یک پزشک، بدون ابزارش نمی تواند عمل کند؛ یک نویسنده، بدون ابزارش نمی تواند بنویسد. به طور مشابه، یک معمار هم نمی تواند بدون کمک و دسترسی به ابزارش، کارش را انجام دهد. حال، می توان سؤال کرد که یک معمار، به چه ابزاری می تواند نیاز داشته باشد؟ در این متن درباره ابزار معمار ها صحبت میکنیم.

برخی از وظایف اصلی یک معمار، مفهوم سازی، ایده پردازی، تجسم و تبدیل ایده دیجیتالی شده به یک واقعیت فیزیکی است. یک معمار، برای انجام موفقیت آمیز تمامی وظایف فوق، به ابزارهای گسترده ای نیاز دارد.

برای یک معمار، ابزارهای او شبیه توسعه ی مغز او هستند؛ معمار باید به شیوه‌ای هماهنگ با ابزار خود کار ‌کند تا تمام فرایندهای مختلف استودیو را تکمیل کند. ابزار معمار کمک می‌کنند تا یک ایده را به یک واقعیت ملموس تبدیل کند؛ ابزارها، نه تنها به معماران در تجسم و ارائه کمک می‌کنند بلکه در بهبود ایده‌ها و ارتباط آن‌ها با مردم نیز مفید هستند.

بگذارید نگاهی بیندازیم به برخی از ابزارهای اساسی یک معمار

ابزار طراحی

طراحی، یکی از اصلی ترین مراحل استودیوهای معماری است. طراحی، به دو روش دستی و رایانه ای انجام می گیرد. هر دو روش طراحی، کاملا از هم جدا هستند؛ از این رو، ابزارهای آن ها نیز متفاوت هستند. طراحی دستی، شامل تجهیزات ثابت تخصصی، مانند میادین تنظیم، میله‌های موازی، قطب‌نما، ابزارهای منحنی و مهم‌تر از همه یک میز یا تخته برای طراحی است.

از طرف دیگر، طراحی رایانه ای، شامل برنامه های پیچیده ی نرم افزاری است. مهم ترین ابزار این روش، جدا از نرم افزار، خود رایانه و یا لپ تاپ است. هر دو روش طراحی، به یک اندازه مهم هستند و ابزارهای لازم برای هر دو، برای همه ی معماران ضروری است.

ابزار معمار برای اندازه گیری

گفته می شود که یک معمار خوب می تواند ابعاد یک شی را به سادگی با دیدن آن حدس بزند؛ برای دیگر معماران، ولی ابزارهایی برای اندازه گیری وجود دارد. اندازه گیری اشیاء، از دیوارها گرفته تا مکان ها، بخشی از کار یک معمار هستند. بنابراین، برخی از ابزارهای اندازه گیری مانند نوار اندازه گیری پنج متری و مقیاس های مثلثی، ابزارهای ثابتی در کیف معماران به شمار می روند. ابزارهای جدیدتری مانند دستگاه اندازه گیری لیزری و  نوار اندازه گیری دیجیتال اولتراسونیک، دیگر دستگاه های اندازه گیری موجود در بازار هستند. اگرچه این تکنیک های پیشرفته از لحاظ فنی به اندازه گیری مکان های بزرگتر کمک می کنند، اما نوار اندازه گیری پنج متری، هنوز هم مهم ترین ابزار اندازه گیری برای همه معماران در این زمینه است.

ابزار معمار

ابزار نوشتاری

ابزارهای نوشتاری، به یک معمار کمک می کند تا عقاید خودش را بیان کند. این ابزارها، از تنوع زیادی برخوردار هستند و می‌توانند از این رو، در روش‌های مختلف به کار گرفته شوند. ابزارهای نوشتاری در نوع وسیله نیز متفاوت هستند؛ برخی از آن ها، مانند قلم های روترینگ و قم های طراحی، وابسته به جوهر هستند و برخی دیگر مانند مداد، وابسته به سرب. رنگ های مداد، همچنین به عنوان یک ابزار نوشتاری برای انجام ارائه و موارد دیگر استفاده می شوند. در حالی که همه ی انواع قلم های نوشتاری، موارد استفاده خودشان را دارند، اما مداد نقاشی کلاسیک هنوز مورد علاقه هر معمار است.

لوازم جانبی

فناوری، بین همه معماران جایگاه ویژه  ای دارد. یک معمار در طول روز دائما با لوازمی مانند لپ تاپ، تبلت و دوربین سر و کار دارد؛ یا در حال ثبت وقایع با دوربین است و یا در حال طراحی، در لپ تاپش است. یک معمار، حداکثر هشتاد درصد از زندگی کاری خود را صرف تعامل با انواع و اشکال مختلف فناوری می کند؛ به همین دلیل است که این لوازم، به یکی از مهم ترین دارایی های مورد نیاز برای یک معمار تبدیل شده است.

مجلات و کتاب های مرجع

مجلات و کتاب های مرجع، نه تنها به بروز کردن یک معمار با وقایع در سراسر جهان کمک می کنند، بلکه به الهام بخشی و دادن ایده نیز به معماران کمک می کنند. بخش مرجع، در هر دانشکده معماری و یا دفتر اداری یک بخش مهم محسوب می شود. دامنه ی معماری، بسیار وسیع و گسترده است، به همین دلیل اطلاع از تمام مسائلِ در این حوزه، بسیار دشوار است. از این رو، مجلات و کتاب‌های مرجع اشکال خوبی از مستندسازی به شمار می روند و توصیه می شود که هر معمار، یک آرشیو داده داشته باشد تا در صورت نیاز به آن مراجعه کند.

نرم افزارها بزرگترین ابزار معمار

یک معمار، باید با زمان خود همگام باشد و نرم افزارها از این جهت، راهی برای پیشروی در دنیای معماری به شمار می روند. آن ها، اهداف مختلفی را در استودیوی معماری ارائه می دهند. به عنوان مثال ، نرم افزارهایی مانند 3ds Max و sketchup، به یک معمار کمک می کنند تا مدل های بصری ساختمان های خود را بسازند. در حالی که دیگر نرم افزارها مانند Auto Cad و Revit در ساخت نقشه های کاری مشابه کمک می کنند. همچنین نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Adobe Illustrator وجود دارند که در تهیه ارائه یا کنفرانس و انجام گرافیک های نقشه برداری برای پروژه ها، به ویژه پروژه های طراحی شهری، کمک می کنند. نرم افزارها، نه تنها در سرعت بخشیدن به فرایندهایی که انجام آن ها بسیار طولانی است، بلکه در شکل های ارگانیک و آینده نگر نیز که نقش مهمی در طراحی ساختمان های جدید دارند، مفید هستند.

ابزار معمارابزار معمار برای نقاشی

نقاشی و طراحی، اغلب توسط معماران برای تجسم در مراحل اولیه ی مفهوم سازی استفاده می شود. ابزارهای نقاشی، شامل پد های طرح A4 که به آسانی حمل می‌شوند، به علاوه وسایل اساسی رنگ مانند آب رنگ ها، مدادهای طراحی و قلم های طراحی هستند. این ابزارها، به یک معمار کمک می کند تا ایده ها را به گروه و همچنین مشتریان خود منتقل کند.

قهوه

قهوه، یک معجون جادویی و یک ابزار بسیار مهم برای 99.9٪ از معماران است. قهوه، نه تنها می تواند الهام بخش آن ها باشد، بلکه می تواند نقش مهمی در کمک به تکمیل تمام فرایندهای درگیر در یک پروژه ایفا می‌کند؛ و این امر کاملا ضروری است.

برای یک معمار، ابزارهای او به منزله ی یک زره برای سرباز هستند. آن ها برای رسیدن به اهداف خود، هر روز به آن ابزارها احتیاج پیدا می کنند. یک معمار بدون ابزارش، نه تنها ناقص است بلکه کاملاً بی فایده است. یک معمار، جدا از توان مغزی، باید یاد بگیرد که چطور از تمام ابزارهای لازم، برای تبدیل شدن به یک معمار بزرگ استفاده کند.