سنگ ساختمانی طبیعی سنگی است که از زمین استخراج می‌شود و برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. این سنگ‌ها می‌توانند از انواع مختلفی از مواد تشکیل شده باشند، از جمله سنگ آهک، گرانیت، ماسه سنگ و … هستند. سنگ ساختمانی طبیعی به دلیل دوام، زیبایی و قابلیت استفاده در کاربردهای مختلف، انتخابی محبوب برای ساخت و ساز است. سنگ ساختمانی طبیعی استاندارد خاصی ندارد برای همین خرید آن کمی پیچیده است. در صورتی که آگاهی کافی نداشته باشید ممکن است که خرید نامناسبی داشته باشید و با توجه به قیمتی که دارد ممکن است که سرمایه شما نیز از بین رود.

در اینجا ما به شما توضیح خواهیم داد که چرا بهتر است که از سنگ ساختمانی در ساخت و سازهای خود استفاده کنیم و پس از آن نیز برای شما تشریح می‌کنیم که چالش‌های خرید سنگ ساختمانی چیست. شما اگر با این چالش‌ها آشنایی داشته باشید خرید کم ریسکی خواهید داشت.

چرا برای ساخت‌وساز بهتر است که از سنگ طبیعی استفاده کنیم

سنگ ساختمانی طبیعی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، بافت‌ها و اندازه‌ها موجود است. این امر آن را برای استفاده در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های ساخت‌وساز مناسب می‌کند، از جمله نمای ساختمان، کف‌سازی، پله‌ها و دیوارها قابل استفاده است. سنگ ساختمانی طبیعی همچنین می‌تواند برای ساخت مصنوعات سنگی مانند آبنما، مجسمه و سایر عناصر تزئینی استفاده شود. در ادامه به چند ویژگی سنگ ساختمانی طبیعی اشاره کردیم و شما می‌توانید درک کنید که چرا بهتر است که از سنگ ساختمانی طبیعی استفاده کنید.

سنگ ساختمانی طبیعی

دوام

سنگ ساختمانی طبیعی دارای دوام و ماندگاری است. به طوریکه سال‌های سال می‌توانید از آن استفاده کنید. سنگ‌های ساختمانی از جمله مصالح با دوام در صنعت ساختمان هستند ولی فقط باید توجه داشته باشید که هر سنگ را در کاربرد مناسب آن بکار ببرید.

زیبایی

یکی دیگر از معیارهایی که باعث می‌شود که از سنگ ساختمانی استفاده کنیم این است که سنگ ساختمانی زیبایی خاصی دارد و زیبایی طبیعی را دارد. سنگ ساختمانی طبیعی نقش و نگار طبیعت را همراه خود دارد

کاربرد

از مزایای این سنگ این است که می‌توان آنرا در جاهای مختلف استفاده کرد. از جمله پله، کف، دیوارها، نما، سنگ‌فرش، شومینه، پله و .. استفاده کرد. ولی باید دقت کنید بعضی از سنگ‌ها کاربرد خاصی دارند برای مثال سنگ گرانیت را برای نما استفاده نکنید چون وزن آن بسیار بالاست و وزن کل سازه را زیاد می‌کند. سنگ مرمریت معمولا کاربردی در داخل ساختمان دارد چون ممکن است که برای استفاده در بیرون ساختمان آسیب ببیند.

تجدید پذیر

سنگ ساختمانی طبیعی این خاصیت را دارد که دوباره تجدید پذیر شود و چون از جنس طبیعت است به محیط زیست اصلا آسیبی نمی‌زند.

خرید سنگ ساختمانی طبیعی

سنگ ساختمانی طبیعی را نمی‌توان به راحتی خرید و شما حتما با چالش‌های متفاوتی روبرو خواهید شد. در ادامه چالش‌های پیشرو برای خرید سنگ ساختمانی طبیعی را برای شما شرح می‌دهیم.

خرید سنگ ساختمانی طبیعی

1-بازی رنگ و طرح سنگ ساختمانی: یکی از ویژگی‌های سنگ ساختمانی طبیعی این است که بازی رنگ و طرح دارد و ورق‌های مختلف با هم اندکی اختلاف دارند. یکی از چالش‌های خرید سنگ ساختمانی نیز همین است و شما ممکن است که یک سنگ را ببینید و سنگ متفاوتی را دریافت کنید. برخی فروشنده‌ها در بین درجه درخواستی شما از سنگ ممکن است درجات ضعیف‌تر نیز مخلوط کنند که شما متوجه نشوید.

2-شبیه بودن سنگ‌های ساختمانی باهم: برخی از سنگ های ساختمانی هستند که بخاطر طرح، رنگ و کیفیت پر فروش هستند و تبدیل به برند شده‌اند مانند سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن دره بخاری ولی چالش بعدی این است که سنگ‌های زیای شبیه اینها وجود دارند ولی از لحاظ کیفیتی ضعیف هستند. به دلیل همین تشابه ممکن است که سنگ ساختمانی غیر برند و از لحاظ کیفیتی ضعیف‌تر ولی صرفا به دلیل تشابه به شما آنرا در قالب یک سنگ تراورتن برند به شما قالب کنند. این اتفاق در خرید سنگ تراورتن زیاد اتفاق می‌افتد.

سنگ با یک برند ولی معادن متفاوت

یکی دیگر از چالش‌های سنگ ساختمانی طبیعی این است که دارای از یک نوع سنگ برندهای متفاوتی وجود دارد. برای مثال برای سنگ تراورتن ابیانه چندین معدن وجود دارد یا سنگ مرمریت خوی دارای مجموعه معادن‌های متفاوت کنار هم هستند. در صورتی که رنگ و درجه کیفیت سنگ‌ها با هم فرق می‌کنند برای مثال سنگ مرمریت خویی دارای رنگ طلایی، کرم و زیتونی است.

کاربرد سنگ

بعضی از سنگ های کاربرد خاصی دارند برای مثال در کف، بیرون ساختمان و داخل ساختمان، دیوار، پله و … ولی هر سنگی کاربرد متفاوتی دارد برای مثال اگر از لام استون برای پله و کف در جاهای پر رفت و آمد ممکن است که سنگ خراب شود. برای مثال سنگ مرمریت را بهتر است که در فضای بیرون ساختمان استفاده نکنید. بنابرین یکی از چالش‌های مهم این است که سنگ را برای کاربرد نامناسب به شما قالب نکنند بهتر است که قبل از خرید حتما با یک متخصص صحبت کنید.

عدم تامین

ممکن است که یک سنگ خوب و مناسب را انتخاب کردید ولی قابل تامین نباشد. برای مثال شما اگر یک پروژه‌ی بسیار بزرگی دارید که نیاز به سنگ با متراژ بالا دارید ولی بعضی از سنگ‌ها فقط در متراژ پایین تامین دارند برای مثال سنگ گرانیت بهاره زنجان با توجه به شرایط آب و هوایی و یخبندان در زمستان امکان بهره برداری نیست. به همین دلیل باید به میزان تامین سنگ نیز دقت کنید.

هیچ ارزانی بی دلیل نیست

برای مثال شما ممکن است که یک سنگ ساختمانی را پسند کنید و قصد داشته باشید که آنرا تهیه کنید برای همین ممکن است که قیمت‌های متفاوتی به شما پیشنهاد دهند. حتما با یک متخصص مشورت بگیرید. ممکن است که دلیل قیمت کم یک سنگ ساختمانی کیفیت پایین آن باشد.

سلامت سنگ را بررسی کنید

بعضی از سنگ‌های ساختمانی دارای ممکن است که دارای ترک و خوردگی باشند. در بعضی از سنگ‌های ساختمانی رگه‌های بسیار زیادی است که ممکن است سنگ را آسیب پذیر کند. به همین دلیل قبل از تحویل سنگ حتما از سلامت سنگ مطمئن شوید.

ما در اینجا به چالش‌هایی که ممکن است در خرید سنگ ساختمانی با آن مواجهه شوید را بیان کردیم. در کل اگر این چالش‌ها را مدنظر داشته باشید حتما یک خرید مطمئن خواهید داشت. بهترین کار استفاده از مشاوره تخصصی است. اگر نیاز به مشاوره خرید سنگ ساختمانی به صورت رایگان دارید حتما به سایت همراه سنگ مراجعه کنید و علاوه از استفاده از مرجع تخصصی در مورد انواع سنگ‌های ساختمانی می توانید از مشاوره رایگان استفاده کنید و خرید مطمئنی داشته باشید.