آشنایی با لومیون

تو این مطلب میخوایم یک نگاهی به نرم افزار (Lumion) بندازیم . کمپانی Act-3D تقریبا یک ماه پیش از نسخه 7 این نرم افزار رونمایی کرد و حدودی باتوجه به امتحان سرسری من و پروژه هایی که با لومیون بستم میتونیم با تیم tarahshid.com در این نوشته یک توضیح یا معرفی اجمالی از این موتور رندر داشته باشیم .

کار اصلی Lumion چیه ؟

+

لومیون

همونجور که در بالا اشاره کردم خدمتتون موتوررندر Lumion بعنوان یک Real-Time Architectural Visualisation Tool شناخته میشه. اما دوست دارم نگاه دقیقتری به موضوع بندازم.
لومیون یک موتور یا نرم افزار بسیار پر کاربرد در جهت تصویر سازی به شکل ریل تایم از محیط یا فضا ها، نما و ساختمان بصورت سه بعدی برای هنرمندان ، معمارانِ عرصه سه بعدی کاره. موتور لومیون به گفته شرکت سازنده در بیشتر از 90 کشور سراسر دنیا کارآمده و مشتریاش هم شامل استودیوها ،معماران، طراحان، مهندسان و حتی اساتید دانشگاهها هستن. شاید جالب باشه که بدونید درحال حاضر موتور Lumion بعنوان یکی از ابزارهای اصلی 3D Visualizations داخل دانشگاهها درس داده میشه و این باعث محبوبیت این موتور رندر شده.

+

لومیون

موتور لومیون درحقیقت یک راه حل کاملا کامل و ساده برای تصویر سازی نما و طرح های تو در چهارچوب تصویر و ویدئو .چیز جالب اینکه شما برای کار باهاش و انجام هر کاری نیاز به داشتن دانش کافی یا خاصی در زمینه های مختلف سه بعدی سازی ندارید و خودت به راحتی با کمک من و در طی مدت کوتاه میتونی از اول تا آخر یک پروژه ، تصویر سازی فوق العاده ای انجام بدی و در نهایت از کار خروجی تصویر و یا ویدئو بگیری.
خیلی باحال و خاصه نه؟؟
پایان حرفامو در این قسمت از مطلب رو با یک عدد مثال ساده و جالب به پایان میبرم . یک پروسه رو مجسم کن مثلا از یک طرح در یک نرم افزار سه بعدی تا ساخت یک انیمیشن ازش و خروجی گرفتن بشکل ویدئو ازش. خب اگه بخوایم روش قدیمی و متداول رو مجسم کنیم پس اینکار اول در یک نرم افزار مثل Revit طراحی بکنیم بعد حجم رو به یک نرم افزار انیمیشن سازی ببریم و اینم میدونم بسیاری از دوستان فعال در معماری همیشه نرم افزار 3ds Max (اصلا قبولش ندارم تا وقتی مایا هست )و موتور V-Ray اولین انتخابهاشونه ولی باید بدانید این فرایند سنتی خیلی سخته + خیلی زمان میبره که بدون شک زمان داخل این عرصه نقش خیلی خیلی مهم رو دارد.

رندر یک ویدئو چه اندازه میتواند وقت بر باشه و حتما اشخاصی که معمولا کارفرما شناخته میشوند، چند هفته فرصت بیشتر ندارند تا بخواهند یک ویدئو از پروژه خود رو ببینن . حالا بیایم یکم فانتزیتر این فرایند رو مجسم کنیم. خب تو طرحتو در Revit طراحی کردی و فقط لازم طرحت رو به یک موتور رندر ارسال کنی و در همونجا المانهای زیادی مثل درخت، چمن، آب، اشیا گوناگون داخلی ، خارجی و حتی کاراکتر را در صحنه پروژت اضافه کنی و بعدش نوبت متریال و نور میرسه و فراموش نکن که در تمامی مراحل تو میتونی نتیجه کارتو یا تنظیمتو بشکل ریل تایم ببینی و در مدت چند دقیقه یک ویدئو با کیفیت بسیار عالی را از طرح تهیه کنی. میشه گفت که این فرایند رویایی خود کاری که Lumion برای تو انجام میده. این موتور یک جمله مشهور داره که میگه:( شما فقط یک مدل از پروژه رو در اختیار Lumion بگذارید و بقیه چیز ها به عهده این نرم افزار خواهد بود.)
و تو نباید یادت بره که در تمام مراحل یادگیری و طراحی تیم طراح شید در کنارته.

آموزش ویدئویی :

 بخش اول:

دانلود ویدئو

بخش دوم:

دانلود ویدئو