امروز میخواهیم آموزش متریال اسکچاپ رو بهتون آموزش بدیم که به راحتی بتونید بر اساس عکسی که از محیط طرحتون دارید دقیقا همون متریال رو به طرحتون اضافه کنید، تنظیمات مخصوص رو وارد کنید و با استفاده از متریال اسکچاپ مدلسازی دقیق تری را در محیط اسکچاپ خواهید داشت.

ساخت متریال اسکچاپ

از گوشه ی سمت راست گزینه ای به نام متریال موجود است که که با باز کردن منوی متریال اسکچاپ با کادر زیر روبرو خواهید شد.

در مرحله ی بعدی برای افزودن متریال اسکچاپ روی دکمه ی مشخص شده در عکس با کادر قرمز کلیک کنید.

 

 

در مرحله بعدی با کادر زیر روبرو خواهید شد که با کلیک بر روی کادر قرمز مشخص شده در تصویر زیر به صفحه ی انتخاب متریال اسکچاپ یا تسکچر خواهید رفت.

همچنین میتونید قسمت های مختلف دیگه رو هم ببینید که به مرور باهاشون آشنا خواهیم شد و میبینیم که هر کدوم تا چه اندازه کاربردی می باشد.

 

 

پیشنهاد طراح شید به شما اگر عکس از طرح اصلی تون ندارید و صرفا یک طرح ذهنی را در ذهن دارید این هستش که برای طبیعی تر شدن طرح هاتون در گوگل عبارت seemless textures را تایپ کنید و سرچ رو بزنید و در نتیجه در دسته ی مورد نظر خودتون که میتونه جنس دیوار ، فضای سبز ، کفسازی و… باشه متریال اسکچاپ مورد نظرتون رو یافت کنید.

 

 

در نتیجه تسکچری که انتخاب کردیم را در شکل زیر میتونید ببینید که با کیفیتی بالا و طبیعی انتخاب شد

 

تغییرات در متریال اسکچاپ

خوب تا اینجا کار دیدیم که متریال اسکچاپ مورد نظرمون رو میتونیم به محیط نرم افزار وارد کنیم ولی حالا برای اینکه  بتونیم اون رو اختصاصی‌تر کنیم به منوی edit میریم و در اینجا به قسمت های مختلفی از جمله رنگ تکسچر و میزان غلظت رنگ یا همون شفافیت رنگ روبرو هستیم:

قسمت color

در قسمت کالر ما میتونیم تمام قسمت های رنگ متریال اسکچاپ رو مدیریت بکنیم همونطور که میبینید که یک پالت رنگی داریم که در اون میتونیم رنگ مورد نظرمون رو اعمال کنیم همچنین در کنار این پالت رنگی یک ابزار مستطیل شکل رو می بینیم که در اون میتونین میزان روشن و یا تیره شدن متریال اسکچاپ رو مدیریت کنید و با بالا بردنش متریال مون روشنتر بشه و با پایین اومدنش متریال مون تیره تر بشه. پس دقت بکنید شما هر متریالی رو که وارد اسکچاپ میکنید میتونید رنگ اون رو با این ابزار تغییر بدید و به اون چیزی نزدیک کنید که مد نظرتونه.

قسمت Texture

در این قسمت همونجور که توضیح داده شد میتونیم متریالی که مد نظرمون هست رو مدیریت کنیم. اما یه قسمت جدید داریم اگه دقت کنید در این قسمت میتونیم طول و عرض و در واقع اسکیل متریال اسکچاپ مون رو تغییر بدیم. برای مثال در حال حاضر یک متریالی رو به محیط اسکچاپ میاریم و وقتی به یک جسم میدیمش میبینیم که انگار هیچی وارد نکردیم. خوب این مشکل از مقیاس اون متریال اسکچاپ هست. حالا باید چیکار کنیم؟ به تصویر پایین نگاه کنید تا بهتر متوجه شید.

خوب همونجور که میبینید هیچی از متریالمون نیست و کاملا صاف هستش. حالا برای اینکه  متریال اسکچاپ مون رو اصلاح کنیم نیاز داریم که مقیاس اون رو تغییر بدیم. برای این کار اعداد کادر Texture رو تغییر میدیم.

برای مثال روی 20 قرار میدیم و بعد از این عدد میتونیم تغییراتی که دادیم رو مشاهده کنیم که نتیجه به شکل زیر است:

قسمت Opacity

در این قسمت میتونیم میزان غلظت شفافیت متریال اسکچاپ رو کم و زیاد کنیم. میدونیم کجاها خیلی به کار میاد؟ اونجایی که شما میخواید فرضا متریال شیشه رو به صفحه ی شیشه تون بدید وقتی رنگ آبی رو وارد میکنید میبینید که توی خونه هیچی معلوم نیست. باید چیکار کنیم؟ دقیقا اینجاست که میریم سراغ این قسمت. برای مثال یک شیشه رو با هم امتحان میکنیم و میزان شفافیت رو روی 100 قرار میدیم و میبینیم که هیچی اونور شیشه معلوم نیست:

خوب حالا باید چیکار کنیم؟ راه حل سادست opacity رو روی 40 قرار میدیم و نتیجه ای که حاصل میشه جالبه و میبینید که اونور متریال برای ما نمایش داده میشود.

در نتیجه میبینید که رعایت نکات کوچکی مثل مثال های بالا میتونه نتیجه ی کارتون رو بسیار حرفه ای تر و نزدیک تر به واقعیت کنه فقط دقت کنید که همیشه از متریال های حرفه ای استفاده کنید و با تغییراتی جزئی اون رو تا میتونید به واقعیت نزدیک کنید اون وقت میبینید که متریال اسکچاپ چقدر هنرمندانه به کیفیت رندرتون کمک میکنه و این کاملا تو اون مشهوده.

پیشنهاد می کنیم کتاب تخصصی آموزش اسکچاپ رو  مطالعه کنید.

 

دانلود ویدئو