آیا تصمیم گرفتید که دستی بر سر و روی منزل خودتان بکشید و به دنبال خدمات احتمالی می گردید؟ در اینجاست که جستجویی برای یافتن تصمیمی درست و حرفه ای شروع می شود. پس از شروع، شما تازه پی می برید که برخی افراد خودشان را به عنوان ” طراح داخلی ” و برخی دیگر به عنوان “دکوراتور های داخلی” معرفی می کنند. دراینجاست که سوال جدیدی پیش می آید و آن این است که فرق بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در چیست؟ و کدام یک از آنها مورد نیاز من است؟

به همین خاطر تعدادی از این تفاوت ها را که ممکن است به شناخت افراد در مورد طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی کمک کند، قید می کنم. خواندن این متن را ادمه دهید تا بفهمید که چه چیزی برای دکوراتور شدن یا طراح شدن مورد نیاز است و اینکه نقش افراد حرفه ای در این کارها چه می باشد.

داشتن صلاحیت برای طراحی داخلی

یک فرد طبق آموزش و تعلیمی که می بیند، عنوانی حرفه‌ای را دریافت می نماید. بر همین اساس، اولین تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراتور داخلی، با مشاهده صلاحیت آنها قابل ارزیابی می باشد. شرط در نظر گرفتن طراحی داخلی به عنوان یک فرد حرفه ای داشتن مدرک دانشگاهی است. برنامه درسی این رشته شامل مطالعه دقیقی در موارد؛ مدیریت فضا، اندازه های استاندارد، جزئیات ساخت و ساز، آموزش طراحی رایانه (CAD) ، طراحی، طراحی مبلمان، روانشناسی رنگ، ساخت مدل، تاریخ معماری و برخی موارد دیگر می باشد. پس از فارغ التحصیلی، این طراحان داخلی دراکثر موارد با یک طراح داخلی دارای مدرک ثبت شده و مستقر یا یک معمار همکاری می کنند تا قبل از اقدام به ایجاد شرکت های خودشان، دانش تجربی بیشتری را کسب کرده باشند.

این در حالی است که دکوراتورهای داخلی افرادی هستند که می توانند دیپلم یا دوره یکساله را انتخاب کنند که برنامه درسی مشابهی را با طراحان داخلی دارد، اما تفاوت در این است که دکوراتور های داخلی با جزئیات کمتری روبرو هستند و ترجیح میدهند تا بلافاصله پس از اتمام درسشان، کار خودشان را راه اندازی نمایند. همچنین بسیاری از این افراد که فاقد تحصیل یا آموزش رسمی می باشند ممکن است که حتی اشتیاق و بصیرت بیشتری برای کار کردن به عنوان دکوراتور داخلی داشته باشند. حتما قبل از استخدام فردی برای انجام کارتان، تحقیقاتی را انجام دهید و از آنها در مورد صلاحیت و آموزش هایی که گذرانده اند سوالاتی را بپرسید.

تشریح شغلی به چه معناست

طراحی داخلی اساسا روشی منظم و سیتماتیک می باشد که به عنوان هنر و علم درک رفتار افراد در ایجاد فضاهای کارآمد در نظر گرفته می شود. این فرایند درست از زمان مشاوره آغاز می گردد و به سمت ترسیم نقشه های اولیه طبقه برای ارائه به منظور ایجاد فضای داخلی که کاربردی و ایمن باشد و همچنین مقررات و الزامات ساختمانی را در نظر بگیرد، ختم می شود. متخصصان طراحی داخلی از مهارت زیادی باید برخوردار باشند تا از انتخاب پالت های رنگی و اثاثیه فراتر رفته و تمرکز خود را بیشتر روی توسعه ساخت و ساز، بار اشغالی و اصول طراحی پایدار بکار گیرند. همچنین با متخصصانی که خدماتی مانند مکانیکی، برق، لوله کشی و غیره را ارائه می دهند، مدیریت و همکاری لازم را داشته باشند. طراحان به منظور دستیابی به جلوه زیبایی شناختی، باید با معمار و اینگونه افراد همکاری لازم را داشته باشند و به عنوان یک تیم عمل کنند.

و زمانی که پای صحبت دکوراتورها به میان می آید، کار های آنها حول محور چینش اثاثیه و یا تزئیین فضا با چیزهایی زیبا و مدرن می چرخد. این افراد می توانند به مشتریان در انتخاب یک سبک،خرید مبلمان، لوازم جانبی دیگر و تمرکز روی نمای ظاهری کمک نمایند تا بتوانند فضای موجود را به  بهترین شکل ممکن آراسته و تزئیین کنند. همچنین به طور کلی این افراد نباید در نوسازی ساختار یا برنامه ریزی ساختاری شرکت نمایند. تنها در مواردی که دکوراتورهای داخلی در هیچ دوره آموزشی و دیپلمی شرکت نکرده باشند، اطمینان حاصل کنید که آنها با متخصصانی که قادر به ساخت هستند، همکاری نمایند. مگر اینکه شما فقط با تغییراتی که نیازی به دخالت ساختاری ندارد ، خانه خود را تزئین کنید.

برای طراجی داخلی با چه افرادی باید کار کنید

فردی که در طراحی داخلی دارای صلاحیت باشد، قادر است تا در خانه مسکونی، یک دفتر، هتل یا هر فضای داخلی دیگری مشغول به کار شود. این افراد با معماران و پیمانکاران همکاری نزدیکی دارند تا در دستیابی به  چیزی که مشتری به دنبال آن است، کمک نمایند. اما دکوراتورهای داخلی فقط می توانند با سازندگان مبلمان، اثاثیه یا لوازم داخلی صنعت دیگر کار کنند و به طور معمول با هیچ پیمانکار یا معماری، کار نمی کنند. کار اینگونه افراد پس از اتمام کار های مربوط به ساخت و ساز شروع می شود. به طور خلاصه؛ این امکان وجود دارد که طراحان داخلی دکوراسیون انجام دهند، اما دکوراتورها طراحی را انجام نمیدهند.

 حرفه در مقابل اشتیاق در طراحی داخلی

با نگه داشتن رویکرد عملی در یک طرف، قبل از تمام کردن این متن، قصد دارم تا توجه شما را به آن دسته از دکوراتورها و طراحان داخلی نیز جلب کنم که هیچگونه مدرک خاصی ندارند اما دارای استعداد ذاتی، اعتماد به نفس و اشتیاقی وافر در جهت رسیدن به خواسته ها خود هستند.  در چنین مواردی سابقه  (کارپوشه-پورتفولیو) این افراد و تیمی که با آنها کار می کنید را بررسی نمایید. این امری صادق است که؛ هر فردی که  وب سایت ها و مجله ها را از چشم گذرانده باشد، در بعضی از مواقع با افرادی که در تبلیغات دکوراتور داخلی به عنوان “بهترین های بهترین” معرفی شده اند، مواجه خواهد شد. اینگونه افراد چیزی را که تحت عنوان اعتبار نامه درست شناخته می شود را ندارند. در پایان نکته دریافت بهترین نتیجه از هر دو طراح و دکوراتور بدون هیچگونه مسکلات ساختاری می باشد.