هر معمار، مجموعه ابزار تعریف شده ای دارد، اما استفاده از این ابزارها به بهترین شکل، نشان دهنده ی مهارت های معماری او خواهد بود. با افزایش بی پایان رقابت در بازار کار، لازم است که هر معمار، مهارت های لازم و مرتبط با کار خود را کسب کند. بدون حاشیه اجازه دهید برویم سر اصل مطلب و نگاهی به مجموعه مهارت هایی بیندازیم که هر معمار خوب، باید داشته باشد.

طراحی ابتدایی از مهم ترین مهارت های معماری

طراحی، یک قسمت کاملاً مهم از مجموعه مهارت های معمار به شمار می رود. طراحی های سریع، اغلب در مراحل اولیه مفهوم سازی که توسط معماران انجام می شود، بسیار مهم هستند. طراحی، نه تنها توسط معماران برای تجسم فرم یک ساختمان استفاده می شود، بلکه در بررسی کلی ساختمان نیز نقش اساسی دارند. این امر، معمار را قادر می سازد تا آزمایش های ساده ای را انجام دهد و با فرم نوآوری کند. نکته ی آخر اینکه معماران خوب، غالباً در ارتباطات خود با مشتری از طراحی ها بهره می گیرند. طراحی ها، نه تنها به ارتباط واضح کمک می کنند، بلکه از لحاظ بصری نیز جذاب هستند؛ بنابراین، طراحی، یکی از مهارت های معماری است که هر معمار باید داشته باشد.

مهارت های معماری

تفکر انتقادی داشته باشید

تفکر انتقادی، یک سکوی پرتاب است که یک معمار را از خوب به عالی منتقل می کند. تفکر انتقادی توسط معماران فقط برای تشخیص درست از غلط مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه این تفکر برای پیش بینی اقدام بعدی نیز بسیار مهم است. تجسم آینده، مستلزم تجدید نظر در زمان حال است؛ تفکر انتقادی، ابزاری است که یک معمار را قادر به انجام آن می سازد. در تفکر انتقادی از همه زمینه ها مانند سیاست ، اقتصاد و اجتماع استفاده می شود؛ از این رو این تفکر، کمک می کند تا معمار با اعمال خارج از حوزه خود نیز ارتباط برقرار کند. تفکر انتقادی، ابزار قابل توجهی از استادان مانند لوکوربوزیه ، لوییز کان و میس وان دره روه بوده است و امری کاملاً اساسی در مهارت های معماری محسوب می شود.

برای طراحی نهایی وقت زیادی بگذارید

“یک استاد طراح است که به یک سازنده خوب تبدیل می شود.” در این صورت، می توان پرسید که چرا این عمل، برای حرفه ی معماری بسیار اهمیت دارد. پاسخ آن، برای ارتباط است. در غیاب معمار، طراحی های او هستند که با ذهن بیننده ارتباط برقرار می کنند. نقشه های ترسیم شده، اغلب تنها حالت ارتباط بین معمار و سایت هستند. از این رو، مهارت طراحی یک معمار باید در بین مهارت های معماری او بی عیب و نقص باشد و نقشه های او می توانند میزان توانایی او را نشان دهند.

یکی ار مهارت های معماری بررسی مدل های مختلف است 

مدل ها توسط معماران برای تجسم و برقراری ارتباط استفاده می شوند. معماران، غالباً در جلسات مشتری و مجموعه های تبلیغاتی، مدل های فیزیکی کار خود را به نمایش می گذارند. از مدل ها برای ارتباط محصول نهایی با انبوه مخاطبان استفاده می شود. امروزه مدل سازی دیجیتال، در بین نسل جوان معماران بسیار رواج پیدا کرده است. این روش، نه‌تنها سریعتر است بلکه به معمار نیز کمک می کند تا عناصر مختلف را با جزئیات کامل تجسم کند. معماران، نیز اغلب برای ایده آل کردن و مفهوم سازی از مدل های بزرگ و آماده استفاده می کنند. مدل سازی، یک ابزار مهم برای تجسم، مفهوم سازی و ایجاد ارتباط است که یادگیری آن برای یک معمار ضروی می باشد.

 

در ارائه ی مطالب دقت کنید

ارائه یا دادن کنفرانس، از اهمیت بسیار زیادی در زندگی کاری معماران برخوردار است. خواه او این مطالب را به یک هیئت منصفه و یا به یک مشتری ارائه دهد، ارائه ها در ادامه ی حرفه ی معمار نقش مهمی دارند. تهیه مطالب با کیفیت خوب برای ارائه، یک هنر محسوب می شود. ارائه ها باید از لحاظ بصری جذاب و خلاصه و خود توضیح گر برنامه ی معمار باشند. معماران از چندین نرم افزار مانند InDesign ، Illustrator ، Photoshop و موارد دیگر استفاده می کنند تا کنفرانس های تأثیرگذاری را ارائه دهند. مهارت های ارائه، بخش مهمی از مجموعه مهارت های خوب معماران به شمار می رود.

شما باید سرگروه و رهبر خوبی باشید

معماری، تماما یک کار تیمی است. یک معمار خوب لازم نیست نه تنها یک سرگروه خوب باشد بلکه باید یک عضو گروه خوب نیز باشد. یک معمار هوشمند، همیشه به عنوان مثال رهبری می کند. از این رو، همراه با هدایت تیم خود و انگیزه دادن به آن ها، بخشی از تیمی خواهد بود که در همه فرایندها شرکت می‌کند. تعامل با پویایی گروهی و روابط بین فردی به همان اندازه برای معمار مهم است که تعیین محل ستون در نقشه.  بنابراین، هر معماری که به دنبال عملی کردن طرح خود است باید با این مهارت بعنوان یکی از مهارت ها معماری آشنا باشد.

مهارت های مدیریتی داشته باشید

یک معمار، نقش های زیادی برای اجرا دارد. او همزمان هم یک طراح و یک سرگروه با وظایف متعدد است که علاوه بر آن باید نقش مدیریتی نیز داشته باشد. برای یک معمار با رویکرد خاص خود، گاه نقش مدیریتی بر دیگر نقش ها اولویت پیدا می کند. یک معمار، باید همه چیز مانند استودیو، گروه، مشتری و از همه مهمتر سایت را مدیریت کند. علاوه بر آموزش ابتدایی، یک معمار باید خود را در زمینه هایی مانند امور مالی، قوانین و مدیریت مشاغل نیز آموزش دهد تا بتواند به طور منسجم طرح خود را مدیریت کند.

مهارت ارتباطی بسیار مهم است

باید توضیح داد که ارتباطات روشن، بخش بسیار مهمی از کاری هستند که یک معمار باید انجام دهد.بعنوان یکی از مهارت های معماری یک معمار، به طور روزانه باید اشکال مختلف ارتباطی را تمرین کند. برخی از این ارتباطات به صورت کلامی، برخی از طریق گرافیک و نقاشی و برخی دیگر به صورت مالی هستند. یک معمار خوب، می داند که چگونه می تواند این ارتباطات را بطور کارآمد و واضح برای عملکردی صریح و روان برقرار کند. از این رو، داشتن این مهارت برای معمار مطلقا ضروی است.

از بارزترین مهارت های معماری انجام همزمان چند کار است

مهم ترین مهارتی که یک معمار باید داشته باشد، توانایی انجام همزمان چند کار است. اینکه گفته می شود یک معمار آچار فرانسه است، تا حدود زیادی صحت دارد. یک معمار، موظف است تا دانش خود را نه تنها در زمینه کاری خود بلکه در مورد تمام زمینه های مرتبط با معماری نیز گسترش دهد. از یک معمار انتظار می رود که موارد را به صورت منسجم درک کند و عملکرد خود را بر اساس آن مدیریت نماید. یک معمار خوب، باید بتواند با تمام وظایف مربوط به سایت ، استودیو ، جامعه و تغییر و تحولات دست و پنجه نرم کند. اگر قرار باشد یک معمار، خوب باشد، انجام همزمان چند کار ، یک مهارت ضروری است.

مهارت های معماری

الهام بخش بودن یک معمار فراموش نشود

الهام بخش بودن، بیشتر یک ویژگی است تا یک مهارت. با این وجود، هر معمار بزرگی از آن برخوردار است. همه ی معماران بزرگ ، چه لوئیز کان و چه لو کوربوزیه ، از این توانایی الهام بخش بودن برخوردار بودند. بخشی از هر حرفه ، باز گرداندن است. در معماری ، فرد غالباً با انجام یک کار الهام بخش در ذهن های جوان و یا با ایجاد انگیزه به شکل گفتار و نوشتار، انرژی را باز می گرداند. این میراث باز گرداندن از طریق الهام بخش بودن، بخش مهمی از چرخه ی کار هر معمار بزرگ محسوب می شود. بکارگیری این مهارت، برای همه معماران بزرگ واجب است.

مهارتهای حیاتی شغلی برای معماران

با افزایش جمعیت و شمار زیادتری از کشورهای در حال توسعه، تقاضا برای ساخت و ساز درسراسر جهان، به بیشترین میزان خود تاکنون رسیده است. اما قبل از اینکه کارکنان ساخت و ساز بتواانند کارشان را در یک پروژه شروع کنند؛ برنامه ریزان باید معمارانی داشته باشند که بتوانند تمام برنامه ها را روی کاغذ بیابند و طرح را تصدیق نمایند. اگر به عنوان یک معمار به یک حرفه علاقه دارید، باید میزان قابل توجهی از آموزش رسمی را به پایان برسانید. این حرفه ای بسیار چالش برانگیز و در عین حال، از ارزش بالایی برخوردار می باشد. لیست مهارت هایی از قبیل لیست زیر، این فرصت را به شما می دهد تا بفهمید که آیا حرفه معماری چیزی است که شما میخواهید آن را شروع نمایید یا خیر.

مهارتهای معماری چه می باشند؟

معماران ساختمانها و سایر سازه ها ، داخل و خارج، را با دقت و با توجه به؛ مهندسی، عملکرد و زیبایی شناسی طراحی می نمایند. درحالی که طراحی یک هنر محسوب می گردد، انجام آن نوعی کاربردی تر و عملی تر از تجلی هنری می باشد. به جای اینکه فقط صاحبان آن یا موزه داران، به مانند نقاشی، از آنان لذت ببرند، سازه هایی که خوب طراحی شده اند می توانند زندگی عمومی را غنی سازی نمایند و علاوه بر آن اقامتگاه ها، امکانات و یادبودهایی را برای دهه ها و گاهی قرن ها فراهم سازند. از آنجا که ساختمان ها باید ایمن و کاربردی باشند، تمهیدات لازم برای تبدیل شدن یک طراحی بسیار دقیق و سخت می باشند.علاوه بر  گذراندن دوره های درسی، همچنین باید یک دوره کارآموزی گسترده را زیر نظر یک معمار نیز باید بگذرانید. با داشتن مدرک دانشگاهی یا لیسانس مربوطه، شما هنوز هم می توانید در این زمینه به عنوان یک طراح کار کنید. بسیاری از معماران مشتاق به عنوان یک طراح کار خودشان را شروع می کنند تا اطمینان حاصل کنند که قبل از انجام چندین سال مطالعه، از این رشته لذت برده باشند.

انواع مهارت های معمار

معماران از نظر فنی در طیف گسترده ای از کارهای مرتبط با ساخت و ساز مهارت دارند. در زیر مهارت های برتر معماری اشاره شده اندکه باید از آنها آگاه باشید.

ریاضی پیشرفته

برای طراحی ساختمانهای ایمن و کاربردی، باید با نقاط قوت، ضعف و سایر خواص مواد مختلف و توانایی تحمل وزن آنها در برابر فشار کاملاً آشنا باشید. در این امر به پیش زمینه ای در هندسه، ریاضیات، فیزیک و مفاهیم ریاضی پیشرفته نیاز خواهید داشت. به یاد داشته باشید که ممکن است در مواجهه با چالش ها، مانند طراحی سازه های ضد زلزله یا مجتمع های پایدار و انرژی کارآمد،  باید کارآیی لازم را داشته باشید. نمی توانید همیشه  به راه حل هایی که آزمایش شده اند اعتماد کنید.

 • محاسبات
 • تخمین
 • بودجه بندی
 • تبدیل مقیاس از طرح
 • مشخصات
 • مهارت های تحلیلی

مهارت های طراحی

همانگونه که ایمنی و عملکرد بسیار حیاتی می باشند، زیبایی شناسی نیز از دیدگاه معماری بسیار قابل توجه می باشد. باید با تاریخ معماری به عنوان یک هنر، آشنا باشید وهمچنین باید با حرکات مختلف هنری در این زمینه آشنا شوید. همچنین باید توجه ویژه ای به خلاقیت خود داشته باشید. خوشبختانه در این زمینه آموزش معماری به پرورش و گسترش جنبه هنری شما و همچنین توانایی فنی شما کمک خواهد کرد. اگر قصدتان این باشد که کارتان را به نحو احسن انجام دهید، طراحی باید همان چیزی باشد که از آن لذت می برید.

 • مفهوم سازی
 • تفکر خلاقانه
 • مفاهیم طراحی
 • طراحی برای تحویل
 • تدوین
 • ترسیم
 • خیال پردازی
 • طراحی صنعتی
 • نوآوری

سواد رایانه ای

از آنجا که این روزها ترسیم واقعی این برنامه ها بر روی رایانه ها انجام می شود؛ این کار همانند شبیه سازی ها، نمایش های هنری و بسیاری از بقیه بازده های بصری این زمینه می باشد.  به همین دلیل نیاز دارید تا مهارت های کار با نرم افزارهای مختلف طراحی را بهبود ببخشید.

 • تفسیر معماری
 • اتوکد
 • طراحی به کمک رایانه (CAD)
 • پردازش رایانه
 • مدلسازی
 • بازسازی

مهارت های معماریمهارت های ارتباطی

البته معماران باید در یک پروژه با مشتریان ،مهندسان ،پرسنل ساخت و ساز و بعضا سایر ذینفعان همکاری نزدیکی داشته باشند. به منظور کامل کردن و به تمام رساندن پرژه با موفقیت یک معمار باید درک درستی از گفته های مشتریان خود داشته باشد و ارتباط خود با آنها را به صورت واضح انجام دهد. هر پروزژه ساختمانی نیازمند یک تیم می باشد.

 • روابط مشتری
 • همکاری
 • ارتباط شفاهی
 • ارتباط کتبی
 • مهارت های بین فردی
 • هماهنگی

 

دانش تجاری

با درنظر گرفتن هر جنبه ای از یک اقتصاد در حال رشد، موفق بودن به عنوان یک معمار نیازمند داشتن سررشته در تجارت می باشد. اگر بخواهید افراد دیگر شما را برای پروژه های عمرانی خود استخدام کنند، باید خدمات خود را به بازار عرضه کرده و از مارک تجاری خودتان استفاده کنید.

 • تحلیل داده ها
 • برنامه های تجاری
 • برنامه ریزی
 • مدیریت پروژه
 • تحقیقات بازاری

دانش مربوط به قوانین  و مقررات ساخت و ساز

قوانین و مقررات مربوط به ساخت و ساز درباره نحوه، مکان و چگونگی ساختن سازه ها به ما فرمان می دهند. برخی از این آیین نامه ها مستقیماً به کار معمار مربوط می شوند از قبیل؛ تعداد و اندازه پنجره ها برای انواع مختلف ساختمان ها. برخی از این قوانین، انجام ساخت و ساز در برخی مکان ها مانند تالاب ها یا مناطق سیل گیر را منع می نمایند. برخی از مقررات به طور مستقیم معمار را درگیر نمی کنند، اما اگر قادر نباشید که بفهمید قانون گذاری ها و مقررات ساخت و ساز چه عملکردی در محل ساخت و ساز دارند، کل کارتان بیهوده خواهد بود.

 • قوانین معماری
 • قوانین منطقه ای
 • ایمنی در برابر انش
 • مقررات ساختمانی
 • ساخت و ساز ساختمان
 • سیستم های ساختمان
 • برنامه ریزی

مهارت های بیشتر معمار

 • برداشت
 • مدیریت ساخت و ساز
 • اسناد ساختمانی
 • مدیریت انتظارات
 • دو زبانگی
 • شرکت های بزرگ با شخصیت حقوقی
 • تفکر انتقادی
 • توسعه
 • اسناد
 • نصب و راه اندازی
 • ادغام
 • رهبری در طراحی انرژی و محیط زیست (LEED)
 • حفظ
 • حل مسئله
 • ترمیم
 • نوسازی
 • ساخت و ساز مسکونی
 • ساخت و ساز های جزئی
 • طراحی پایدار

چشم انداز فنی

 • تجسم
 • انطباق
 • قراردادهای ساختمانی
 • مدیریت پایگاه داده
 • خدمات مربوط به مشتریان

چگونه مهارت های خود را برجسته کنیم؟

مهارتهای مرتبط را به رزومه خود اضافه کنید: همانطور که مراحل تحصیل و کارآموزی خود را می گذرانید، حتماً این موارد را نیز به رزومه خود اضافه نمایید. از لیست های مهارت های فوق استفاده کنید تا مهارتهایی را که در طی سطوح مختلف آموزش و تجربه به آنها تسلط یافته اید را به رزومه خود اضافه نمایید.

مهارت های برجسته شده در پوشه نامه شما: به عنوان یک معمار، پروژه های گذشته شما بخشی از نمونه های کار شما می باشند. اطمینان حاصل نمایید که در پوشه نامه خود به طور خلاصه به پروژه هایی اشاره نمایید که بابت انجام انها بسیار خشنود هستید و همچنین دلیل خود را نیز قید نمایید.

استفاده از مهارت های لازم در مصاحبه شغلی خود: در مصاحبه خود، آماده باشید تا در مورد چگونگی رسیدگی به مشکلات مختلفی که در مراحل طراحی و اجرا با آنها مواجه می شوید، صحبت نمایید.