اگر در یک جمله بخواهیم بگوییم ویژگی های طراحی اینفوگرافی خوب چیست باید بگوییم یک اینفوگرافی خوب باید به خوبی طراحی شود، با داده‌­ها پشتیبانی شود و یک داستان را نقل کند. برای کمک به شما در جدا کردن طراحی اینفوگرافی خوب از بد ما فهرستی از ویژگی‌­هایی را که باید در هنگام ایجاد اینفوگرافی در ذهن داشته باشید، جمع آوری کرده‌­ایم.

کلید تبدیل اطلاعات به نمودار بصری در وهله اول داشتن اطلاعات خوب است.

آلبرتو کایرو

  1. اینفوگرافی یک داستان را نقل می­کند

یکی از ویژگی های طراحی اینفوگرافی مؤثر این است که نه فقط اطلاعات ارزشمندی را منتقل می­کند، بلکه یک داستان قابل نقل را نیز بازگو می­کند. نگاهی به اینفوگرافی این قسمت اندازید. خواندن آن، هم به دلیل تصویر سازی مناسب و هم روش نقشه سازی، لذت بخش است. این نمونه امر جذب خواننده و راهنمایی او از طریق یک تور بصری (و سرگرم کننده) در یک منطقه آزاد را به خوبی انجام داده است.

طراحی اینفوگرافی خوب

  1. اینفوگرافی خوب شما را به یک سفر از قبل تعریف شده می­برد

نسبت به یک مسئله اطمینان داشته باشید: اگر نگاه خواننده شما به سرعت از یک گوشه به گوشه دیگر اینفوگرافی  عبور می­کند تا بداند که پس از آن باید به کجا نگاه کند، پس احتمالاً کار شما کمبود ساختار و سلسله مراتب بصری دارد.

علامت یک اینفوگرافی خوب تأثیرگذاری آن در انتقال پیام است. این هدف پایانی است. برای مثال، این ایفوگرافی از هر چیزی استفاده کرده است (از هماهنگی ترکیب رنگ دارای کنتراست مؤثر تا طرح داستان)

تا نظر شما، خواننده را جلب کرده و شما از نقطه آ به نقطه ب بکشاند. در امتداد راه، شما هم سرگرم می­شوید و هم وقتی به پایان راه رسیدید، با خود می­گویید، “واو، خوب شد که خوندمش! ”

طراحی بصری مناسب اینفوگرافی

  1. اینفوگرافی باید ساختاری خوب داشته باشد

اگر مقدار زیادی اطلاعات متنی دارید که باید نمایش دهید، بهتر است اینفوگرافی خود را به چند بخش تقسیم کنید تا خواندن و دنبال کردن آن آسان تر باشد. برای مثال این اینفوگرافی به صورت بسیار مرتبی به چند بخش تقسیم شده، که همین امر درک و تأمل بر اطلاعات موجود آن را آسان تر کرده است. در چند ثانیه شما ایده روشنی درباره هدف و پیام آن به دست می­آورید و این ویژگی از مهمترین ویژگی های طراحی اینفوگرافی است.

ساختار خوب اینفوگرافی

  1. اینفوگرافی یک پیام کلیدی را انتقال می­دهد

یکی دیگر از ویژگی های طراحی اینفوگرافی این است که  مؤثرترین اینفوگرافی­‌ها هر چیزی را که در طرح پیشنهادیش وجود داشته باشد، اجرا می­کند (از جمله عناصر طراحی و متن – برای انتقال یک پیام کلیدی، همانطور که در این نمونه انجام شده است.

یکی از روش­های سنجش اینکه اینفوگرافی شما به هدف دست یافته یا خیر، این است که، از فردی که در فرآیند ایجاد آن شرکت نداشته بخواهید تا آن را برای شما تشریح کند. اگر او اطلاعات را درک نکند یا در هر یک از قسمت­ها دچار سردرگمی شد، پس احتمالاً باید یا تجدید نظر کنید و یا آن را مجدداً طراحی نمایید.

  1. اینفوگرافی از نظر بصری جذاب است

یکی از مزایای استفاده از اینفوگرافی عبارت است از اضافه کردن جذابیت بصری است که آن را از محتوای متنی جدا می‌کند.

بالا بودن عناصر سرگرم کننده و ایجاد جذابیت بصری برای مخاطب با مجموعه‌ای از چارت­ها و نمودارها بسیار مهم است و اگر به صورت مؤثری از آن بهره بگیرید می­توانید محتوای خود را مؤثرتر گردانید.

ویژگی اینفوگرافیک خوب

  1. اینفوگرافی باید دقیق و به خوبی مورد تحقیق واقع شده باشد

یکی از اشتباهات وحشتناکی که ممکن است مرتکب شوید این است که خوانندگان خود را با اطلاعات نادرست یا ناکامل گمراه سازید. اما برخی اینفوگرافی­ ها با تفسیر اشتباه نتایج مطالعات خاص یا تکرار اطلاعات منابع مشکوک، دچار این اشتباه می­شوند.

اطلاعات را با مسئولیت انتخاب کنید و توصیه­‌های مفیدی را بر اساس واقعیت­های مورد توافق ارائه دهید، همانطور که اینفوگرافی زیر این کار را به درستی انجام داده است.