ترمیم عکس قدیمی و یا روتوش عکس‌های خانوادگی که سالیان متمادی از زمان عکاسی آنها می‌گذرد، یکی از شیرین‌ترین سرگرمی‌هایی است که تمامی افراد در صدد تجربه آن هستند. اگرچه ترمیم عکس قدیمی در گذشته از جمله تکنیک‌های هنری و حرفه ای عکاسان به شمار می‌آمد، اما امروزه با توسعه فناوری و ظهور مدرنیته در صنعت عکاسی ما شاهد ظهور تسهیلات ساده تری جهت ترمیم عکس قدیمی، روتوش و ادیت آنها هستیم.  البته ناگفته نماند که همچنان تکنیک و فن عکاسان و ویرایشگران بر سر جای خود باقی است و اگر چنانچه در صدد خلق یک تصویر هنری از ترمیم عکس قدیمی باشیم، قاعدتا به گرافیست و طراح شید مراجعه می‌کنیم. اما به طور کلی اگر از نرم افزارهای ساده جهت روتوش و ترمیم تصاویر استفاده نماییم، ترمیم عکس قدیمی می تواند ساده باشد که در ادامه شما را با راهکارهای آن آشنا خواهیم ساخت. در ادامه با ما همراه باشید…

نکات قابل توجه قبل از ترمیم عکس قدیمی

لازم به ذکر است، قبل از پرداختن به ویرایش تصاویر قدیمی بایستی نکاتی را مورد توجه قرار داد که به شرح زیر است؛

تجزیه و تحلیل عکس

بایستی پیش از آنکه شروع به ویرایش و ترمیم عکس قدیمی نماییم، عکس را از نظر کمیت و کیفیت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. به خوبی ترک‌ها، شکستگی‌ها، لکه‌های عکس را در نظر داشته باشیم. به تنالیته عکس توجه کنیم، آیا تصویر سیاه و سفید است یا رنگی و یا مونوکروم می‌باشد! به جزئیات تصویر دقت کنیم از جمله پارگی‌ها، خطوط اضافه و هرگونه ایراداتی که در آن نمایان است را مورد توجه قرار دهیم و سپس به رتوش عکس بپردازیم. با ریز شدن در جزئیات عکس می توان در خصوص چگونگی رفع عیب‌ها و ایرادات آن به نتایج مطلوبی رسید.

اطلاع از چگونگی کارکرد نرم افزارهای موجود اعم از فتوشاپ

بایستی قبل از آنکه به ترمیم عکس قدیمی خود بپردازیم، از چگونگی عملکرد نرم افزارها مثل فوتوشاپ، اطلاعات لازم و کافی را کسب نماییم و حتی در صورت لزوم در کلاس‌های آموزشی ثبت نام کنیم و یا با مطالعه مطالب مرتبط به کسب آگاهی از آنها بپردازیم. اگر چنانچه از نوع کاربرد نرم افزارهای ویرایش تصاویر، اطلاع چندانی نداشته باشیم ، نمی‌توانیم از ابزارها و امکانات فضای کاری نرم افزارها به درستی استفاده کنیم. در نتیجه از ویرایش تصاویر خود دلسرد شده و بدین ترتیب عکس‌های خانوادگیمان فاقد کیفیت باقی خواهند ماند.

استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصاویر

نرم افزارهای مرتبط با ویرایش و ترمیم عکس قدیمی در بازار متنوع بوده و می‌توان با دانشی هر چند اندک از جزئیات اینگونه نرم افزارها اطلاع پیدا کرد. این نرم افزارها با هدف ویرایش تصاویر و اضافه کردن جلوه های ویژه به آنها با استفاده از ابزارهای موجود در خود، خواسته‌های افراد را از خلق یک تصویر هنری به راحتی برآورده می‌سازند. با استفاده از نرم افزارهای مرتبط با ترمیم عکس قدیمی، هر کاربر مبتدی و تازه کاری به راحتی می‌تواند از عهده ترمیم تصاویر خود هر چند سطحی برآید. از جمله امکاناتی که اینگونه نرم افزارها در اختیار افراد قرار می‌دهند می‌توان به برش تصاویر در سایزهای دلخواه، تغییر تنالیته‌های رنگی، اضافه کردن پس زمینه، جلوه‌های ویژه و غیره اشاره کرد که به راحتی با یک دانلود تصویر بر فضای نرم افزار و با یک کلیک می‌توان به راحتی به روتوش تصاویر پرداخت.

استفاده از فتوشاپ

فتوشاپ، به عنوان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین نرم افزارها در میان ویرایشگران و گرافیست‌ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. به طوریکه می‌توان با استفاده از فضای کاری نرم افزار فتوشاپ به راحتی حرفه‌ای‌ترین و هنری‌ترین ادیت ها را بر تصویر پیاده کرد. در واقع فتوشاپ نرم افزاری است که به بازآفرینی عکس های کهنه قدیمی می‌پردازد و دوباره آنها را از نو زنده می‌سازد. نکته‌ای که حائز اهمیت است، آن است که اگرچه افراد مبتدی نیز برای ویرایش تصاویر خود از فتوشاپ به وفور استفاده می‌کنند اما استفاده هنری و تکنیکی جزئی از فنون ویرایشی طراح شید است که با عبم بر انواع عملکرد ابزارهای موجود در فضای فتوشاپ به خوبی آنها را بر تصاویر اعمال کرده و از یک تصویر کهنه و قدیمی، یک شاهکار هنری خلق می‌نماید. امروزه آموزش‌های فراوانی نیز در جهت چگونگی استفاده از فتوشاپ در دسترس همگان است که می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. این آموزش‌ها در سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای ارائه داده می‌شود که فرد را با محیط کاری نرم افزارها به خصوص نرم افزار فتوشاپ، آشنا می‌سازد.

آگاهی از عملکرد ابزارهای موجود در فضای نرم افزارها

همانطور که از پیش بدان اشاره شد، بایستی فرد به عنوان ویرایشگر از حداقل‌ترین سطح دانش علم عکاسی و چگونگی ویرایش تصاویر اطلاعات لازم و کافی داشته باشد تا بتواند حاصل کار مطلوبی از نظر سطح کیفیت داشته باشد. از جمله ابزارهای موجود در فضای فتوشاپ، ابزاری است که شما می توانید تصاویر سیاه و سفید خود را به تصاویر رنگی تبدیل کنید. یا اگر چنانچه تصویر شما رنگی است اما به مرور زمان رنگ و جلوه خود را از دست داده، می‌توانید با استفاده از ابزارهای مرتبط با تغییرات تنالیته‌های رنگی به آن جلوه و درخشندگی بیشتری دهید. بدین ترتیب هر بیننده ای که عکس ترمیم شده شما را ببیند، باعث شگفتی‌اش می‌شود که از یک تصویر کهنه و رنگ‌پریده یک اثر زیبای هنری خلق کردید.

با استفاده از دیگر ابزار کار فضای نرم افزار می‌توانید به رفع خطوط اضافه، شکستگی‌ها، لکه‌ها و پارگی‌ها نیز بپردازید.

ویرایش هنرمندانه تصاویر

پس از آنکه به خوبی با چگونگی عملکرد ابزارهای گوناگون در محیط نرم افزار آشنا شدید و مهارت اولیه را به دست آوردید، نوبت به دانستن تکنیک‌ها و بکارگیری فنون ویرایش در ترمیم عکس قدیمی است. بدین ترتیب که رعایت سایه  و روشن‌ها، استفاده از تنالیته‌های رنگی مناسب، رعایت کنتراست‌ها، انتخاب پس زمینه مناسب، حذف عناصر اضافه تصویر و مسائل دیگر از جمله نکات مرتبط با فنون ویرایش تصاویر می‌باشد که فرد بایستی با آزمون و خطاهای بسیار به این سطح از مهارت برسد. علاوه بر نکات ذکر شده، به چیدمان سایه‌ها، ترمیم فضاهای خالی و ترمیم خرابی‌های داخل تصویر دقت کرده و ظرافت کاری را در نظر گیرید. اگر چنانچه فاقد مهارت‌های کافی جهت روتوش و ترمیم عکس قدیمی خود هستید، آن را به دست گرافیست و یا طراح شید بسپارید. گفتنی است ادیت، روتوش، ویرایش و ترمیم عکس قدیمی مستلزم صرف زمان و دقت بسیار است.

توجه به جزئیات

توجه به جزئیات خصوصا در تصاویر پرتره و یا چهره از جمله تکنیک‌هایی است که معمولا تازه کاران با دیدی سطحی از آن می‌گذرند. در حالیکه جزئیات تصویر مانند فرم چشم‌ها، رنگ گونه‌ها، لب‌ها و سایر عناصر بایستی هر یک به صورت جداگانه کار شود. به خصوص اگر خرابی‌هایی در آن قسمت‌ها دیده می‌شود، دقت و توجه به ظرافت از جمله اصول اولیه ویرایش است.

علاوه بر تمامی نکاتی که در خصوص چگونگی ویرایش تصاویر و ترمیم عکس قدیمی ذکر شد، بایستی در حین ویرایش تصاویر از یک سری پارامترهایی که باعث تصنعی نشان دادن عکس شما می‌شود، بپرهیزید. آن پارامترها به شرح زیر است؛

یک) اجتناب از بکار بردن رنگ های تند و درخشنده

همیشه به یاد داشته باشید که در حین روتوش تصاویر به خصوص ترمیم عکس قدیمی از بکار بردن رنگ‌های تند و درخشنده بپرهیزید. توصیه می‌شود، تا حد امکان با اصول رنگ شناسی و تنالیته‌ها آشنایی داشته باشید. همواره در تصاویر سیاه و سفید سه رنگ سیاه، سفید، خاکستری و تنالیته‌های میان این رنگ‌ها را در درجه‌های مختلف بسنجید. تنالیته های خنثی در تصاویر سیاه و سفید بسیار حائز اهمیت بوده و بایستی با وسواس از آنها استفاده نمایید.

دو) اجتناب از ویرایش اغراق آمیز

برخی افراد بر این باورند که هر اندازه که عناصر تصویر را برجسته نشان دهند و فرم آنها را تغییر دهند، تصویر زیباتر خواهد شد. در حالی که اغراق در ویرایش تصاویر باعث تصنعی جلوه دادن عکس شده و دیگر آن تصویر ویرایش شده شبیه به تصویر واقعی نخواهد بود. بنابراین تا حد امکان از اغراق بپرهیزید.

عکس قدیمی

سه) رعایت کنتراست‌

در تمامی تصاویر مخصوصا در ترمیم عکس قدیمی همیشه با پارامتر کنتراست مواجه هستید. کنتراست در واقع مرز میان تاریکی و روشنی تصویر است. بایستی در حین روتوش تصاویر خود را در جایگاه عکاس بگذارید و بدانید که در حین عکاسی نور از کدام قسمت به سوژه تابیده شده است و با این درک رنگ ها را در جهت سایه و روشن ها بچینید.اگر چنانچه در صدد تغییر رنگ تصویر از سیاه و سفید به تصویر رنگی هستید، بایستی رنگ ها و تنالیته های رنگی را با دقت انتخاب کنید. به دلیل آنکه قرار بر این است که رنگ‌های گوناگون را جایگزین رنگ‌های سیاه و سفید کنید و در اصل تصویر رنگی نیست. اگر تصویر با توجه به قدیمی بودن آن، رنگی نیز می‌باشد، کار ساده تر بوده و تنها کافی است که تنالیته‌های رنگی شبیه به سوژه و پس زمینه را در فضای کاری نرم افزار جستجو کنید.

چهار) رفع شکستگی‌ها، خطوط و لکه‌ها

اگر در بخش‌های تیره تصویر خرابی‌هایی دیده می‌شود، برطرف کردن آنها به مراتب ساده تر از قسمت‌های روشن است. اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که در حین کپی کردن بخش‌های سالم تصویر و جایگزینی آنها بر روی ترک‌ها و شکستگی‌های تصویر، تنها از یک بخش انتخابی صورت نگیرد. در واقع با تکرار این روند می بایست از بخش‌های گوناگون تکه‌ها را با استفاده از ابزارهای مرتبط کپی کرده و به مراتب بر بخش‌هایی که دارای ایراداتی است، گنجانده شوند. در این خصوص می‌توانید از راهنمایی‌های گرافیست، ویرایشگر و طراح شید نیز بهره‌مند شوید.

پنج) انتخاب پس زمینه مناسب

در انتخاب طرح و رنگ پس زمینه بایستی به قرارگیری سوژه در روبروی دوربین عکاسی توجه کنید. اگر عکاسی در آتلیه انجام شده، طبیعتا بایستی از پس زمینه‌های ساده بارنگ‌های خنثی استفاده نمایید و اگر چنانچه سوژه در فضای آزاد قرار گرفته است، می‌توانید از تصاویر متنوع و مرتبط با پس زمینه های عکاسی بهره گیرید. تمامی این امکانات در فضای کاری نرم افزار مشهود بوده و به راحتی می‌توان تنها با یک کلیک از انها استفاده کرد. اگر چنانچه در حین ترمیم عکس قدیمی اشتباهی مرتکب شدید، نگران نباشید و تنها سعی بر برطرف کردن نقص به وجود آمده باشید. با این دیدگاه می‌توانید از خلق یک تصویر هنری برخوردار شوید.

عکس قدیمی

کلام آخر؛

با توجه به ذکر تمامی نکاتی که در حین ترمیم عکس قدیمی بایستی رعایت شود و اجتناب از شیوه‌های ناشیانه ما را به این اصل مهم می‌رساند که تا چه اندازه ای دنیای صنعت عکاسی روی به پیشرفت و توسعه است و هر لحظه فناوری‌های نوینی در این خصوص در بازار جهانی رونمایی می شود که دانستن و آگاهی یافتن از آنها خالی از لطف نیست. تصاویر و عکس‌های قدیمی خانوادگی بیشترین تاثیر را بر یادآوری خاطرات گذشته‌مان از دوران کودکی، جوانی تا میانسالی بر جای خواهند نهاد و در واقع بازسازی و ترمیم آنها جزء مواردی است که به زنده کردن لحظات سپری شده، می‌انجامد. در واقع گذر زمان به ما ثابت خواهد کرد که تا چه اندازه عکس‌های قدیمی، ارزشمند و خاطره ساز هستند و با بازسازی و ترمیم عکس قدیمی خود به این باور خواهیم رسید که دنیای فناوری تا چه اندازه به زنده شدن لحظات ناب گذشته‌مان کمک کرده است. امروزه طراحی‌های دیجیتال، تغییرات نوینی را در عرصه فنون عکاسی ایجاد کرده است که به راحتی می‌توان تغییرات شگرفی در سوژه، بک گراند، تنالیته رنگی، ترمیم تصاویر و روتوش عکس قدیمی ایجاد نمود و جلوه تازه‌ای به آن بخشید. پیشرفت روز افزون صنعت عکاسی، فناوری‌های نوینی را در اختیار گرافیست‌ها، عکاسان، طراح شید و سایر افراد قرار داده که به راحتی بتوانند به اهداف خود در زمینه عکاسی و خلق تصاویر نائل شوند. طراح شید خدمات دیجیتال آنلاین را با بهترین کیفیت در اختیار علاقمندان و افرادی که تمایل به بازسازی و روتوش عکس قدیمی خود دارند، نیز قرار داده تا بتوانند با بهره گیری از الگوهای مناسب به فضای جذاب دنیای عکاسی قدم بگذارند. از یاد نبریم که ترمیم عکس قدیمی علاوه بر یک فعالیت هنری، یکی از سرگرمی‌های شیرینی است که اغلب افراد در صدد تجربه و آزمایش آنها هستند. به همین جهت از ویرایش تصاویر به عنوان یک دستاورد هنری و در عین حال تفریحی که می‌توان از آن درآمدزایی کرد، یاد می‌شود