گروه بجارک اینگلز (bjarke ingels) از مرکز سرگرمی در حال ساخت کشور عربستان تحت عنوان مرکز سرگرمی قدیه رونمایی کرد. مدتی است طرح و برنامه های ناحیه جدید سرگرمی،ورزشی و هنری کشور عربستان بر سر زبانها افتاده است. این طرح با مدیریت گروه bjarke ingels و تحت عنوان مرکز سرگرمی قدیه حدود ۴۵ کیلومتری پایتخت کشور، شهر ریاض،در حال اجرا است.این طرح فوق العاده به بینندگان را به جاذبه های متفاوتی شامل پارک موضوعی به همراه پیست های مسابقه ای موتورسواری دعوت میکند.این ساخت وساز ها فقط ۳۰٪ از فضای کلی ۳۳۴ کیلومتر مربع محیط را شامل میشوند و بخش بزرگی از این محل شامل فضای سبز و آزاد است.

ایجاد مشاغل جدید به واسطه مرکز سرگرمی قدیه

شرکت سرمایه گذاران قدیه با آرزوی اینکه این پروژه به قلمروی اصلی سرگرمی،ورزشی و هنری کشور عربستان تبدیل شود،از این طرح رونمایی کرد.انتظار میرود که این برنامه هزاران شغل جدید را در بخش های مختلف ایجاد کند.این طرح جامع،علاوه بر سازگاری با منظره طبیعی منطقه،مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی را در کنار این ساخت و سازها،در خود جای داده است.

مکان مرکز سرگرمی قدیه دور ۵ تقاطع ساخت و سازهای اصلی که هرکدام نقش منحصر به فرد خود را دارند،تشکیل شده است. مرکز سرگرمی قدیه که قلب قدیه محسوب می شود با داشتن چهار دروازه، محوطه هایی مانند فروشگاه،سالن های غذاخوری و مراکز سرگرمی در کنار هتل های منحصر به فرد دارد.کنار این مرکز،استادیوم تفریحی با ظرفیت ۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ نفری، محل تماشا و انجام بازی هایی مانند اسکیت و اسکی سواری است.

مکان‌های مرکز سرگرمی قدیه

فاز افتتاحیه مرکز سرگرمی قدیه سال ۲۰۲۲ از پارک تفریحی 6 پرچمی پرده برداری میکند که سرشار از جاذبه و سواری های 6 زمینه موضوعی مختلف است.پارک دوم ورزش های آبی و تفریحی در حالیکه پارک سوم “پارک سرعت” است که رویدادهای جهانی موتور سواری را در محوطه ای گردهم می اورد که “برای تماشاگر و راننده به یک اندازه اهمیت قائل می شود”.پارک سرعت شامل مسیر های مسابقه،سالن های نمایش،مراکز خرده فروشی،کلوپ رانندگان و یک هتل لوکس می شود.

وقتی از روی صخره های طبیعی از بالا به محوطه مرکز سرگرمی قدیه نگاه کنید، مرکز شهر ترکیبی از روستای چند کاربردی  اختصاص داده شده به ورزش و هنر است. کنار مرکز تفریحی،پایین و در کنار سیستم حمل و نقل های کابلی،اماکن مسکونی،فروشگاهی و محوطه ی اداری؛دو تقاطع دایره ای عابر پیاده است.مرکز شهر شامل یک استادیوم 20000 نفری برای برگزاری مسابقات ورزشی،محوطه سرپوشیده 18000 نفری چند کاره،آکواریم،و یک محوطه سرپوشیده ورزشی برای برگزاری مسابقات و فعالیت های ورزشی است.ساخت تئاتر های هنری 2000 ظرفیتی و سینمای چندبعدی هم شامل پروژه مرکز سرگرمی قدیه می شود.

این شهر که قرار است 24 ساعته فعال باشد،شامل کمپ های اداری،تولید رسانه و تجهیزات آموزشی هم می شود.یکی از برنامه های این طرح ساخت یک مسجد بزرگ و سالن اجتماع است؛در حالیکه مراکز خرید و فروش،خدمات،سالن های غذاخوری و رستورانها در خیابانهای بزرگ پایین تعبیه شده و شهروندان میتوانند در سالنهای ویترین مانندی در بالای این تسهیلات  وقت بگذرانند.یک مدرسه خصوصی،بیمارستان مصدومین و ویلاهای روی صخره ها هم منطقه مسکونی را تکمیل میکنند.

دیگر قسمت‌های این پروژه

در قسمت شمال غربی مرکز سرگرمی قدیه “منطقه ی سازگار با محیط زیست”؛محوطه ای که شامل زمین گلف و ورزش های ماجراجویانه در فضای باز،و خدمات خاص این بخش میباشد،اطراف طبیعت و حیات وحش تعبیه شده اند.”منطقه ی حرکتی” جنوب شرق مرکز تفرجگاه با علم و تکنولوژی مردم این بخش؛به رویدادها،مسابقه ها،منطقه مسکونی و خوشامدگویی اختصاص می یابد.”محل برگزاری مسابقات” این منطقه؛شامل منازل و کلوپ هایی می شود که به مسیرهای 15 کیلومتری رالی سواری،تجهیزات رانندگی درون جاده ای و برون جاده ای،مسیر های آموزش رانندگی و مسابقات موتورسورای که در دل سنگ های کوه ساخته خواهند شد،راه دارند.

و در نهایت،یک مجموعه مسکونی و ورزشی(برای گلف) نزدیک مرکز این طرح ساخته خواهد شد.تجهیزات این منطقه شامل 18 زمین گلف برای بازی های جام جهانی و یک کلوپ بزرگ برای ورزشکاران،هتل و سونا و باشگاه و محوطه سوارکاری می شود که از طریق همه ویلاها،خانه ها و اماکن خصوصی میتوان به این مجموعه دسترسی داشت.شروع مرکز سرگرمی قدیه آوریل 2018 بود و قرار است فاز اول این پروژه سال 2022 به روی عموم باز شود.

طرح بندی مرکز سرگرمی قدیه

مکان پروژه حول 5 تقاطع ساخت و سازهای اصلی طراحی شده است.

قدیه حدود 45 کیلومتری،خارج از ریاض قرار دارد.

اطلاعات پروژه

نام: مرکز سرگرمی قدیه

محل: پادشاهی عربستان صعودی

توسعه دهندگان پروژه: شرکت سرمایه گذاران قدیه

طراح پروژه: گروه bjarke ingels

وضعیت: در حال اجرا، افتتاح فاز اول سال 2022