حتماً همه شما از موبایل های هوشمند استفاده می کنید. امروزه اپلیکیشن های مختلف  مانند اینستاگرام یا پینترست باعث شده اند که علاقه به عکس برداری و نمایش آن به دیگران بیش از پیش باشد. روزانه میلیون ها عکس در این شبکه های اجتماعی قرار داده می شوند. البته علاقه مندی به عکس و عکس برداری مربوط به الان نیست. انسان از ابتدا علاقه مند به تصاویر بوده است. از دوران غارنشینی با کشیدن اشکال مختلف بر روی دیواره های غار این علاقه مشخص است. با گذر زمان و به وجود آمدن رنگ و قلم های مختلف کشیدن اشکال مختلف به سرگرمی و علاقه مندی  در زندگی انسانها تبدیل گردید. با اختراع دوربین عکاسی این علاقه بسیار بسیار قدرت فراوان یافت. دوربین های عکاسی ابتدا به صورت آنالوگ و سیاه و سفید بوده اند. با پیشرفت تکنولوژی عکس های کم کم رنگ گرفتند و البته کیفیت بهتری پیدا کردند اما اینها کافی نبود.  درواقع عکس ها به سرعت توانستند جایگاه ویژه ای را در زندگی مردم برای خود باز کند و با وجود تمام مشکلات مربوط به ظهور و چاپ به یکی از عوامل جدا نشدنی زندگی آن ها تبدیل گردیدند. علاقه  استقبال شدید مردم از این پدیده، سازندگان را واداشت تا تلاش بیشتری در پیشرفت تکنولوژی به کار رفته در دوربین‌ها انجام بدهند. نتیجه این پیشرفت ها اختراع دوربین های دیجیتال بوده است. دوربین های دیجیتال یکی از بزرگترین تحولات در زمینه عکاسی هستند.

این دوربین ها مراحل طاقت‌فرسای ظهور و چاپ را از میان برداشتند. وضعیت دیگر آنها این بود که اکثر کسانی که آگاهی به فنون عکاسی نداشته اند می توانند از این دوربین ها استفاده نمایند. امروز کمتر خانواده ای رو میتوان یافت که از یک دوربین دیجیتال بی بهره باشد.

این دوربین‌ها هر روز پیشرفت جدیدی فنی ساختاری در آنها بهبود کیفیت و بزرگ شده است. این امر توانسته است هدایت بسیاری از عکاسان بزرگ را جلب کنند. هرچند هستند عکاسانی که هنوز علاقه دارند با دوربین های آنالوگ عکس برداری کنند. آنها زمان زیادی را برای یاد گرفتن فوت و فن های عکاسی آنالوگ سرد کردند.

دوربین های دیجیتال

مزیت های دوربین دیجیتال

حذف مراحل و هزینه های مربوط به ظهور فیلم و چاپ:  در دوربین های دیجیتال، دیگر با مشکلاتی چون نوع و زمان دارو، اتاق، نوع هم زدن و…  که در کیفیت چاپ تأثیر مستقیم داشت روبرو نیستیم.

امکان تعداد عکسهای بیشتر با هزینه کمتر: با داشتن یک یا دو کارت حافظه، دیگر احتیاج به فیلم هایی با تعداد محدود نداریم و می توانیم به اندازه حجم حافظه خود عکاسی کرده و پس از خالی کردن تصاویر در کامپیوتر یا حافظه های موقت دیگر دوباره و دوباره از کارت حافظه خود استفاده کنیم که این صرفه جویی در هزینه هاست.

استفاده مستقیم سریع و راحت:  از عکس ها در کامپیوتر صفحات اینترنتی نامه های الکترونیکی و..

دوام بیشتر تصاویر:  این عکس ها را می توان سال ها به همان صورت اولیه نگهداری البته باید توجه داشت که اطلاعات ذخیره شده در هرگونه حافظه موقت مونده دی وی دی ها و سی دی ها در کامپیوتر مد شده و از بین میرود. به همین دلیل هر چند سال بستگی به عمر حافظه شما باید به یک حافظه جدیدتر منتقل شوند. با تمام این مسائل شرایط نگهداری آنها از دیوار نگاتیو و عکس بسیار راحت تر و با دوام تر است.

دوربین های دیجیتال

تکثیر راحت: تکثیر آنها نیز نسبت به آنها بسیار راحت تر است برای تکثیر نگاتیو احتیاج به هزینه جدا برای داروهای شیمیایی کاغذهای عکاسی زمان زیاد و برات اوارهای عکاسی… و تاری که همه کاریست طاقت فرسا. در صورتی که تکثیر تصاویر دیجیتالی بسیار راحت بوده و در عرض چند ثانیه صورت می گیرد.

حذف مواد شیمیایی و حفظ محیط زیست:  تیاج نداشتن به مراحل ظهور و چاپ باعث حذف مواد شیمیایی می‌شود خدا ملیس برای نگهداری بهتر از محیط زیست. وجود هرگونه مواد شیمیایی دلیلی برای ضرر رساندن به محیط زیست به حساب می آید.

کنترل تصاویر بر روی صفحه نمایشگر( قبل از عکسبرداری):  در بسیاری دوربین‌های دیجیتال، قبل از عکاسی کاج مورد نظر خود را در استودیو ببینیم بعد از عکاسی عکس خود را دیده و در صورت وجود مشکل را حذف کنیم تا فضای حافظه پر نشود.

کنترل نور سفید:  یکی از امکانات بسیار پرکاربرد و مفید است.  این مکان دیگر مجبور به استفاده از فیلم‌های جدا در شرایط محیطی متفاوت بوده و قسمت بزرگی از مشکلات مربوط به دمای رنگ نور به راحتی می شود.

امکان پردازش تصاویر:  در این دوربین‌ها امکان دو پردازش وجود دارد:

  1. در داخل دوربین و توسط پردازنده
  2. پردازش در کامپیوتر و توسط نرم افزارهای مورد نظر که بسیار مهم تر و کامل تر است.
  3. عکاسی با فرمت RAW  این امکان را برای ما فراهم می‌آورد که پردازش در داخل دوربین حذف شود اولین مرحله پردازش در داخل نرم افزارهای خاص صورت:

دوربین های دیجیتال

انواع دوربین های دیجیتال

امروزه دوربین های متفاوتی و اندازه وجود دارد که هر کدام با توجه به عملکردشان کاربران مخصوص خود را دارند با توجه به اینکه دوربین ها و توضیح هر کدام ممکن است در اینجا به معرفی چهار نوع دوربین دیجیتال می‌پردازیم

دوربین‌های جیبی

کوچکی هستند همونطور که از اسمشان پیداست بسیار کوچک و سبک هستند و کار با آنها نیز دشوار نیست.

این دوربین ها معمولاً دارای یک لنز واید فوکوس خودکار  در بعضی فلش سر خود هستند.  عکس‌برداری در آنها عکس را اتوماتیک و غیر قابل تنظیم توسط عکس همچنین داره امکاناتی چون ضبط صدا افکت های خاص فانتزی و فیلمبرداری نیز هستند. علت کوچک بودن سنسور چاپ تصاویر در اندازه های بزرگ نیز در آنها خالی از مشکل نیست. یکی از معایب این دوربین‌ها که امروزه در بعضی از انواع برطرف گردیده خطای پارالکس یا موازی اختلاف زاویه دید بین منظره یاب و لنز است پیش می آید. نمونه این دوربین‌های گوشی های موبایل هستند