مسئله rig چیست؟

برای همه ما پیش آمده است. شما روزهای سختی را صرف طراحی وزن‌ها روی کاراکترتان می‌کنید  و مطمئن هستید که اندام ها به خوبی خم می شوند و می‌چرخند و صورت کاراکتر بدون هیچگونه  تورم و یا فشردگی عجیبی، به خوبی احساسات را منعکس می‌کند. در نهایت کارتان به پایان می‌رسد و مشتری از شما می خواهد تغییری در rig ایجاد کنید. حالا شما با یک اسکین دوباره بر روی اسکلت اصلاح شده، مواجهید.

مشکل خاصی نیست، درسته؟ به راحتی می توانید بهrig  قبلی مراجعه کنید و با آن به عنوان rig جدید در همان صحنه مدلسازی کنید و با به کارگیری ابزار  Copy Skin Weights، وزنها را منتقل کنید. مسئله اینجاست که بعضی از jointها بسیار نزدیک به هم هستند. در نتیجه کپی کرد وزن ها درست کار نمی‌کند. مخصوصا در نواحی اطراف دهان و چشم.

چگونه این مسئله را حل کنید؟

در این حالت شما چه کار می‌کنید؟ زمانی برای باز طراحی وزن‌ها ندارید. این مشکلیست که هنرمندان تکنیکی هر روزه با آن مواجهند و باید انتظار پیش آمدنش را هم داشته باشند. در حالی که در مرحله تولید،  rig ها، اسکلت ها و مدلها مرتبا تغییر می‌کنند، ارزش آن را دارد که بتوانید به این تغییرات به سرعت و به طور موثر واکنش نشان دهید.

rig

یک روش این است که با استفاده از ابزار Export Skin Weight Map که در زیر منوی Skin قرار دارد weight map ها را اکسپورت کنید. تا جایی که به یاد دارم، این گزینه همیشه در مایا موجود بوده. مشکل اینجاست که این ابزار یک فایل تصویری جدید به ازای هر تغییر تولید می کند که در طول زمان باعث کند شدن هارد می‌شود. به علاوه، به دلیل آنکه این روش مبتنی بر تصویر است، معمولا در هنگام import کردن باعث عدم دقت خواهد شد.

به جز  مراجعه به پلاگین ها چه روش دیگری را پیشنهاد می کنید؟

در انتهای منو Deform، مجموعه ابزارهای Export Deformer Weights با نامExport Weights  و Import Weightsوجود دارد. چیزی که باعث ایجاد تفاوتی اساسی برای این ابزار می‌شود اینست که در این حالت وزن‌ها به صورت فایل XML اکسپورت می شوند که باعث مرتب بودن سیستم شما خواهد شد و وزن ها به صورت یک لیست عددی ذخیره می‌‌شوند. می‌توانید تصور کنید که  این روش نتایج بسیار دقیق تری ارائه می‌کند.

rig

چیزی که باید به یاد داشته باشید گرهskinCluster  است که اطلاعات وزن ها روی یک مدل را ذخیره می‌‌کند و به عنوان یک deformer دسته بندی می‌شود. در نتیجه ابزار Export Deformer Weights همچنان کار می‌کند و هارد شما نیز به خوبی کار خواهد کرد.