با جلسه ی پنجم که آموزش ابزار فتوشاپ هست از سری آموزش های قدم به قدم فتوشاپ در خدمت شما عزیزان هستم.
در این جلسه و جلسه ی آینده قصد داریم به آشنایی کلی با جعبه ی آموزش ابزار فتوشاپ و کاربرد های آن بپردازیم. جعبه آموزش ابزار فتوشاپ را با هم باز می کنیم و ببینیم چه ابزار هایی در آن داریم و هرکدام را بررسی کنیم.
خب در مرحله ی اول وارد نرم افزار فتوشاپ می شویم و آموزش ابزار فتوشاپ را از سمت چپ بررسی می کنیم.

آموزش ابزار فتوشاپ Rectangular Marquee Tool وElliptical Marquee Tool

اولین آموزش ابزار فتوشاپ – ابزار Rectangular Marquee Tool وElliptical Marquee Tool می باشد که از این ابزارها برای Select کردن قسمت های مختلف تصویر استفاده می شود.
با ابزار Rectangular انتخاب و Select های به شکل مستطیل ایجاد می شود که می توان آن را جا به جا کرد یا داخلش را رنگ کرد و … .
در واقع وقتی Select می گیریم ناحیه ای که روی آن کار می کنیم به همان قسمت انتخاب شده محدود می شود که بعد ها در قسمت لایه ها و ترفندها بیشتر توضیح می دهم.
با ابزار Elliptical هم می توانیم Select هایی به شکل دایره و بیضی داشته باشیم که برای دایره ملزم به نگه داشتن کلید shift هستیم.

ابزار بعدی Lasso Tool هست که ابزاری دیگر برای select گرفتن می باشد با این تفاوت که به ما این امکان را می دهد که آزادی عمل بیشتری داشته باشیم و Selectمنتخب خودمان را بکشیم.

ابزار بعدی Magic wand Tool می باشد که آیکون آن شبیه به چوب دستی شعبده بازان می باشد و با یک کلیک می توانیم یک ناحیه ی بزرگ از تصویر را Select کنیم. بعدا” به طور مفصل راجع به تنظیم این Selectها برایتان خواهم گفت.

ابزار بعدی Eyedropper Tool هست که یک قطره چکان هست و با آن پیکسل های روی تصویر را نمونه گیری می کنیم که توضیحات راجع به نمونه گیری و ذخیره ی رنگ ها و … را به بعد موکول می کنم.

ابزار بعدی ما Crop Tool می باشد و کلید C روی صفحه کلید short key این ابزار می باشد و با این ابزار می توانیم تصویر را ببریم و قسمتی که می خواهیم انتخاب کنیم. البته در ورژن cc این ابزار خیلی پیشرفت کرده و امکانات زیادی در اختیار ما گذاشته که در آینده یک جلسه ی کامل را به آن اختصاص می دهم.

خب تا اینجا مقداری از ابزارها را به طور مختصر توضیح دادم و توصیه می کنم آن ها را بصورت تک به تک تست کنید تا ادامه ی ابزار ها را در جلسه ی آینده با هم بررسی کنیم.
پیروز باشید.
ادامه دارد…