امروزه ساختار پنجره‌‌ها نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته و انواع پنجره‌‌ها در طرح‌‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. شیشه‌‌های دوجداره و سه جداره یکی از مهم‌ترین نوع شیشه‌‌های امروزی هستند که در ساختار پنجره‌‌ها به کار می‌روند. اما چه تفاوت‌‌هایی میان شیشه‌‌های دوجداره و سه جداره وجود دارد؟ برای خرید باید کدام نوع را انتخاب کرد؟ در این مطلب قصد داریم راجع به پنجره دوجداره و پنجره سه جداره صحبت کرده و مطالب مهمی را راجع به آن عنوان کنیم.

بررسی تعداد جداره‌‌ها

همانطور که از نام پنجره‌‌های دوجداره و پنجره سه جداره مشخص است، تعداد جداره بین شیشه‌‌های این دو نوع، متفاوت می‌باشد. در شیشه‌‌های نصب شده روی پنجره دوجداره، دو شیشه فلوت به کار می‌رود. این در حالیست که در شیشه‌‌های سه جداره معمولا از سه شیشه فلوت استفاده می‌شود. بنابراین شیشه‌‌های سه جداره یک جداره بیشتر داشته و به همین دلیل ویژگی‌‌های متفاوتی نیز دارند.

تفاوت در نوع کاربرد

نوع کاربرد پنجره دوجداره و پنجره سه جداره تقریبا یکسان است اما میزان عایق‌بندی شیشه‌‌های سه جداره بسیار بالاتر از شیشه‌‌های دوجداره می‌باشد. به همین دلیل پنجره سه جداره بیشتر برای مکان‌‌هایی که در معرض آلودگی بیشتری هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال مناطق صنعتی و کارخانجات بهترین مکان برای نصب پنجره‌‌های سه جداره هستند. زیرا این نوع پنجره‌‌ها می‌توانند تا حد زیادی مانع از نفوذ آلودگی صوتی به بخش‌‌های اداری و … شوند.

بررسی و مقایسه میزان ضخامت شیشه‌‌ها

به طور کلی شیشه‌‌های چند جداره از ضخامت بالایی برخوردار هستند. حتی اگر نگاه ساده و کلی به ضخامت این مدل شیشه‌‌ها داشته باشید، به خوبی می‌توانید این موضوع را تایید کنید. ضخامت شیشه‌‌های دوجداره و سه جداره نیز با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و از این نظر قابل بررسی هستند.

به طور کلی شیشه‌‌های مورد استفاده در پنجره دوجداره دارای ضخامت 4 و 6 می‌باشند. در حالی که در شیشه‌‌های سه جداره علاوه بر ضخامت 4 و 6، یک شیشه با ضخامت 4 نیز روی آن‌‌ها نصب می‌شود. بدین ترتیب پنجره سه جداره یک شیشه با ضخامت 4 بیشتر از پنجره دوجداره دارد.

تفاوت پنجره‌‌ها از نظر میزان عایق‌بندی

بدیهی است که سطح عایق‌بندی پنجره‌‌های سه جداره نسبت به پنجره‌‌های دوجداره، بالاتر می‌باشد. پنجره سه جداره هافمن عایق دما و انرژی بوده و می‌تواند از اتلاف انرژی جلوگیری کند. ضریب عایق‎‌بندی پنجره سه جداره هافمن تقریبا 40 درصد عنوان می‌شود.

پنجره‌‌های دوجداره عایق گرد و غبار و آلودگی نیز هستند. با این وجود نوع پروفیل در و پنجره نقش مهمی در این ویژگی دارد. در پنجره‌‌های تولید شده توسط برند هافمن از پروفیل یو پی وی سی استفاده می‌شود. بدین ترتیب تمامی شیشه‌‌ها در برابر گرد و غبار به طور کامل ایزوله می‌شوند.

میزان امنیت کدام یک بیشتر است؟

بدیهی است که پنجره سه جداره به دلیل برخورداری از یک جداره مازاد می‌تواند سطح امنیت و مقاومت بالاتری ایجاد کند. در واقع می‌توان گفت به طور کلی شیشه‌‌های چند جداره امنیت بسیار بالاتری نسبت به شیشه‌‌های معمولی ایجاد می‌کنند اما در این میان امنیت ایجاد شده توسط شیشه‌‌های سه جداره بسیار بیشتر خواهد بود.

قیمت کدامیک بیشتر است؟

یکی دیگر از معیارهای مهمی که قبل از خرید پنجره باید به آن توجه داشته باشید، تفاوت در قیمت پنجره‌‌های دوجداره و سه جداره است. شیشه‌‌های سه جداره با توجه به ضخامت بیشتری که دارند، قیمت گران‌تری دارند. با این وجود با خرید شیشه سه جداره برای همیشه خیالتان بابت عایق و ایمن بودن آن راحت خواهد شد.

نوع پروفیل‌‌های مصرفی

با توجه به این که از کدام نوع شیشه سه جداره یا دوجداره استفاده می‌کنید، نوع پروفیل مصرفی متفاوت خواهد بود. در واقع پروفیل پنجره با توجه به تعداد شیشه‌‌های مورد استفاده، ساخته می‌شوند. به همین دلیل پروفیل‌‌های پنجره سه جداره با دوجداره دارای تفاوت‌‌هایی از نظر میزان عایق‌بندی و استحکام می‌باشد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که پروفیل پنجره سه جداره دارای قیمت بالاتری نیز باشد.

نوع پروفیل‌‌های مصرفی

توجه به میزان مقاومت ساختمان

یکی دیگر از تفاوت‌‌هایی که بین پنجره دوجداره و سه جداره مطرح است، تفاوت در میزان وزن آن‌‌ها می‌باشد. پنجره سه جداره تقریبا دو برابر وزن بیشتری نسبت به پنجره دوجداره دارد. به همین دلیل وزن بیشتری روی ساختمان اعمال می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود پنجره سه جداره، صرفا روی ساختمان‌‌هایی نصب شود که مقاومت بالایی دارند. بدین ترتیب ساختمان می‌تواند این وزن اضافه را تحمل کند.

برای انتخاب بین پنجره دوجداره و پنجره سه جداره، معماران ابتدا به سن و مقاومت بنا توجه می‌کنند. در صورتی که ساختمان قدیمی بوده و دیوار دچار افت شده باشد یا درب و پنجره‌‌ها تغییر شکل داده و تاب دارند، از پنجره سه جداره استفاده نمی‌شود.

تفاوت در نصب پنجره دوجداره و سه جداره

موضوع مهم دیگر درباره پنجره دوجداره و سه جداره تفاوت در نصب آن‌‌ها می‌باشد. با توجه به این که پنجره‌‌های سه جداره دارای کلافی بزرگتر هستند و همچنین وزن سنگین‌تری نیز دارند، نصب آن‌‌ها کمی دشوار به نظر می‌رسد. از سویی دیگر آب‌بندی، زیرسازی و وکیوم‌سازی نیز برای پنجره‌‌های سه جداره مشکل‌تر بوده و برای اجرا نیاز به نیروی ماهر و متخصص می‌باشد.

تفاوت در نصب پنجره دوجداره و سه جداره

همانطور که اشاره کردیم برای نصب پنجره سه جداره باید به نکات مختلفی توجه کنید. در ابتدا مکان نصب باید توسط کارشناس مورد اعتماد بررسی شده و برای آن تصمیم‌گیری شود. پنجره‌‌های سه جداره در کیفیت‌‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. با این وجود بهتر است از پنجره‌‌هایی استفاده شود که دارای پروفیل‌‌های پنج کانال و دارای سطح مقطع بزرگ هستند. بدین ترتیب می‌توان امیدوار بود که پنجره سه جداره کارایی لازم را داشته و به بهترین شکل ممکن عمل کند.

کلام آخر

امروزه انواع پنجره‌‌های دوجداره و سه جداره در بازار موجود هستند. اما این که کدام نوع مناسب استفاده شما می‌باشد، نیازمند کمی تحقیق و بررسی است. در این مطلب راجع به تفاوت پنجره دوجداره و سه جداره صحبت کردیم و مهم‌ترین تفاوت‌‌های آن‌‌ها را بر شمردیم. با کمک این مطلب می‌توانید انتخاب کنید که کدام نوع پنجره را برای ساختمان خود انتخاب کنید. با این وجود برای انتخاب نوع پنجره حتما به یک متخصص مراجعه کرده و با نظر وی اقدام به طراحی و نصب پنجره نمایید. بدین ترتیب ضرر کمتری متحمل خواهید شد.