مایا از اتودسک، برای انیماتورها و همچنین هنرمندان VFX نرم افزار بسیار مهمی است. این نرم افزار در صنعت به عنوان یک استاندارد شناخته شده است و استودیوهای سراسرجهان نمونه های موفقیت آمیزی مانند Planet of the Apes و  Transformers را تولید کرده اند. در این مقاله 10 ترفند در مایا درباره انیمیشن‌سازی ارائه خواهد شد.

1- نرم افزارها تغییر می کنند. دائماً مهارت‌های خود را افزایش دهید.

به عنوان یک فرد حرفه‌ای، از شما انتظار می‌رود که در هر موقعیت شغلی بتوانید ابزارها و نرم‌افزارهای جدید را یاد بگیرید. شما باید سریع اقدام کنید و انعطاف‌پذیر باشید. اصل کلیدی این است که مهارت یادگیری نرم‌افزار را به عنوان یک ترفند در مایا بیاموزید.

AaronEstrada Lighting Maya onDemand 10 Tips for Animators: Autodesk Maya Walk through Tutorials

2- جزئیات را فراموش نکنید.

به سادگی ممکن است که جزئیات ظریف‌ در بدن کاراکتر را فراموش کنید. چیزهایی که احساسات کاراکتر انیمیشنی را ارائه می‌کنند. کنش و واکنش خوب، بخش جدا ناشدنی از متحرک‌سازی است که تماشاچیان را متقاعد می‌کند که کاراکتر شما به طور طبیعی و خودجوش به محیط خودش واکنش نشان می‌دهد و یکی از ده ترفند در مایا است.

3- منابع آموزشی تصویری بسیار مفید می‌باشند اما این برداشت شماست که اهمیت دارد.

بیش از اندازه بر روی آموزش‌های تصویری متکی نباشید. از مهارت‌های هنری ناشی از درک خودتان برای ساخت یک اثر منحصر به فرد استفاده کنید. اطلاعات کلیدی را از منابع live action جمع آوری و تحلیل نمایید. ژست‌های کلیدی را به طور مختصر بیابید و سپس انیمیشن خود را آغاز کنید.

DimosVrysellas BodyMechanics Animators Maya onDemand 10 Tips for Animators: Autodesk Maya Walk through Tutorials

4- آن 10% نهایی را اضافه کنید تا واقعا انیمیشن شما درخشان شود.

پولیش کردن آن 10% نهایی ترفند در مایا است که شات انیمیشن شما را دلپذیر می کند. بلوک بندی، آرک ها، زمان‌بندی و فضاسازی باید قبل از پولیش کردن انجام شود، در غیر این صورت شما درگیر spline های در هم تنیده خواهید شد.

DrewAdams Polishing Maya onDemand 10 Tips for Animators: Autodesk Maya Walk through Tutorials

5- مطمئن شوید که منحنی‌ها و خطوط مماس شما تمیز و هموار می‌باشند.

افست، آرک ها، squash، حرکات کششی بسیار ظریف صورت، همه اینها باعث می‌شوند شات شما طبیعی به نظر بیاید. منحنی‌های درهم پیچیده spline ها شاید به نظر ناخوشایند بیایند، اما همان چیزی است که باعث می‌شود کاراکتر شما یک موجودیت زنده با احساسات و افکار خاص خودش به نظر بیاید.

6- با استفاده از افکت‌های سیال با BiFrost مایا به انیمیشن خود مقداری واقعیت گرایی بیافزایید.

اتودسک یک پلاگین جدید برای افکت‌های سیال واقعی وسریع به نام BiFrost در مایا 2015 پیاده‌سازی کرده است تا بتوانید مقداری واقعیت گرایی به شات خود اضافه کنید.

JeffJohnson BiFrost Maya onDemand 10 Tips for Animators: Autodesk Maya Walk through Tutorials

7- از دوست خودتان یا یک مدرس و یا حتی گوگل کمک بگیرید.

وقتی در مایا با مشکل مواجه می‌شوید و یا چیز را نمی‌توانید تشخیص دهید، از ابزارهای در دسترس خودتان استفاده کنید و از منابع مختلف یادبگیرید. مایا علاوه بر مستندات بسیار زیاد، آموزش‌هایی را ارائه کرده. وقتی سردرگمی شده اید، یک دوست یا یک معلم و همچنین گوگل به سرعت می‌توانند برای  شما راه حل هایی را بیایند.

8- اجازه ندهید چیزی مانع ساخت یک تصویر دوست داشتنی شود.

هدف نهایی، ساخت همین تصویر دوست‌داشتنی است. اگر مانعی وجود دارد، چه از لحاظ هنری و چه از لحاظ فنی، فورا به وسیله منابع در دسترستان آن را حل کنید. از خانواده و دوستانتان و کسانی که تخصص طراحی دوبعدی و سه بعدی ندارند، نظرخواهی کنید. با واکنش آن ها خواهید فهمید که شات انیمیشن و یا تصویر شما کار می کند یا نه.

9- کاراکتر خود را بشناسید.

معمولا نویسندگان برای کاراکترهای خود یک داستان پس زمینه دارند، تا رفتارها، انگیزه و اهداف کاراکتر را بهتر درک کنند. انیماتورهای بزرگ نیز همین کار را می کنند. شخصیت کاراکتر خود را تجسم کنید. زندگی اش شبیه چه کسی است؟ آیا در یک خانواده ثروتمند بزرگ شده و یا فقیر؟ در یک شهر بزرگ به دنیا آمده یا یک شهر کوچک؟ با خلق یک داستان پس زمینه، می توانید انتخاب های خود را ساده تر کنید، سریعتر کار را پیش ببرید و شات های قانع کننده ای را تولید نمایید.

10- به یاد داشته باشید…. تلاش کنید همیشه از این کار لذت ببرید.

همیشه ساده نیست که یک هنرمند باشید. به یاد داشته باشید که از انیمیشن سازی ، ساخت تصاویر جذاب، نورپردازی و رندرگیری لذت ببرید. این شما هستید که هنرمندید و باید دیدگاه خودتان را خلق کنید. این همان چیزی است که دوست دارید انجام دهید.