داشتن یک امضای خوب به شخصیت اجتماعی شما کمک به سزایی می کند. یک امضای درخور و مناسب درست همان چیزی است که می تواند در محل کار، جلسات رسمی کاری و در زمان انعقاد قراردادها به کمک شما بیاید. جالب است بدانید این روز ها اهمیت امضا ها به جایی رسیده است که از آن در حوزه روانشناسی هم استفاده می شود. در حقیقت با بررسی امضا می توان به شخصیت درونی افراد مختلف پی برد. اگر دوست دارید که یک امضای منحصر به فرد و جذاب داشته باشید، در این مقاله با ما همراه شوید تا به این پرسش پاسخ دهیم چگونه یک امضای خوب داشته باشیم.

امضای خوب

چگونه یک امضای خوب داشته باشیم؟

در زیر راه‌ حل هایی برای نگارش یک امضای خوب برایتان لیست کرده‌ ایم.

 • شاید در نخستین گام بهتر باشد که به خوبی به امضای خود نگاه کنید. قطعا خودتان بهترین نظر را خواهید داشت. آیا امضای شما از ترکیب چند خط بی هدف شکل گرفته یا واقعا چشم نواز است؟ قطعا در پشت طراحی یک امضای حرفه ای هدفی نهفته است. پس هیچ گاه خطوط بی هدف و بدون انگیزه شما را به امضایی متمایز نمی‌ رساند.
 • اگر به دنبال خلق یک امضای متفاوت و شیک هستید، از کاغذ و قلم کمک بگیرید و سعی نمایید چندین ساعت تمرین کنید. حتی می توانید چشمانتان را ببندید و تصورات ذهنی خود را در همان حالت روی کاغذ بکشید. بعد چشمانتان را باز کنید و ببینید اشکالی که روی کاغذ نقش بسته اند تا چه اندازه با توقعات شما همخوانی دارد.
 • شما برای خلق یک امضایی که منحصرا به شما تعلق داشته باشد، میتوانید از نام کوچک و نام فامیلتان کمک بگیرید. برای این کار چند راه خواهید داشت. برای مثال می توانید حروف اول نام و فامیلتان را به حروف بزرگ بنویسید. اگر کمی خلاقیت داشته باشید، می توانید یک ترکیب فوق العاده خلق نمایید. حتی قادرید فقط از حرف اول نام و نام خانوادگیتان استفاده کنید و از بقیه حروف فاکتور بگیرید.

امضای خوب

 • اگر تمایل دارید تا از نام و فامیل خود به طور کامل در امضا استفاده کنید، می توانید از نوشتن اسم کاملتان به صورت مورب یا کج به یک امضای ساده و متفاوت برسید. یا اینکه پس از نوشتن کامل نام و فامیلتان، از حرف آخر فامیلی خود خطی نازک و متصلی بر روی حروف قبلی بکشید. البته یادتان باشد برای چنین کاری باید امضایی نسبتا درشت داشته باشید. زیرا در صورتی که حروف بسیار کوچک باشند، با کشیدن خط بر روی آنها، امضا خوانایی خود را از دست خواهد داد.
 • یادتان باشد ترکیب درست و به جای خطوط می تواند به امضای شما زیبایی ببخشد. پس سعی کنید در امضای خود از انواع خطوط پهن، کج، نازک، افقی، عمودی و… استفاده کنید. البته حواستان باشد که امضایتان را بیش از اندازه شلوغ نکنید. توصیه میکنیم اگر یک مدل امضا را برای خودتان انتخاب کرده اید، آن را با انواع خطوط پهن، نازک و… امتحان کنید و ببینید امضای شما با کمک چه خطوطی زیباتر می شود.
 • همه ما وقتی به دنبال خلق یک امضا هستیم، ساعت ها وقت خود را برای رسیدن به نتیجه ایده ال صرف می کنیم. در نهایت این شما هستید که مابین تمامی گزینه هایی که بر روی کاغذ نقش بسته اند، باید یکی را انتخاب کنید. پس از اینکه به یک گزینه نهایی رسیدید، دوباره به دقت به آن نگاه کنید. آیا این امضا می تواند به عنوان یک نماد از شما شناخته شود ؟ آیا این امضا برای هویت اجتماعی شما کافی است؟ آیا فکر می کنید امضای خوب منتخب تا حد کافی زیبا و خاص هست که تفاوت شما را با سایرین به تصویر بکشد؟
 • فرض را بر این می گذاریم که به امضایی که دوست داشتید، رسیده اید. حالا وقت آن است که تمرین و تکرار را شروع کنید. یک کاغذ و قلم بردارید و آنقدر امضایتان را تمرین کنید تا همه امضا های نوشته شده شبیه به هم درآید. یادتان باشد نشانه خوبی نیست که در هنگام امضا زدن، فراموش کنید که طرح امضایتان چگونه بوده است!
 • در گام آخر باید مطمئن شوید که آیا امضایتان را دوست دارید یا خیر. اگر نسبت به آن دو دل هستید، شاید بهتر باشد که یک امضای بهتر و جدید طراحی کنید. زیرا در صورتی که امضای خود را دوست نداشته باشید، قطعا به زودی از آن خسته خواهید شد و به دنبال امضای دیگری خواهید گشت.

نکاتی برای داشتن یک امضای خوب

 • اگر علاقه ندارید که امضایتان فقط به حروف و کلمات خلاصه شود، می توانید در پایان امضا از اشکال و نماد های ساده و کوچک استفاده کنید.
 • افرادی که دوست ندارند تا اسم و فامیلشان به طور کامل در امضا برملا شود، می توانند با ترکیب حرف اول اسم کوچک و بخشی از فامیل به یک امضای خوب تازه برسند.
 • زدن امضا نباید وقت زیادی از شما بگیرد. تصور کنید شما مدیر یک مجموعه هستید و لازم است تا هر روز بر پای قرارداد ها و نامه های مختلف امضا بزنید. قطعا در چنین وضعی به امضایی احتیاج خواهید داشت تا زیاد وقتتان را نگیرد. پس اگر امضایی دارید که برای درج آن بر روی کاغذ به بیشتر از 7 ثانیه زمان لازم دارید، شاید بهتر باشد کمی از جزئیات آن بکاهید و یا سرعت امضا زدن خود را بیشتر کنید. یک امضای نرمال بیشتر از 4 تا 5 ثانیه وقت شما را نخواهد گرفت. البته حواستان باشد که با افزایش سرعت امضا زدن، امضایتان به یک شکل کاملا جدید در نیاید!
 • شما به عنوان صاحب امضا نباید وقت و دقت زیادی را برای زدن امضا صرف کنید. چندان جالب نیست که سایرین متوجه شوند شما در زمان امضا زدن دقت و تلاش زیادی دارید. به همین جهت بهتر است در زمان طراحی امضا از ایده های غیر طبیعی یا طولانی دوری کنید.

کلام آخر؛ امضای شما هویت شماست!

یادتان باشد که امضای شما هویت شماست، پس هویت خود را مدام تغییر ندهید! به عنوان مثال باز هم تصور کنید که شما مدیر یک مجموعه هستید و همه روزه کارمندان بخش های مختلف برای پیشبرد کار های خود به امضای شما نیاز دارند و به اتاق شما مراجعه می کنند. در صورتی که شما مدام امضای خود را تغییر دهید، مطمئن باشید کارمندان خود را غافلگیر خواهید کرد! ضمن اینکه در ارگان ها و سازمان های مختلف با بروز مشکل در شناخت هویتی مواجه خواهید شد. زیرا در صورتی که امضای خوب خود را تغییر دهید، باید مدام تغییرات حاصله را به سمع و نظر مجموعه های مختلف برسانید. پس شاید بهتر باشد از همان ابتدا به دنبال یک امضای خاص و منحصر به فرد باشید. بدین ترتیب تا مدت ها به فکر تغییرش نخواهید بود.