سبکهای معماری داخلی

مقاله ای که رو به روی دیدگان شما عزیزان قرار گرفته مقاله ای است تحت عنوان سبکهای معماری داخلی که در آن قصد داریم با سبکهای موجود در معماری داخلی و خصوصیات و ویژگی های آن ها و همچنین آوردن نمونه هایی برای لمس بیشتر آشنا شویم.
پیش از هرچیز لازم می دانم بگویم منظور از سبک همان راه و روش است و به نظر بنده به تعداد انسانها سبکهای معماری داخلی وجود دارد .در خصوص هر سبک از سبکهای معماری داخلی می توانیم به صورت جداگانه صحبت های زیادی بکنیم که در این مقال نمی گنجد.

اکنون به تعدادی از سبک های پرکاربرد و مهم درمعماری داخلی اشاره می کنم:

سبکهای معماری داخلی آسیایی:
سبک ایرانی:

این سبک با درون گرایی تعریف می شود و از ویژگی های بارز آن می توان به ستون های بلند – وجود فرش های دستبافت –پشتی های زردوزی – گچ بری ها –پنجره های چوبی با شیشه های رنگی –کوسن های بیضی شکل با رویه ی مخمل- طاقچه های داخل دیوار و شمعدان های رنگی اشاره کرد.نمونه هایی مثل خانه ی طباطبایی ها در کاشان و …

سبکهای معماری داخلی
سبک ژاپنی:

معماری ژاپن همانند سایر هنر ها مثل نقاشی و … ازمدل های چینی پیروی کرده و هم چنین با طبیعت ارتباطی ناگسستنی برقرار نموده و کاملا” برونگرا است. در این سبک معماری داخلی با کم کردن جزییات سادگی از هر گوشه ی فضا احساس می شود. عناصر خاص در این سبک میزهای کوتاه و زیرادازهای سنتی – درب های کشویی و همچنین گیاهانی مثل بن سای می باشد. قلعه ی سفید یکی از بناهای طراحی شده با این سبک است.

سبکهای معماری داخلی
سبک چین:

این سبک معماری داخلی که خود به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود طرفدار سادگی است و انرژی و طبیعت از مهمترین اصول این سبک می باشد. از جمله مصالحی که بافت آن همخوانی زیادی با سبک های شرقی دارد و به نوعی نماینده ی این سبک محسوب می شود بامبو با چوب هاب طبیعی است. اکسسوری مناسب برای این سبک نیز همانند دیگر سبک های شرقی و آسیایی آبنما است.ازخصوصیات دیگر این سبک معماری داخلی استفاده از اصول فنگ شویی است. رنگ های پر کاربرد در این سبک قرمز-زرد طلایی و مشکی می باشد.

سبکهای معماری داخلی
سبک مراکشی:

از دیگر سبک های معماری داخلی آسیایی است که به سبک عجیب غریب هم معروف شده است. فرش و کاشی از عناصر اصلی آن می باشد. رنگ های آبی فیروزه ای کبود – سبز و سفید رنگ های غالب در این فصل است .دیگر عناصر آن فانوس ها – ظروف رنگی سفال-کفپوش سفالی قرمز- مبلمان منبت و مشبک و سایه بان بالای تخت می باشد.

سبکهای معماری داخلی
سبک مصر:

سنگ های طبیعی و حجم های مکعبی و ستونهای قطور و کوتاه و نقوش دکوراتیو مصری کنده کاری شده روی دیوار از ویژگی های بارز این سبک معماری داخلی است. مقبره ی پله ای زوسر از نمونه های این سبک است.

سبکهای معماری داخلی
سبک هندی:

این سبک معماری داخلی بر مبنای آسایش و امنیت تعریف شده. اصلی ترین ویژگی این سبک رنگ است و هم چنین وجود تزییناتی مثل قلیان – شطرنج پارچه های سوزن دوزی شده و چهل تکه –معبد و نقوش فیل این سبک را از دیگر سبک های معماری داخلی متمایز نموده است. کاخ اشوکا از نمونه های این سبک است.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی روم باستان:

برای نخستین بار مسئله ی فضاهای داخلی توسط رومیها مورد تاکید قرار گرفت. به این خاطر معماری رومی به معماری فضاسازی معروف است.از عناصر اصلی این سبک معماری داخلی می توان به تزئینات و مجسمه سازی ها اشاره نمود. طاق های نیم دایره نیز از دیگر عناصر این سبک است. ازنمونه های سبک معماری داخلی رومی می توان به طاق نصرت ها –باسیلیکاها و معبد پانتئون اشاره کرد.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی یونان باستان:

این سبک معماری داخلی بیشتر به مبحث زیبایی شناختی معماری پرداخته است و علاوه بر تزئینات زیاد و ستونها و سر ستون های کار شده عناصر دیگری مثل استفاده از رنگ های آبی و سفید و همچنین استفاده ی زیاد از نور طبیعی را در بر دارد.معبد آتنا از نمونه ها ی این سبک است.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی کلاسیک:

این سبک یک سبک سنتی غربی می باشد و گچ کاری ها و پرده های لوکس منگوله دار و مبل های آنتیک و آینه های قدی بزرگ از عناصر مهم این سبک است. رنگ های غالب در این سبک رنگ های خنثی – کرم –بژ و خاکستری می باشد.این سبک معمولا” به دو دسته ی انگلیسی و فرانسوی تقسیم می شود.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی فرانسوی:

سبک گوتیک:
این سبک مذهبی مربوط به قرون وسطی می باشد .الگوی این سبک معماری داخلی به صورت فلش رو به بالا (سمت خدا) می باشد از ویژگی های بارز این سبک نیز می توان به شمعدان های فلزی –شومینه های سنگی –شیشه های منقوش رنگی و طاق های بلند با پنجره های بزرگ زیر گنبدی و تندیس های چوبی مذهبی مربوط به مسیح اشاره کرد.نمونه ی این سبک کلیسای رایمز یاکاخ سینا در ایتالیا است.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
رقابت استارتاپ ها در دانشگاه معماری MIT

سبکهای معماری داخلی
سبک باروک:

این سبک معماری داخلی با تجمل – اغراق گرایی – پرهیز از خطوط مستقیم –نامتقارنی وحرکت و جنبش تعریف می شود.از خصوصیات آن می توان فضاهای منحنی و استفاده از تزیینات زیاد و همچنین رنگ های تیره و رسمی در تجملی ترین سبک دکوراسیون بر شمرد.کاخ ورسای شاهکار این سبک می باشد.

سبکهای معماری داخلی
سبک روکوکو:

این سبک نیز مانند سبک باروک از سبک های معماری داخلی پر تجملات به شمار می رود که البته میزان تزیینات در آن کمتر از باروک است و بیشتر از رنگ های روشن استفاده می شود.

سبکهای معماری داخلی
سبک ویکتوریایی:

دیوار به دو قسمت تقسیم می شود که به وسیله ی کاغذ دیواری و رنگ تیره جدا می شود. شمعدان های بزرگ و چلچراغ های شیشه ای بزرگ و منقوش از عناصر این سبک هستند. این سبک به راحت ترین سبک از سبک های معماری داخلی معروف است.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی امپراطوری یا امپریایی:

تزئینات با شکوه –استفاده ی بیش از حد از عناصر و مبلمان –ترکیب های رنگی بسیار قوی –پارچه های لوکس و سنگین ونقش دار- سطوح صیقلی –ستون های باشکوه و آیینه های بزرگ- سقف مسطح یا مقعر-کاغذ دیواری های فاخر – کفپوش های مرمر یا پارکت های چوب طبیعی- تعدد رنگ هایی مثل آبی تیره وسبز وزرد و قرمز تیره و بنفش در کنار سفید و طلایی از ویژگی های این سبک معماری داخلی می باشد.وجود سر حیوانات در کنده کاری ها و طراحی میزها ی کناری با پایه ی Xشکل از ویژگی های مبلمان این سبک است.

سبکهای معماری داخلی

سبکهای معماری داخلی انگلیسی:

نام بیشتر این سبک ها از القاب و اسامی ملکه ها و اشراف زاده ها بوده است.
سبکهای معماری داخلی ویلیام مریس ( که چوب های انحنا دار-صنایع دستی و الهام از طبیعت از ویژگیهای آن است )
سبکهای معماری داخلی کوئین آن ( که پایه های قوس دار از عناصر اصلی آن است )
سبکهای معماری داخلی باهاوس (که در قاب مبلمان و صندلی ها فلز به کار می برند)
و

معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی مدیترانه ای:

در این سبک معماری داخلی رنگ های خنثی و آبی های بسیار ملایم استفاده می شود گچبری ها به رنگ های آبی ملایم و سبز دریایی است .اکسسوری ها ی دریایی مانند گوش ماهی و ستاره ی دریایی و … از عناصر دیگر این سبک است. تابلوهای پتینه و ظروف سفالی هم خصوصیات دیگر این سبک معماری داخلی را در بر می گیرد.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی مینیمالیستی:

در این سبک همه چیز به اندازه و ساده ایجاد می شود. رنگ ها یا خیلی تیره هستند یا خیلی روشن. استفاده از اشکال هندسی نیز بسیار پر کاربرد و از ویژگی های این سبک می باشد.

سبکهای معماری داخلی
سبکهای معماری داخلی مدرن و معاصر:

گاهی واژه های مدرن و معاصر به جای هم به کار می روند که با هم هم معنی نیستند و تفاوتی ظریف دارند. سبک مدرن از اواسط قرن بیستم متولد شد و در آن خبری از سبکها ی قبل از آن مثل سبک ویکتوریایی دیده نمی شد اما سبک معاصر سبک زمان حال و جاری است یعنی سبکی است که همین الان وجود دارد.معماری فضایی در سبک مدرن بسیار ساده و خلوت می باشد و خبری از گچبری ها و … نیست.

سبکهای معماری داخلی
سبک آرت نوو:

 

این سبک –سبک تزئینی درماتیک باروک را زنده کرد و هدفش چیزی نبود جز نمایش ارزش های تزئینی. از ویژگی های این سبک می توان به خطوط منحنی – کفپوش های چوبی و نقاشی روی شیشه که ابداع همین سبک می باشد اشاره نمود.
معماری داخلی

سبک آرت دکو:

بسیاری آرت دکو را با مدرنیسم مشترک می دانند اما این دو با وجود مشترکات زیاد تفاوت های اساسی دارند. تزئین در نوع ابداعی آن نقش مهمی در آرت دکو دارد در حالی که مدرنیسم تزئین را رد می کند. آرت دکو در خدمت زندگی لوکس و مدرنیسم به دنبال شیوه ی زندگی نو برای قشر متوسط و کارگر بوده.آرت دکو به نقوش و رنگ ها و بافت ها توجه دارد و مدرنیسم به فضا و سادگی در فرم.از ویژگی های بارز سبک آرت دکو استفاده از فرم های گیاهی در فرفورژه ها –اجرای سطوح منحنی با ترفندهایی خاص و نه به آسانی و هم چنین استفاده از رنگ های روشن و یکدست می باشد.

سبکهای معماری داخلی
سبک روستیک:

هدف این سبک به درون خانه کشید طبیعت خالص است.مبلمان های چوبی-کوسن های پشمی- دیوار های چوبی یا رنگ روشن و سقف های چوبی که تیرک های چوبی آن نمایان باشد از ویژگی های این سبک است.

سبکهای معماری داخلی
سبک تلفیقی یا التقاطی:

از آنجایی که هر فردی طبق سلیقه ی شخصی خود دکوراسیون خانه اش را ایجاد می کند احتمال روی آوردن به سبک های تلفیقی زیاد است. در این سبک باید سه رنگ اصلی انتخاب شود و مبلمان و قطعات اصلی در یک سبک (سبک غالب) و اکسسوری ها و جزئیات دارای سبک مقابل (سبک مکمل) باشد.
سبکهای معماری داخلی

لطفا امتیاز دهید
۲
Avatar
نویسنده مطلب امید ابوالحسنی
روزی آرزو داشتیم که تمام ایران طراحی را بیاموزد، به سبک ما، به سبکی مدرن، به سبک طراح شید و خوشحالیم که در طول این ۴ سال به آرزویمام رسیده ایم و نامی مطمئن برای مردمان سرزمینم خلق کرده‌ایم و این رسالت ما تا انتها خواهد بود...

۲ دیدگاه

  • Avatar الهام
    1 سال پیش

    خیلی خوب بود مطالبتون

  • Avatar نسیم
    8 ماه پیش

    علی بود فقط کاش جامع تر توضیح میدادین ولی لیست خولی رو ارائه دادین