ايلسترايتور و فتوشاپ از نرم افزارهای گرافيكي و طراحي شركت ادوبی هستند كه بسيار محبوب واقع شده اند و در این مقاله اقدام به مقایسه تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور خواهیم پرداخت.

اگر بر روی يك پروژه جديدی كار مي كنيد ، به اين فكر فرو مي رويد كه كداميك از اين نرم افزارها بهترين استفاده را مي توانند برای شما داشته باشند ،

در صورتي كه از روی شكل ظاهري هر دو شبيه به هم هستند .

در اين جا چند تا از تفاوت های اصلی اين دو نرم افزار را برای شما تهيه كرده ايم تا براي شروع به شما كمك كند.

ايلسترايتور و فتوشاپ

فتوشاپ

ادوبي فتوشاپ بهترين نرم افزار براي ويرايش عكس ها و طراحي هايي است كه از قبل توليد شده اند، مثل عكس هاي گرفته شده. فتوشاپ محبوب ترين نرم افزار شركت ادوبي مي باشد .

كارهاي گرافيكي رستر و بيتمپ با فتوشاپ ساخته شده اند .

اين طراحي ها يك مقدار ناهوار به نظر مي رسند به دليل اين كه تصاوير رستر از مربع هاي تك رنگ كه پيكسل ناميده مي شوند ساخته شده اند.

همه چيز در فتوشاپ فقط مجموعه اي از پيكسل هاست، به طوري كه اگر شما اسكييل چيزي را كم و زياد كنيد به سرعت كيفيت خودش را از دست مي دهد. فتوشاپ انتخاب محبوب تري براي گرافيك هايي مي باشد كه تحت وب مورد استفاده قرار مي گيرند، به طوري كه ويرايش عكس ها و طراحي ها در اندازه ي مشخصي باقي مي مانند .

ويرايش عكس در فوتوشاپ به خاطر اين بي نظير است كه بسيار فيلتر هاي متنوع جداگانه ، ابزار و افكت هاي ويژه دارد. يكي ديگر از ويژگي هاي بي نظير فوتوشاپ اين است كه شما ميتوانيد به طور كامل كنترل پروژه خود را بدست بگيريد به طوري كه شما مي توانيد كارهاي گرافيكي خود را پيكسل به پيكسل مورد ويرايش قرار دهيد.

ايلستريتور

ادوبي ايلستريتور يكي از نرم افزار هاي حرفه اي بردار محور مي باشد. دقيقا برعكس فتوشاپ كه نرم افزاري پيكسل محور مي باشد اين نرم افزار از سازه هاي برداري رياضي جهت ساخت طراحي هاي گرافيكي برداري استفاده مي كند.

در ايلستريتور يك خط به جاي اين كه با پيكسل ها ساخته شود ، تشكيل شده از دو نقطه اي كه توسط الگوريتم هاي كامپيوتري به هم متصل شده اند . به خاطر اين ، ايلسترايتور اقلب براي

ساخت لوگوها استفاده مي شود كه نياز به چاپ و يا نمايش در سايزهاي متفاوت را دارند. يك طراحي گرافيكي بردار محور به هيچ وجه توسط كم و زياد كردن اسكييل كيفيت خود را از دست نمي دهد.

ايلستريتور همچنين به دليل متوسل نبودن به رزوليشن ، چاپ خروجي بهتري به شما مي دهد.

يك مانعي كه وجود دارد اين است كه ايلسترايتور به دليل فيلتر ها و ابزار ويرايش تصوير محدودي كه دارد، به شما اجازه ي ويرايش عكس ها و طراحي هايي كه از قبل ساخته شده است را نمي دهد.

 

نرم افزارهای Fireworks و inDesign

حالا كه شما تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور را مي دانيد ، تعدادي نرم افزار از شركت ادوبي مثل فايروُركس و اينديزاين وجود دارند كه احتمالا كنجكاو مي شويد.

شركت ادوبي در سال ٢٠٠٥ ، شركت ماكرومديا را خريداري نمود و نرم افزار فايروُركس كه ساخته ي شركت ماكرومديا بوده از همين سال جز متعلقات شركت ادوبي محسوب شد.

فايروُركس به دليل كارايي خوبي كه با نرم افزارهاي ديگر ماكرومديا ، فلش و دريمويور دارد محصول خوبي مي باشد. فايروُركس هر دو كارايي برداري و پيكسلي را به شما پيشنهاد مي دهد ولي در هر دو بهترين نيست.

نرم افزار اينديزاين براي طراحي لايه هاي چند صفحه اي بهترين مي باشد مثل مجله ها و كتاب ها كه داراي بسياري محتواي متني هستند.

بهتر است از فتوشاپ و ايلستريتور براي ايجاد طرح استفاده كنيد و بعد اگر بر روي پي دي اف و كتاب كار مي كنيد براي طراحي بهتر آن را به اينديزاين برده كه انتخاب و كنترل بيشتري داشته باشيد.

جاي نگراني نيست زيرا اينديزاين تصاوير بردار محوري كه با ايلستريتور ايجاد كرده ايد را حفظ خواهد كرد .

تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور

مطمئناً شما كساني را پيدا مي كنيد كه يكي از اين نرم افزار ها را به ديگري ترجيح مي دهند و تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور را بسیار می‌دانند ولي بهترين كار اين است كه شما فوتوشاپ و ايلستريتور را در كنار هم استفاده كنيد.

براي مثال ، شايد شما نياز داشته باشيد تا يك متن را به تصوير خود كه نياز به ويرايش دارد اضافه كنيد يا شايد نياز به سايه دار كردن تصويري كه براي استفاده در وبلاگ خودتان يا براي اضافه كردن به رزومه كاري خود در مورد طراحي هايتان (که به اصطلاح تحت لفظی پرتفولیو نامیده می شود) نياز داريد. براي اضافه كردن متن به تصوير خود بهترين روش اين نيست كه اين عمل را در فتوشاپ انجام دهيد زيرا از شكل طبيعي خود دور مي شود بنابراين تصوير در حال طراحي يا ويرايش خود را به ايلستريتور منتقل كنيد و سپس متن خود را اضافه كنيد كه اين كار بهترين نتيجه را به شما مي دهد و دیگر برای شما تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور برای انتخاب مهم نیست.

يقيناً هيچكدام از ديگري بهتر نيستند ، فقط باهم تفاوت دارند. درك تفاوت فتوشاپ و ايلسترايتور به شما كمك خواهد كرد كه متوجه شويد كداميك از اين دو براي پروژه ي بعدي شما بهتر هستند.