افزارها بهترین استفاده را می توانند برای شما داشته باشند ،

در صورتی که از روی شکل ظاهری هر دو شبیه به هم هستند .

در این جا چند تا از تفاوت های اصلی این دو نرم افزار را برای شما تهیه کرده ایم تا برای شروع به شما کمک کند.

ایلسترایتور و فتوشاپ

فتوشاپ

ادوبی فتوشاپ بهترین نرم افزار برای ویرایش عکس ها و طراحی هایی است که از قبل تولید شده اند، مثل عکس های گرفته شده. فتوشاپ محبوب ترین نرم افزار شرکت ادوبی می باشد .

کارهای گرافیکی رستر و بیتمپ با فتوشاپ ساخته شده اند .

این طراحی ها یک مقدار ناهوار به نظر می رسند به دلیل این که تصاویر رستر از مربع های تک رنگ که پیکسل نامیده می شوند ساخته شده اند.

همه چیز در فتوشاپ فقط مجموعه ای از پیکسل هاست، به طوری که اگر شما اسکییل چیزی را کم و زیاد کنید به سرعت کیفیت خودش را از دست می دهد. فتوشاپ انتخاب محبوب تری برای گرافیک هایی می باشد که تحت وب مورد استفاده قرار می گیرند، به طوری که ویرایش عکس ها و طراحی ها در اندازه ی مشخصی باقی می مانند .

ویرایش عکس در فوتوشاپ به خاطر این بی نظیر است که بسیار فیلتر های متنوع جداگانه ، ابزار و افکت های ویژه دارد. یکی دیگر از ویژگی های بی نظیر فوتوشاپ این است که شما میتوانید به طور کامل کنترل پروژه خود را بدست بگیرید به طوری که شما می توانید کارهای گرافیکی خود را پیکسل به پیکسل مورد ویرایش قرار دهید.

ایلستریتور

ادوبی ایلستریتور یکی از نرم افزار های حرفه ای بردار محور می باشد. دقیقا برعکس فتوشاپ که نرم افزاری پیکسل محور می باشد این نرم افزار از سازه های برداری ریاضی جهت ساخت طراحی های گرافیکی برداری استفاده می کند.

در ایلستریتور یک خط به جای این که با پیکسل ها ساخته شود ، تشکیل شده از دو نقطه ای که توسط الگوریتم های کامپیوتری به هم متصل شده اند . به خاطر این ، ایلسترایتور اقلب برای

ساخت لوگوها استفاده می شود که نیاز به چاپ و یا نمایش در سایزهای متفاوت را دارند. یک طراحی گرافیکی بردار محور به هیچ وجه توسط کم و زیاد کردن اسکییل کیفیت خود را از دست نمی دهد.

ایلستریتور همچنین به دلیل متوسل نبودن به رزولیشن ، چاپ خروجی بهتری به شما می دهد.

یک مانعی که وجود دارد این است که ایلسترایتور به دلیل فیلتر ها و ابزار ویرایش تصویر محدودی که دارد، به شما اجازه ی ویرایش عکس ها و طراحی هایی که از قبل ساخته شده است را نمی دهد.

 

نرم افزارهای Fireworks و inDesign

حالا که شما تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور را می دانید ، تعدادی نرم افزار از شرکت ادوبی مثل فایروُرکس و ایندیزاین وجود دارند که احتمالا کنجکاو می شوید.

شرکت ادوبی در سال ٢٠٠۵ ، شرکت ماکرومدیا را خریداری نمود و نرم افزار فایروُرکس که ساخته ی شرکت ماکرومدیا بوده از همین سال جز متعلقات شرکت ادوبی محسوب شد.

فایروُرکس به دلیل کارایی خوبی که با نرم افزارهای دیگر ماکرومدیا ، فلش و دریمویور دارد محصول خوبی می باشد. فایروُرکس هر دو کارایی برداری و پیکسلی را به شما پیشنهاد می دهد ولی در هر دو بهترین نیست.

نرم افزار ایندیزاین برای طراحی لایه های چند صفحه ای بهترین می باشد مثل مجله ها و کتاب ها که دارای بسیاری محتوای متنی هستند.

بهتر است از فتوشاپ و ایلستریتور برای ایجاد طرح استفاده کنید و بعد اگر بر روی پی دی اف و کتاب کار می کنید برای طراحی بهتر آن را به ایندیزاین برده که انتخاب و کنترل بیشتری داشته باشید.

جای نگرانی نیست زیرا ایندیزاین تصاویر بردار محوری که با ایلستریتور ایجاد کرده اید را حفظ خواهد کرد .

تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور

مطمئناً شما کسانی را پیدا می کنید که یکی از این نرم افزار ها را به دیگری ترجیح می دهند و تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور را بسیار می‌دانند ولی بهترین کار این است که شما فوتوشاپ و ایلستریتور را در کنار هم استفاده کنید.

برای مثال ، شاید شما نیاز داشته باشید تا یک متن را به تصویر خود که نیاز به ویرایش دارد اضافه کنید یا شاید نیاز به سایه دار کردن تصویری که برای استفاده در وبلاگ خودتان یا برای اضافه کردن به رزومه کاری خود در مورد طراحی هایتان (که به اصطلاح تحت لفظی پرتفولیو نامیده می شود) نیاز دارید. برای اضافه کردن متن به تصویر خود بهترین روش این نیست که این عمل را در فتوشاپ انجام دهید زیرا از شکل طبیعی خود دور می شود بنابراین تصویر در حال طراحی یا ویرایش خود را به ایلستریتور منتقل کنید و سپس متن خود را اضافه کنید که این کار بهترین نتیجه را به شما می دهد و دیگر برای شما تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور برای انتخاب مهم نیست.

یقیناً هیچکدام از دیگری بهتر نیستند ، فقط باهم تفاوت دارند. درک تفاوت فتوشاپ و ایلسترایتور به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید کدامیک از این دو برای پروژه ی بعدی شما بهتر هستند.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب طراح شید

بدون دیدگاه