رندر گرفتن در اسکچاپ

رندر گرفتن در اسکچاپ و یا هر نرم افزار دیگه ای یکی از مهم ترین مراحل طراحی سه بعدی هستش که ما میتونیم به وسیله ی رندر یک عکس با کیفیت و با جزئیات کامل تولید کنیم که این امر خیلی مرحله ی مهمی هستش و میتونه رو آینده ی شغلی ما بسیار تاثیر گذار باشه چون اگر این کار اصولی انجام بشه برای کارفرما بسیار مفید واقع خواهد شد.

در انتهای این پست خواهیم دید که موتورهای رندر مختلف رو با المان های مختلفی خواهیم سنجید و در نهایت پنج موتور را معرفی خواهیم کرد که بهترین عملکرد را در شاخص های مختلف خواهند داشت  در آزمایشات ما بالاترین امتیازات را داشته اند پس تا انتها همراه ما باشید.

معرفی 18 موتور رندرگیری اسکچاپ

در این پست به معرفی 18 پلاگین و یا موتور رندر خواهیم پرداخت که از گذشته تا به امروز در اسکچاپ متداول بوده اند و در انتها به کمک المان ها ، مزیت ها و نقاط ضعف هر کدام بهترین موتور رندر را معرفی خواهیم کرد.
حالا رندر گیری اصلا به چه معناست؟ با بهتره بپرسم رندر گیری در اسکچاپ یا هر نرم افزار دیگه ای به چه معناست؟
رندر به معنای پرداختن اصولی به صحنه و تولید یک صحنه بسیار وسیع سه بعدی میباشد که این فرآیند در هر نرم افزاری متفاوت است که در این پست رندر گرفتن در اسکچاپ رو با هم بررسی خواهیم کرد و در آخر خواهیم دید که بهترین موتور رندر برای نرم افزار اسکچاپ کدام موتور خواهد بود. دقت کنید که برای رندر گیری چندین و چند المان باید بررسی شوند و طراحان سه بعدی به این موارد در بحث رندر بسیار میپردازند از جمله ی این موارد میتوان به سایه ها ، نور ها ، ابرها ، فضای سبز ، متریال های واقعی ، نورپردازی محیطی ، گرد و خاک ، بخار ، حرکات دوربین ، غلظت رنگ ها و… اشاره کرد که هر کدام تنظیمات قابل توجه و بسیار گسترده ای رو خواهند داشت.

1- Vray

همونجور که میدونید برای رندر گرفتن در اسکچاپ میتونیم از موتور های رندرگیری مختلفی استفاده کنیم که برای کسانی که با اسکچاپ کار میکنند موتور وی ری از همه بیشتر شناخته شده تر است و میدونیم که از سالیان دور وی ری در زمینه ی رندرگیری فعالیت بسیار گسترده ای رو داشته که شرکت سازنده ی این محصول هم شرکت ChaosGroup هستش و این شرکت برای بیشتر نرم افزار های مهندسی این موتور پر قدرت رو تولید و سالیانه به به روز رسانی و بهبود آن مشغول هست. ولی باید بدونید که وی ری اولین موتور رندر گرفتن در اسکچاپ نبوده و همیشه نقص هایی هم در بهترین ها وجود دارد. در ادامه باید بهتون بگم که وی ری برای بهبود کاربرانش یک مجله هم داره که میتونید اون رو هم مطالعه کنید و با وقایع دنیای معماری و وی ری بیشتر آشنا بشید. دقت کنید که وی ری به تنهایی قابل نصب و استفاده نیست چون یک پلاگین هست که روی نرم افزارهای مختلف شما مثل اسکچاپ ، 3دی مکس ، رویت و… نصب میشود و پس از نصب قابلیت استفاده از آنها امکان پذیر است اما باید به صورت مجزا از مثلا اسکچاپ نصب شود.
پس پلاگین وی ری به کمک شما خواهد آمد تا با قدرت خود مدل سه بعدی شما را به سطح بسیار بالایی از کیفیت نور ، متریال ، رندر و… برساند. معماران عزیز دقت کنند که یکی از بهترین خروجی ها در برای امور معماران توسط وی ری انجام میشود زیرا در بیشتر شرکت های مهندسی معماری از این پلاگین استفاده میشود پس به خوبی وی ری رو فرا بگیرید.

V-ray در اسکچاپ به کاربران این کمک را می کند تا به طور موثر مدل های خود را با حداکثر کیفیت و واقعی سازی ایجاد کنند. به وسیله v-ray اسکچاپ شما می توانید نورپردازی ها، سایه ها و ابزارهای رندر را برای ساخت عکس های واقع گرایانه و انیمیشن سازی در اختیار داشته باشید. برای پروژه های سنگین در مدل سازی، V-ray اسکچاپ به شما قدرت رندر کردن هر نوع تصویر و صحنه ای را خواهد داد. ابزارهای V-ray اسکچاپ امکان در کنترل گرفتن هر نوع تنظیم دلخواهی را می دهد که به صحنه سازی واقع گرایانه تر دست پیدا کنید. ویژگی که v-ray را معتبر تر می کند این است که روزانه بسیاری از هنرمندان و طراحان بزرگ دنیای اسکچاپ از این موتور رندر برای مدل سازی پروژه های حرفه ای خود استفاده می کنند.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۴/۴

 

ویژگی ها:

– باز تاب واقعی و شکست نورها
– نور غیر مستقیم (روشنایی جهانی، نورپردازی جهانی). وجود روش های مختلف شامل محاسبه مستقیم (نیروی بی رحم) و نقشه تابش.
– پشتیبانی از HDRI. شامل پشتیبانی از بافت مناسب که هم برای نقشه های مکعبی و هم زاویه ای مناسب است.
– پشتیبانی از متریال های اسکچاپ و یکپارچه کردن آن ها در V-ray
– نما سازی مناسب . شامل رویکرد ساده و ثابت 2 مرحله ای
– امکان ویرایش متریال های V-ray و مشاهده پیش نمایش
– امکان استفاده از خورشید و آسمان در V-ray
– وجود دوربین فیزیکی V-ray
– امکان استفاده از 10 دستگاه به صورت همزمان برای رندر گیری سریع تر. (پلاگین انجام این کار توسط ASGVIS تولید شده است)

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط V-ray

 

دانلود V-ray

 2- Thea

موتور رندرگیری همه کاره!

موتور رندر Thea متنوع ترین امکانات رندرگیری را از بین موتور های رندر موجود در جهان به شما می دهد که عکس های واقع گرایانه شاخصی را برای شما تولید می کند. Thea دارای نورپردازی حرفه ای مبتنی بر دنیای واقعی است که کیفیت بالایی را به شما ارائه می کند. رندر Thea دارای یک استودیوی مستقل با ویرایشگر حرفه ای برای متریال ها ،بافت ها و رنگ ها و همچنین دارای رندرگیری تعاملی برای کمک به پیش نمایش صحنه رندر به منظور تنظیمات بصری و عملیات راه اندازی مرحله ایِ پیشرفته می باشد.

موتور unbiased دارای پارامتر خاصی نیست، بنا بر این رندرگیری می تواند به سادگی و بدون نگرانی بابت تنظیمات رندر انجام شود. از موتور TR1 باید در رندرهای داخلی داخلی و خارجی استفاده شود که نور به طور مستقیم و غالب در صحنه وجود دارد. در حالی که از موتور TR2 باید در نورپردازی های فوق العاده پیچیده استفاده شود. در عمل ، TR1 می تواند نورپردازی های خیلی پیچیده و غیر مستقیم را پردازش کند (حتی انعکاس نور خورشید در آب )، اما TR2 باید در موقعیت فوق العاده سخت انتقال نور استفاده شود.

Thea برای اسکچاپ

Thea برای اسکچاپ ترکیبی از قدرت موتورهای رندرگیری Thea و سادگی اسکچاپ می باشد. استفاده از حالت biased و unbiased و تعاملی در داخل اسکچاپ تجربه ای بی نظیری را برای شما رقم خواهد زد. این پلاگین مدل شما را سرشار از جزئیات سه بعدی می کند و محدودیت های قدیمی مرتبط با پیچیدگی مدل را از بین می برد. بعد از استفاده از Thea برای رندر گرفتن در اسکچاپ دیگه سراغ موتور رندرگیری دیگه ای نمیرید.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۴/۲

 

ویژگی ها:

– نمونه های آماده نماهای خارجی
– نورپردازی نقطه ای، سطحی و محیطی
– تنظیمات پیشرفته دوربین
– ویرایشگر متریال یکپارچه و خارجی
– تاریکخانه با کنترل ها و کانال های رندرگیری متعدد
– قابل استفاده در سیستم عامل های مختلف (ویندوز و Mac Osx)
– ذخیره سازی تنظیمات Thea و صحنه های اسکچاپ
– خروجی گرفتن از محیط و صحنه های اسکچاپ برای استودیوی Thea

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Thea

 

دانلود Thea

3- Maxwell

رندر گرفتن در اسکچاپ؟ کار سخت؟ دیگه فراموش کنید این رو. با داشتن این موتور با کیفیت همه ی کارهای سخت رو به اون بسپرید میشه گفت یکی از بهترین های رندر گرفتن در اسکچاپ و حتی بهترین در این امر این موتور رندر میباشد. همیشه اختلافاتی بین vray کاران و maxwell کاران بوده و باید گفت که سطح تقریبا برابری رو دارا میباشند و باید دید برای هر مدل چه موتوری کارامد تر میباشد.

پس با بررسی های موجود در این پست انتخاب بهینه تری داشته باشید.

maxwell برای اسکچاپ نام موتور رندری است که به طور کامل کیفیت را در اختیار کاربران قرار می دهد. لایسنس این موتور برای آپدیت $95 می باشد.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۴/۶

 

ویژگی ها:

– نصب راحت . فقط کافیست پلاگین انحصاری maxwell برای اسکچاپ را نصب کنید
– قابل نصب بر روی ویندوز و OSX
– کیفیت بالا در رندرگیری . با توجه به بازخورد سریعی که میدهد امکان اصلاح را آسان تر می کند.
– امکان نصب بر روی sketchup و sketchup pro
– امکان استفاده از نسخه رایگان و نسخه پولی
– بالاترین کیفیت (فقط در نسخه پولی)
– متریال های رایگان (هزاران متریال آماده)

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Maxwell

 

 

دانلود Maxwell

4- IRender nXt

IRender nXt تنها موتور رندر شرکت Trimble Sketchup است. این پلاگین قدرتمند تصاویر واقعی قدرتمندی را از رندرگیری داخل اسکچاپ ایجاد می کند. اگر شما می توانید چیزی را در اسکچاپ بکشید، مطمئن باشید می توانید با IRender nXt از آن رندر بگیرید!

با IRender nXt طرح های خود را به سرعت و به راحتی به تصاویر عالی و واقعی تبدیل کنید.این ابزار کامل برای معماران، طراحان داخلی  و کسانی است که نیاز به ازائه تصاویر با کیفیت از طرح های خود هستند. نکته جالب دیگه ای که IRender nXt رو جذاب می کنه اینه که شما میتونید تنظیماتی را که برای رندرگیری از یک مدل ایجاد کرده اید ذخیره نمایید و در مدل های بعدی نیز از آن استفاده کنید.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️

انیمیشن سازی :   

میانگین امتیاز:     ۲

 

ویژگی ها:

– ادغام راحت با Trimble Sketchup
– تنظیم روشنایی، شفافیت، انعکاس، برجسته سازی و پس زمینه های HDRI
– رندرگیری در هر رزولوشنی و یا با هر کیفیت مورد نظری
– امکان خروجی گرفتن در فرمت های مختلف
– قابلیت های پس از پردازش شامل رندر دسته ای، فیلتر تصویر
– لایسنس های نا محدود

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط IRender nXt

 

 

5- ArielVision

ArielVision هم پلاگین گوگل اسکچاپ هستش که تصاویر واقعی از مدل هایی که طراحی کرده اید به شما می دهد. این پلاگین برای طراحانی ساخته شده است که می خواهند رندر های زیبایی بگیرند و زیاد حوصله تظیمات پیچیده را ندارند. ArielVision موتور پیشرفته ای برای رندر گرفتن در اسکچاپ دارد ولی بیشتر بر روی ضروریات متمرکز است. در واقع پلاگینی است که بخش هایی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️

واقع گرایی:        ⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  

میانگین امتیاز:     ۱/۲

 

ویژگی ها:

– رندر با یک کلیک: نتایج عالی از تنظیمات از پیش تعریف شده
– یکپارچه سازی با اسکچاپ 7 یا 8 ، نسخه رایگان و یا پولی (فقط در ویندوز)
– بازتاب و شفافیت کنترل برای مواد واقعی
– روشنایی مستقیم و غیر مستقیم با استفاده از نورهای واقعی و یا مصنوعی
– آسمان HDRi برای پشت مدل ها
– تنظیمات متریال ها: امکان تنظیم انعکاس نور و شفافیت به متریال های موجود
– تنظیمات نور : امکان استفاده از لامپ و لامپ های سقفی برای نورپردازی طراحی داخلی
– واقعی سازی بعضی از اشیا مانند تلویزیون برای طراحی داخلی
– شبیه سازی دقیق روز و شب
– رزولوشن نا محدود . امکان رندرگیری در هر سایزی

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط ArielVision

 

 

6- Raylectron

همانند موتور های قبلی Raylectron هم توانایی رندر کردن مدل های 3D را به صورت تصاویر واقعی دارد. کافیست متریال ها را انتخاب کنید و به آن ها افکت بدید و یا تبدیلشون کنید به نور. به همین راحتی! قبل از رندرگیری هم میتونید یک پیش نمایش از آن را ببینید. شما می توانید روشنایی مدل، نورها ، خورشید، آسمان، محیط، محیط نقشه را تنظیم کنید. امکان چرخاندن و زوم کردن ، نگهداشتن رندر وسط کار و ادامه دادنش در آینده هم در این موتور وجود دارد. برای دیدن بخش های داخلی نیاز نیست که دیوار ها را پاک کنید ، کافیست از دید اشعه X داخل را ببینید. زمانی که رندر در حال انجام است شما می توانید پردازش رو ببینید و هرجا که به چیزی که می خواستید رسیدید ادامه رندر را متوقف کنید.

Raylectron نیازی به برنامه های گرافیکی دیگر مانند فتوشاپ برای ارائه عکس های مبتنی بر واقعیت از مدل را ندارد.

هر متریال می تواند افکت های مختلفی تولید کند مانند باز تاب (مثل آینه) ، شکست نور (مانند شیشه) ، شفافیت ، براق بودن، زرق و برق و عکس های پس زمینه و… سایه ها جعلی و غیر طبیعی و شبیه سازی شده نیستند. Raylectron از تمام هسته های CPU برای رندرگیری سریع تر استفاده می کند.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  

میانگین امتیاز:     ۲/۴

 

ویژگی ها:

– امکان نگهداشتن رندر ، ذخیره کردن آن ، و ادامه رندرگیری در آینده
– چرخاندن ، زوم کردن و ویرایش متریال ها و نور پردازی در محیط Raylectron viewer
– پشتیبانی از نقشه ها HDR و امکان ذخیره کردن عکس به صورت HDR و یا با فرمت های دیگر مانند jpeg و png
– رندرگیری در خارج محیط اسکچاپ صورت می گیرد به منظور اینکه امکان ادامه کار در اسکچاپ وجود داشته باشد
– عدم نیاز به برداشتن دیوار ها برای دیدن محیط داخلی و استفاده از دید اشعه X
– Render Stereo Vision (که همچنین  stereopsis یا 3-D imaging نامیده می شود.) و فایل های Render OBJ

– SketchUp Model view tab
– ویژگی شفافیت
– و تعداد زیادی ویژگی دیگر…

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Raylectron

 

7- Shaderlight

موتور Shaderlight برای اسکچاپ به عنوان رندرگیر تعاملی و یک همیار مناسب برای شما در اسکچاپ می باشد. چه برای پروژه های کاری و چه برای تفریح ، Shaderlight امکانات و انتخاب های مختلفی برای مدل شما در اختیار شما قرار می دهد.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۳/۴

 

ویژگی ها:

– از بین رندرگیری progressive با بروزرسانی اتوماتیک برای گرفتن بازخورد استفاده کنید، سپس به رندرگیری single Shot تبدیل کنید.
– ویرایشگر متریال بهترین پارامتر های ممکن Shaderlight  را به کتابخانه اسکچاپ اضافه می کند
– Shaderlight از نورپردازی مبتنی بر محیط فیزیکی (واقعی) برای نورپردازی در مدل استفاده می کند
– با استفاده از تنظیمات از پیش طراحی شده و دستی رزولوشن و یک اسلایدر ساده شما می توانید به کیفیت مد نظر در زمان مورد نظر دست پیدا کنید.
– از زوم و پن برای دیدن جزئیات عکس خود استفاده کنید و یا از پردازش رندر خود یک عکس بگیرید (به وسیله snapshot)

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Shaderlight  

 

8- RENDERLights

مورد بعدی RENDERLights هست که برای معماران ، هنرمندان بصری  ، طراحان و مشاغل دیگر با وجود ابزار واقعیت مجازی قدرتمند کاربرد دارد . با نمایش یک رابط کاربری فوق العاده قدرتمند و RENDERLights انتخاب مناسبی برای کسانی است که در ذهن خود به دنیای طراحی علاقه مندند.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۳/۲

 

ویژگی ها:

– ساپورت فرمت های مختلف 3d

– پشتیبانی از سیستم Real-Time

– استدیو 3d برای تلویزیون

– قابلیت تغییر شب و روز

– ساپورت Dive-In

– قابلیت پانومرای 360 درجه

– ساپورت مستقیم 3d warehouse در استودیو

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط RENDERLights

 

9- Brighter3D

پلاگین Brighter3D برای اسکچاپ تکنولوژی رندرینگ قوی را فراهم کرده است که به آسانی می توان آن را آموخت و از رابط کاربری آن برای کاربران مبتدی و پیشرفته استفاده کرد و یقیناً رندر گرفتن در اسکچاپ را به راحتی انجام داد.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️

میانگین امتیاز:     ۲/۲

 

ویژگی ها:

Unbiased: در حالت unbiased شما می توانید در عرض چند ثانیه یک پیش نمایش را ببینید و در عرض چند دقیقه مدل رندر شده را آماد دریافت کنید.
– نورپردازی: پشتیبانی از نورپردازیمصنوعی، نور روز و نور HDRI!
– حالت عادی: تفاوت مدل پایانی با حالتی که در ابتدا نشان داده شد ، تنها 2% اختلاف وجود خواهد داشت.
 Noiseless: تکنولوژی پیشرفته باعث کم بودن noise ها در تصویر می شود
– متریال ها: Brighter3D دارای 100 متریال واقعی زندگی می باشد، و به شما امکان می دهد تا میلیون ها متریال دیگر بسازید که حتی شامل بازتاب و شکست نور و… باشد
– چند رشته بودن: به طور همزمان از چند هسته CPU استفاده می کند و حتی نیاز به کارت گرافیکی خیلی قوی ندارد.

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Brighter3D

 

 

10-  Bloom Unit

آخرین دفعه ای که نتونستید با یک نفر با یک دید به یک موضوع نگاه کنید چه زمانی بوده؟

چقدر طول کشیده تا بتونید این مشکل رو حل کنید؟

فوق العاده نیست که بتونید کاری کنید که بقیه همانند شما به یک موضوع نگاه کنند؟

خوب راه حل اینجاست ! استفاده از Bloom Unit !

Bloom Unit به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از محاسبه ابری تصاویر واقعی از مدل خود بسازید. با استفاده از نتایج تعاملی بر پایه شبیه سازی که نشان می دهد که نور چگونه می باشد (در واقعیت) شما می توانید به صورت آنلاین طرح خود را به هرکس که به دستگاه متصل است نشان دهید.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۳/۸

 

ویژگی ها:

– قدرت واقع گرایی ایده آل

– نورپردازی دقیق و آنالیز شب و روز

– قابلیت Cloud rendering

– خطایابی اتوماتیک تنظیمات

– حرکت در صحنه ی رندر شده !

 

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Bloom Unit

 

11- Caravaggio

با دارا بودن دو ورژن که یکی رندر و دیگری استودیو هست (هم برای ویندوز و هم OS X) ، موتور رندر Caravaggio یکی از پیشرفته ترین موتورهای رندرگیری unbiased  بر پایه ی موتور Heuristic Bidirectional Path Tracing می باشد. شبیه سازی فیزیک نور و به دست آوردن کیفیت واقعی باعث کاهش زمان اصلاح بعد از رندرگیری می شود که در Caravaggio وجود دارد. با توجه به هماهنگ بودن با sketchup و sketchup pro ، موتور Caravaggio خیلی سریع می باشد و تمام تنظیمات اسکچاپ را در خود نگه می دارد مانند : هندسه ، دوربین ، خورشید ، رنگ ها ، بافت ها و …

هر کدام از ورژن های Caravaggio می تواند حالت پیش نمایش را با کیفیت عالی رندر کند و در صحنه های پیچیده قفل نشود. ورژن رندر Caravaggio راحت ترین ابزار رندرگیری صحنه های شماست. به راحتی از پروژه خود بدون نیاز به تغییر در تنظیمات اسکچاپ رندر بگیرید.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  

میانگین امتیاز:     ۱/۶

 

ویژگی ها:

– ویرایشگر متریال: امکان اضافه کردن متریال مورد نظر به صحنه رندرگیری که شامل تنظیماتی همچون شفافیت و بازتاب می باشد.
 ویرایشگر نور: توانایی اضافه کردن انواع مختلف نور با سایه (نور نقطه ای ، نور سطحی و نورپردازی با توجه به عکس HDR )

 

پروژه های Caravaggio Studio فراتر از ورژن رندر می باشند. این ورژن کنترل بیشترو قدرت بیشتری در جزئیات به کاربر ارائه می کند و با توجه به تنظیمات پردازشگر های 7 هسته ای ساخته شده است.

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Caravaggio

 

 

12- Indigo Renderer

Indigo Renderer فیزیک نور را برای به دست آوردن یک رندرگیری واقعی شبیه سازی می کند و در عین حال زمان رندرگیری و خطاها را کاهش می دهد. Indigo از روش اصلاح فیزیکی رندر unbiased استفاده می کند که بیشترین واقعی سازی را برای معماری سازی انجام می هد. کار کردن سریع و آسان  با استفاده از پلاگین اسکچاپ “SkIndigo” که به خاطر راحتی معروف است کار را هم راحت تر و هم سریع تر کرده است.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۴

 

ویژگی ها:

– تولید عکس های واقعی گرا

– based و unbased بودن موتور

– نورپردازی بسیار دقیق

– پرداخت به جزئیات دقیق

– قابلیت Motion Blur حرفه ای

– لایه بندی دقیق نور

– سینک بودن با اکثر نرم افزارهای طراحی

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Indigo Renderer

 

دانلود Indigo

13- LightUp

LightUp امکان انجام نورپردازی مدل در محیط اسکچاپ و در لحظه (Realtime) را فراهم کرده است.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:          ⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۲/۸

 

ویژگی ها:

– سایه نرم
– نور پردازی سطحی
– نورپردازی نقطه ای (شامل IES)
– نورپردازی بر پایه عکس HDR
– پس زمینه آسمان
– انسداد محیط

حالت تحلیل در لحظه نور برای خواندن مانند:
– تابش بر اساس kw بر متر در روز با توجه به اطلاعات جغرافیایی محل
– خطوط سوئیت
– نور روز

تنظیمات متریال در لحظه:
– نور
– برآمدگی
– بازتاب نور
– شاخص بازتاب (IOR)

خروچی گرفتن:
– خروجی گرفتن در رزولوشن دلخواه
– خروجی گرفتن با فرمت AVI
– امکان خروجی گرفتن با فرمت Autodesk FBX برای استفاده در نرم افزار هایی مانند Unity

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط LightUp

 

14- LumenRT

LumenRT نرم افزار انقلابی و قوق العاده e-on برای شبیه سازی پروژه های معماری سه بعدی با نورپردازی دقیق است. با استفاده از LumenRT، معماران دیگر نیازی ندارند تا بین عکس های با کیفیت و تصویرسازی در لحظه یکی را انتخاب کنند. آن ها می توانند در طراحی های خود راه بروند و تجربه نورپردازی با کیفیتی در مدل های 3D را مشاهده کنند. محیط در لحظه LumenRT دارای مشخصات کامل در یک پکیج می باشد: راحتی ، خوداجرایی درونی است که می تواند در هر کامپیوتر بدون نرم افزار اضافه اجرا شود.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۴

 

ویژگی ها:

– انیمیشن سازی بسیار جذاب ، راحت ، کاربر پسند

– قدرت دیدن آب ، باد و عناصر طبیعی در حین رندر

– افزودن عناصر مختلف به مدل

– سطح سازی تعیین شیب زمین قبل از رندر

– ادیت کردن متریال ها پس از فراخوانی به محیط

– اعمال غلظت نور های مختلف

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط LumenRT

 

 

15- IDX Renditioner

IDX Renditioner امکان رندرگیری طبیعی از مدل ها را با کنترل کامل بر نورپردازی به کاربران ارائه می دهد.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️

میانگین امتیاز:     ۲/۲

 

ویژگی ها:

– رابط کاربری پیشگامانه با یک کلیک
– هماهنگی کامل با sketchup و sketchup pro
– پردازش به وسیله چند رشته برای فایل های سنگین و مهم
– امکان خروچی عکس های 16 مگا پیکسلی برای ارائه در جلسات
– استفاده خودکار از تنظیمات اسکچاپ مانند هندسه مدل، متریال ها و جایگاه خورشید
– افکت های نورپردازی طبیعی
– به طور خودکار برجستگی های متریال ها را نشان می دهد
– اضافه کردن سریع متریال های پایانی
– مناسب برای معماران ، طراحان داخلی ، نورپرداز ها ، فیلم ها و صحنه ها و به طور کلی هر کسی که نیاز به ارائه مدل مفهومی خود دارد

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط IDX Renditioner

 

16- SU Podium

SU Podium V2 پلاگین اسکچاپ است که رندر و تصویر واقعی از مدل های اسکچاپی می دهد. هدف SU Podium تولید عکس های واقعی برای کاربران اسکچاپ است. SU Podium به طور کامل در محیط اسکچاپ کار می کند و از آبجکت های اسکچاپ مانند بافت ها ، رنگ های پس زمینه، سایه ها و گروه ها استفاده می کند. برای ساخت عکس های با کیفیت از ویژگی هایی مانند raytracing و global illumination استفاده می کند. با این وجود عملیات ها و رابط کاربری آسانی دارد. SU Podium همچنین شامل نورپردازی های طبیعی و مصنوعی متنوعی مانند نور خورشید (که هماهنگ با جایگاه خورشید در اسکچاپ است) ، نور آسمان ، نور omni ، نور LEM و نور نقطه است. یک کتابخانه رایگان از نورهای سه بعدی در اختیار کاربران است. بازتاب مستقیم ، بازتاب تار، شکست نور،برجستگی و آسمان فیزیکی از جمله ویژگی های اضافی SU Podium هستند. هیچ محدودیتی در رزولوشن عکس ها وجود ندارد. SU Podium حدود 4سال است که توسعه پیدا کرده است و در حال حاضر نسخه 2 از آن در دسترس است. همچنین از ویندوزهای 32 بیتی و 64 بیتی و همچنین سیستم عامل مکینتاش پشتیبانی می کند. این پلاگین به وسیله Cadalog, Inc ساخته شده است.

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۳/۴

 

ویژگی ها:

– خروجی عکس های واقع گرا

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط SU Podium

 

 

 

17- Twilight Render

Twilight Render نیز به طور کامل با گوگل اسکچاپ هماهنگ و یکپارچه است و به سادگی امکان استفاده از قالب های متریال های دقیق و نورپردازی های عالی را به منظور رندرگیری خوب (و انیمیشن سازی) در دست طراح قرار می دهد.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️

انیمیشن سازی :  

میانگین امتیاز:     ۱/۴

 

ویژگی ها:

– فاقد ویژگی خاص

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Twilight Render

 

 

 

18- Render[in]

Render[in]  به طور کامل با sketchup و sketchup pro هماهنگ است. Render[in] سریع است و استفاده از آن آسان می باشد و با تمام تنظیمات اسکچاپ کار می کند مانند هندسه ، دوربین ، خورشید ، رنگ ها ، بافت ها و … شما نیازی ندارید تا هیچ چیز را تغییر بدهید- به راحتی از پروژه خود رندر بگیرید. همچنین می توانید تنظیمات دلخواه خود را با جزئیاتی که می خواهید مانند بازتاب ، نورپردازی نقطه ای ، آسمان سه بعدی و ابر به پروژه اضافه کنید.

 

امتیازها:

سرعت :            ⭐️⭐️⭐️

کیفیت:              ⭐️⭐️⭐️

واقع گرایی:        ⭐️⭐️⭐️

نورپردازی و سایه: ⭐️⭐️

انیمیشن سازی :  ⭐️⭐️

میانگین امتیاز:     ۲/۶

 

ویژگی ها:

– مناسب برای تازه کارها در دنیای رندر

 

برخی از رندرهای گرفته شده توسط Render[in]

 

 

نتایج بررسی ها در رابطه با رندر گرفتن در اسکچاپ

همانطور که دیدید و با هم بررسی کردیم هر کدام از موتور های رندر قابلیت خاصی برای خود دارند و در رقابت از یکدیگر عقب نمی مانند و با توجه به نتایج اختلافات کمی با یکدیگر دارند. با توجه به آزمایشاتی که حدود یک ماه به کمک تیم طراح شید صورت گرفت نتیجه گیری های حاصل شده به شرح زیر میباشد:

با توجه به قدرت ، سرعت و کیفیت موتور رندر ها و مجموع المان های مورد بحث موتور رندر Maxwell با بالاترین امتیاز در رتبه ی اول موتور رندر ها قرار میگیرد و پشت سر این موتور رندر موتوره V ray در رتبه ی دوم و موتور Thea در رتبه ی سوم قرار میگیرد و موتور رندر Indiego و LumenRT و Bloom unit رتبه های 4ام 5ام و 6ام رو به خودشون اختصاص میدهند.

امیدواریم با توجه به بررسی های صورت گرفته در تیم طراح شید بهترین و بهینه ترین موتور خودتون رو بتونید انتخاب کنید و رندر گرفتن در اسکچاپ براتون دیگه کار سختی نباشه.

 

راستی! زیر این پست از تجربیات خودتون درمورد رندر گرفتن در اسکچاپ بگید و یا هر نظر دیگه ای که دارید تا طراح شیدی ها بتونند بهترین انتخاب رو داشته باشند.همچنین این مطلب در آینده بر اساس نظرات شما تکمیل تر خواهد شد و لینک های دانلود درخواستی شما بهش اضافه میشه.