به عنوان بخشی از یک پروژه مفهومی با عنوان “موج جدید” ، معماران UMA پیشنهاد دادند که از بطری های پلاستیکی بازیافتی از اقیانوس برای ساخت یک هنرستان در مکزیک استفاده شود. تیم طراحی ساختمان موج جدید قصد دارد تا با استفاده از اشیاء دور ریخته شده برای ایجاد نمای خارجی ساختمان، یک سازه ی مفید را برای جامعه محلی احداث کند. از آنجا که مکزیک در حال حاضر نیم میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کند که هر ساله به دریا ریخته می شود، این پروژه به منظور نشان دادن دستاوردهای حاصل از بازیافت بطری های پلاستیکی انجام گرفته است. شاید در یک نگاه استحکام یک بطری در نظر شما بسیار پایین باشد اما زمانی که هزاران بطری در کنار یکدیگر قرار بگیرند ترکیب مستحکمی ایجاد می‌شود که می‌توان با آن این بنای عظیم را ساخت. در نظر داشته باشید که این ایده می‌تواند بومی شود و در ایران برای یک سازه کوچک حتی پیاده سازی شود و در صورت موفق بودن این پروژه می‌تواند تجاری سازی شود زیرا هزینه های آن بسیار قابل توجیه خواهد بود. در ادامه با طراح شید همراه باشید تا سر از راز این سازه زیبا در بیاوریم.

امواج نشان داده شده در تصویر، توسط UMA برای ایجاد حس کنجکاوی در عابران و به تصویر کشیدن یک محیط الهام‌بخش برای کودکان طراحی شده اند؛ این امواج همچنین نشان دهنده منبع تأسف بار تهیه ی این بطری ها یعنی اقیانوس نیز هستند. ساختمان موج جدید متشکل از بطری‌های پلاستیکی است که از طریق میلگردهایی که در یک سنگر بتونی ساخته شده اند، سوراخ می شوند و در مرحله اول ساخت، تقریباً مانند یک حصار بلند به نظر می رسند.

ساختمان موج جدید

تصویری از نمای خارجی ساختمان موج جدید

بطری های پلاستیکی، با سوراخ‌های مته در کف در هر میل‌گرد قرار می گیرند و پس از آن، میله گردها به جهت مورد نظر برای ایجاد امواج خم می‌شوند. هر واحد مستحکم، می‌تواند یک لایه اضافی از بطری‌ها را در هر طرف خود جای دهد و مسیر موج را ببندد. در ساختمان موج جدید بطری های نزدیک به زمین برای ثابت ماندن با سیمان و یا ماسه پر می شوند و هر میل‌گرد به یک دیوار و یا یک تخته میان هوا و زمین متصل می‌شود.

نمای داخلی کلاس

بطری‌ها با یک شیب آبی، یشمی و سفید رنگ‌آمیزی می‌شوند. امواج نیز به مراتب بیشتر از یک پس‌زمینه بزرگ هستند تا به عنوان پناهگاهی برای باران و نور آفتاب و در برخی مکان‌ها برای نشستن و میز مورد استفاده قرار بگیرند. در اصل، هدف از ایجاد چنین فرم دقیقی در ساختمان موج جدید نشان دادن این مساله است که چگونه پلاستیک به محیط دریایی ما آسیب می‌رساند و چگونه می‌توان از این پلاستیک بازیافتی در معماری استفاده کرد.

ساختمان موج جدید

اطلاعات پروژه:

نام پروژه: ساختمان موج جدید

طراحی: معماران ulf mejergren) UMA)

 

ساختمان موج جدید