در این مقاله سعی شده است 11 نکته ی مهم و ساده در مورد تحصیل در رشته معماری ذکر شود، نکاتی که برای هر دانشجویی که قصد تحصیل در معماری را دارد کمک کننده است: ( قبل از خواندن این مقاله حتما مقاله رزومه معماران را پیشنهاد می‌کنیم )

نکات مهم برای تحصیل در رشته معماری

۱- شیوه خوراکی خود را تغییر دهید

به جای قهوه چای بنوشید. قهوه به صورت یکباره مقدار زیادی انرژی وارد بدن می کند. در مورد نوشیدن قهوه آگاهانه عمل کنید. کافین وارد شده به بدن از طریق قهوه باعث می شود در شروع و اجرای کار عجله کنید. اما چای ساز و کاری کاملا برعکس دارد. یک فنجان چای به اندازه ی یک فنجان قهوه کافیین دارد، با این تفاوت که کافیین موجود در چای به تدریج آزاد می شود، بنابراین باعث می شود که به مدت طولانی متمرکز بر روی کار خود باقی بمانید. چای یک آنتی اکسیدان قوی است،استرس زداست و باعث از بین رفتن تنش در هنگام کار می شود.

 

۲- بکش بکش طرح بکش‌، رشته معماری یعنی همین!

سعی کنید طرح های زیادی را با دست بر روی کاغذ اجرا کنید. طراحی تنها روش برای برقراری ارتباط با دیگران نیست، بلکه یک روش دیگر تفکر است. از طرح و نقوش آشفته ی لوکوربوزیه تا نقاشی های برجسته ی زهرا حدید، طراحی همواره یک روش عملی، تلقی شده است و برای پیشرفت در رشته معماری ، طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

۳- مواظب ابزارهای خطرناک رشته معماری باشید

در هنگام ساخت مدل های طراحی از کاتر استفاده کنید. اگرچه تیغه های کاتر ارزان قیمت نیستند و به محض خرید از فروشگاه به سرعت قدرت برندگی خود را از دست می دهند اما داشتن مدل و سازه های شسته و رفته و تمیز ارزش خرید کاترهای گران قیمت را دارد. در هنگام برش دادن قطعات مواظب انگشتان دست خود باشید، زخم های دردناک ناشی از کاتر نیاز به زمان و درمان طولانی برای بهبود دارد. با این وجود، در صورتی که با کاتر زخمی شدید، بلافاصله لکه خون را پاک کنید و در موارد حاد سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

۴- ایده بده و پیش برو!

طرح های مورد علاقه ی خود را بر روی دیوار بچسبانید. اگر چه این کار چندان منطقی به نظر نمی رسد اما کم کم متوجه خواهید شد که پانورامایی از طرح های مورد علاقه ی خود را درست کرده اید. بنابراین قاب بزرگی تهیه کنید، نقشه ها و طرح های محبوب خود را بر روی آن بچسبانید. اصلاحا میتونیم به این نقشه بگیم استوری بورد رشته معماری

 

۵- اساتید رشته معماری فراموش نشه!

استادان رشته معماری منبع ارزشمندی از خرد و ایده می باشند، از آنها زیاد کمک بگیرید. منتظر آموزش های هفتگی خود نباشید، فعالانه از مشاوره ها، نظرات و انتقادات استادان خود استقبال کنید. به صورت حضوری به آنها مراجعه کنید، برای استادان مختلف رشته معماری ایمیل بفرستید، در راهرو با آن ها هم کلام شوید، به دفتر کار آنها مراجعه کنید. از هر فرصتی برای استفاده از نظرات استادان رشته معماری استفاده کنید.

 

۶- انتقاد کنید اما محترمانه

تنها به دانش استادان رشته معماری اکتفا نکنید. پیگیر باشید. هوش، تجربه و انتقادات وارده به آنها یک حقیقت انحصاری است. سعی کنید با دقت به سخنان استاد راهنمای خود توجه کنید، نقطه نظرات و دیدگاه های آنها را درک کنید و با جان و دل قبول کنید و به موقع انتقادات خودتون رو محترمانه و علمی بیان کنید.

رشته معماری

۷- استراحت واجبه، واجب!

گاها در طول دوران تحصیل در رشته معماری نیاز به استراحت کوتاهی دارید. در اتمام دوره ی تحصیل خود در دانشکده ی رشته معماری روزهای خوشی را با دوستانتان تجربه خواهید کرد. برخی اوقات یک چرت نیمروزی 20 دقیقه ای کوتاه به شما انرژی مضاعفی می دهد، این خواب کوتاه را از خود دریغ نکنید. اغلب دانشجویان رشته معماری مجبورند 80 ساعت در استدیوهای طراحی کار کنند، برای متمرکز ماندن و سازنده بودن در طول ساعات کاری بهتر است استراحت کافی داشته باشید. به این ترتیب بهتر است از یک جدول زمانی منظم استفاده کنید، در طول روز کارهای مقرر شده خود را انجام دهید و در شب خواب کافی داشته باشید.

 

۸- اشتراک مجله معماری از نون شب مهم‌تره

سعی کنید که اشتراک یک مجله ی معماری را بگیرید. مجله های رشته معماری را به طور منظم مطالعه کنید، این مجلات مرجع ارزشمند و الهام بخشی برای شما هستتند. یک مجله ی خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد که شما را به چالش بکشاند، بین رشته معماری و روابط آن با دنیای بیرون شما را وادار به تفکر کند. از دیدگاه استادان و معلمان بین کسانی که مجلات معماری را مطالعه می کنند با کسانی که علاقه ای به این کار ندارند، تفاوت چشمگیری وجود دارد. خوشبختانه بسیاری از مجلات و ژورنال های رشته معماری با دانشجویان عالی در ارتباط هستند.

 

۹- قانع نباش، همین!

درجه بندی سیستم های دانشگاهی عجیب و غریب است. دانشجویانی که در هنرستان رتبه های برتر بوده اند، اکنون در کلاس های دانشگاه با مشکل مواجه می شوند. به ندای قلب خود گوش کنید. معدل نهایی شما نسبت به مهارت و پورتفیلوی کاریتان از اهمیت کمتری برخوردار است بنابراین از ابتدای دوره ی تحصیل مسیر خود را مشخص کنید. خطوط رشته معماری بین المللی آکادمیک با طراحانی پیوند خورده است که از همان ابتدا مرزهای مشخص شده در منابع آکادمیک را کنار زده اند و با نگاهی خلاقانه کار معماری را انجام داده اند.

 

۱۰- غذاها مهمه که مقوی باشه

غذاهای خوشمزه بخورید. با وجود تعیین مهلت ها زمانی به نظر می رسد استفاده از انواع غذاهای آماده و کنسروی روش بهتری باشد؛ هم چنین درست کردن غذا نیاز به صرف زمان دارد، اما این امر یک اقتصاد نادرست است. یک رژیم غذایی خوب به شما انرژی کافی در طول روز می دهد تا با ذهن آماده تر و بدنی سالم تر بر روی طرح های خود تمرکز کنید. بهتر است چند دستور غذایی ساده مانند سوپ، سالاد، خوراک سبزیجات و پاستا را یاد بگیرید و در حجم زیاد برای مصرف چند روزه ی خود غذا آماده کنید. می توانید انواع شیرینی و تنقلات سالم را نیز تهیه کنید و به عنوان میان وعده مصرف کنید.

 

۱۱- در اطراف خود فرو بروید!

کاوش کنید. با ذهن باز به جای جای دنیا سفر کنید. فرهنگ و سنت های متفاوت را درک کنید. این امر لزوما به معنای سفر با هواپیما به نقاط دور دست یا رفتن به مراکش نیست. بنا به امکانات و مناظر در دسترس خود سعی کنید اطراف خود را بهتر بشناسید. محل تحصیل فعلی و محل تولد خودتان بهترین گزینه ی موجود است.

 

در این مقاله به معرفی 11 نکته که هر محصل قبل از تحصیل در رشته معماری باید بداند پرداختیم ، اما شما میتوانید برای مطالعه مطالب بیشتر به بخش مقالات آموزشی در وب سایت طراح شید مراجعه کنید.