✔️تنظیمات نور در وی ری اسکچاپ

2 سال پیش

امروز با مطلبی مهم درباره تنظیمات نور در وی ری اسکچاپ در خدمت شما هستیم. برای نور دهی در اسکچاپ می توانیم از تصاویر پس زمینه ی آماده با فرمت LDRI و HDRI استفاده کنیم.

که تصاویر LDRI عموماً با پسوند های jpg-png-tif وجود دارند و تصاویرHDRI یا raw دارای لایه های باز و قابل تغییر رنگ و نور هستند.

غالباً با پسوند .hdr وجود دارند.
برای لود کردن یک تصویر hdri در اسکچ آپ، ابتدا فایل اسکچ آپ مورد نظر را باز کرده، سپس از قسمت تنظیمات رندر،
در قسمت environment، هم برای GI و هم BG(Backgroung) باید تصویر hdri لود کنیم.

ابتدا برای GI، روی حرف M کلیک کرده و صفحه ی جدیدی باز می شود، در قسمت سمت چپ زیر preview، گزینه ی TexBitmap را انتخاب می کنیم. و از قسمت file، تصویر hdri را باز می کنیم.

 

 

در بخش UVW، نوع UVW Type را روی حالت UVWGenEnvironment می گذاریم و Mapping Type را نیز روی حالت Spherical باقی می گذاریم.

برای Reflection/refraction/Background نیز روی M کلیک کرده و دقیقا مانند Gi عمل می کنیم.
و یک تست رندر می گیریم. آیکون R برای رندر گیری است.

در صورتی که رندر ما مطلوب ما نباشد، می توانیم تغییراتی در تنظیمات رندر اعمال کنیم.
مثلا اگر رندر ما تیره باشد، برای روشن کردن رندر میتوانیم از همان قسمت environment شدت GI و BG را زیاد کنیم. و تست رندر بگیریم و تغییرات را بررسی کنیم.
یکی دیگر از راه های روشن کردن رندر، تغییر تنظیمات دوربین است. در بخش camera، میتوانیم با کم کردن مقدار، shutter speed، رندر را روشن تر کنیم. یا میتوانیم F-number را کم کنیم و توصیه می شود کمتر از ۶ نگذاریم. اما باز هم بستگی به تنظیمات دیگر دارد و نمی توان حکم قطعی داد. باید آن قدر تنظیماتتون رو تغییر بدهید که به نتیجه ی مطلوب برسید. همینطور عدد film speed اگر کم شود، رندر روشن تر می شود. و همه ی اینها نسبی خواهد بود.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
سه بعدی کردن فایل اتوکد در اسکچاپ

بعد از هر تغییر توصیه می شود تست رندر بگیرید.
راه دیگر برای تنظیم روشنایی رندر، در بخش environment، بعد از زدن M، می توانیم از قسمت gamma عدد را افزایش دهیم، که موجب روشن تر شدن hdri می شود. اما این روش باعث کم شدن جزییات می شود. و خیلی توصیه نمی شود.
برای رندر های شب، بهتر است از hdri شب استفاده کنیم.
در رندر ها، گاهی بعضی قسمت های تصویر hdri را که در زمینه ی کار ما دیده می شود، نمی خواهیم. برای اینکه زاویه ی تصویر hdri عوض شود، می توانیم از قسمت environment، GI، وارد M شده، و در پایین تنظیمات، زاویه ی UVW type را در بخش horizontal تغییر دهیم. همین میزان تغییر به همین ترتیب باید برای reflection/refraction نیز اعمال شود. یعنی زوایای چرخش هر دو یکی باشد. و برای دیدن این تغییرات باید حتما رندر بگیریم.
یک نکته در مورد استفاده از تصاویر hdri، به این ترتیب است که این نوع تصاویر غالباً سایه ها را دقیق نمایش نمی دهند. و بهتر است محیط کار، خالی نباشد. ابتدا محیط سازی مطلوب را انجام داده و سپس از hdri استفاده می کنیم.
زیرا تصاویر hdri خیلی مناسب برای کار کم پیدا می شود.
توصیه می شود برای رندر های ناظر از hdri استفاده کنیم نه برای رندر های پرنده، چون در رندر های پرنده، وجود سایه مهم است.

لطفا امتیاز دهید
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب المیرا خزایی

یک دیدگاه

  • علی
    2 سال پیش

    ممنون،جسارتا مقدار film speed(iso) اگر کمتر شود رندر تاریک تر میشه.در واقع isoحساسیت سنسر به نور است که با افزایش اون رندر روشنتر میشه.