تا به حال به این فکر کردید که یک تغییر اساسی به منزل تون بدید؟ یکی از اولیه ترین قدم ها نصب کاغذ دیواریه. حتما میگید کار سخت و پر دردسریه نه؟ امروز باید خوشحالتون کنم چون این کار دیگه براتون سخت که نخواهد بود هیچ خیلیم جذاب خواهد بود که همیشه این کار رو با اعتماد به نفس بالا انجام بدید. اگر قسمت هایی در اتاق، منزل و یا حتی محیط کارتان هست که زیاد در معرض دید نیست مانند راهروها و نمی خواهید هزینه بسیاری برای آن صرف کنید می توانید کاغذ دیواری ساده ، سبک و ارزان قیمت را خریداری کرده و خودتان آن را نصب کنید. اما در نظر داشته باشید که نصب کاغذ دیواری را نمی توانید یک نفره انجام دهید و یک نفر حتما  باید به شما در نصب کاغذ دیواری کمک کند که با کمک آن در برابر رول های بزرگ و چسب زدن کار ساده تری خواهید داشت. تنها با کمی خلاقیت ، حوصله و دقت می توانید شاهد نتیجه ی بسیار عالی از کار خودتون شوید و دیگه لازم نیست که هزینه بسیار زیادی رو برای این کار متحمل بشید و این امر از صفر تا صد میتونه به دست خودتون رقم بخوره.

صفر تا صد نصب کاغذ دیواری

مرحله اول : آماده سازی دیوار

 اگر پوشش دیوار شما در حال حاضر کاغذ دیواری است باید ابتدا کاغذ دیواری های قدیمی را از دیوار جدا سازید . برای سهولت می توانید از آب داغ و مایع نرم کننده پارچه به نسبت دو به یک یا محلولی از یک گالن آب داغ و یک فنجان سرکه آماده کنید . آن را روی سطح کاغذ دیواری بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی آن بماند . بعد از این مدت ، کاغذها را از پایین به بالا بکشید . اگر قسمت هایی از کاغذ از دیوار جدا نشد به وسیله کاردک می توانید آن قسمت ها را راحت تر از دیوار جدا کنید . ولی اگر سطح دیوار ها گچی میباشد ابتدا سطح دیوار ها را با سمباده یا دیگر ابزارها صاف و صیقلی کنید. بعد از این کار یک لایه چسب روی دیوار بمالید. از تمیز بودن دستهایتان مطمئن شوید زیرا ممکن است سطح کاغذ دیواری سیاه و یا کثیف شود. در نهایت یک میز بزرگ مناسب برای برش کاغذ دیواری ها آماده کنید که این میز به شما کمک میکند که تسلط بیشتری داشته باشید و با دقت بیشتری برش بزنید وگرنه می توانید برش را روی زمین صاف هم انجام دهید.

نکته: اگر می خواهید سقف و در و پنجره ها را رنگ کنید قبل از اینکه اقدام به نصب کاغذ دیواری کنید ، باید رنگ آمیزی را انجام دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

مرحله دوم : برش و چسب کاری

اگر قصد دارید تمامی دیوار را کاغذ دیواری کنید، کاغذ ها را پهن کنید و از 5 تا 10  سانتیمتر بیشتر از اندازه ارتفاع ببرید. بسیار صاف و یک دست ببرید. کاغذ دیواری هایی که برش می دهید را کنار یکدیگر بگذارید تا از کنار هم قرار گرفتن درست گل ها و یا طرح انتخابی خود مطمئن شوید. به صورت یکنواخت پشت کاغذ دیواری ها را به چسب کاغذ دیواری آغشته کنید، برای تهیه این چسب ها میتوانید به فروشگاه های لوازم و مصالح ساختمانی مراجعه کنید. پس ارتفاع دیوار را اندازه بگیرید و کاغذ دیواری را در قطعات هم اندازه به علاوه 10 سانتی متر اضافه ببرید . اگر کاغذ دیواری تان طرح خاصی دارد قطعات را کمی بلندتر ببرید تا بتوانید در صورت لزوم طرح هر نوار را با طرح قبلی مطابقت دهید. در ادامه روی دیوار ها عرض های کاغذ را مشخص کنید تا در زمان نصب درست در جای خود قرار بگیرند.

نکته: بعضی از کاغذ دیواری ها بر روی خود چسب دارند و فقط نیاز به بریده شدن دارند تا نصب شوند اما با این وجود از چسب دار بودن تمام سطوح پشت کاغذ دیواری ها مطمئن شوید.

مرحله سوم : نصب و حباب گیری

کاغذ دیواری را به کمک همراهتان بر روی دیوار نصب کنید به طوری که همراهتان باید یک طرف کاغذ دیواری را بگیرد تا تسلط شما بیشتر شود. توجه داشته باشید که زیر کاغذ دیواری هایی که نصب می کنید حباب نداشته باشد و حتی الامکان توسط کاردک از بالا به پایین و آرام روی کاغذ دیواری بکشید تا کاملا صاف شود. دقت داشته باشید که کاغذ ها را با تکنیکی که در عکس زیر میبینید میتوانید تا کرده و بعد اقدام به نصب آنها نمایید.

نکته : از زمانی که اولین ردیف کاغذ دیواری را نصب کردید تنها در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه وقت دارید تا کاغذ دیواری هارا کاملا مرتب و صاف کنید و در این حین لبه های کاغذ دیواری ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

مرحله چهارم : پاکسازی اضافات

در آخر از یک اسفنج بسیار تمیز و نم دار برای پاک کردن چسب هایی که از بین درزها بیرون آمده اند استفاده کنید. برای فیکس شدن کاغذها در کنار یکدیگر از غلتک های مخصوص این امر استفاده کنید و در نهایت برای گوشه ی پنجره ها ابتدا از قیچی استفاده کرده و بعد با تیغ موکت بری اقدام به جداسازی اضافات کنید. همچنین برای چسباندن پشت شوفاژ لازم نیست از ابتدا تا انتهای آنرا کاغذ کنید و طبق تصویر بالای آن را تا جایی که دیده میشود نگه دارید و پایین آنرا جدا کنید و اقدام به نصب آن کنید.