در ادامه آموزش اسکچاپ امروز به معرفی 9 پلاگین sketchup می پردازیم.

پلاگین 1001 bit tools:

این پلاگین مجموعه ای است از 39 دستور مختلف که برای تولید المان های مختلف معماری به کار برده می شود. برای ساختن راه پله در اسکچاپ، راه پله ی گرد، پنجره، در، بازشو های خاص در دیوارها، سقف های شیبدار و انواع تیر ها. همچنین شامل دستورهای ویرایشی مانند chamfer، fillet، extend و غیره می باشد. این پلاگین مدل سازی در اسکچاپ را بسیار راحت می کند.

پلاگین Curviloft

ایجاد سطح و پوسته با استفاده از خطوط.
با استفاده از اسپلاین: خطوط جدا از هم را با استفاده از اسپلاین ایجاد می کند.
در طول یک مسیر می تواند خطوط را به هم وصل کند و همچنین سطوح احاطه شده توسط تعدادی خط را ایجاد می کند.

پلاگین v-ray:

پلاگین وی ری برای رندر گرفتن، که با اسکچ آپ به خوبی کار می کند. شامل ویرایش متریال، برای متریال دادن و تغییر آنها. گزینه ی option editor، برای کنترل کردن رندرگیری در اسکچاپ است. یکی از محبوب ترین پلاگین های اسکچ آپ می باشد. با قابلیت تولید رندر های واقعی.

پلاگین Purge All:

همانطور که از نامش پیداست، این پلاگین، برای حذف کامپوننت ها، لایه ها ، متریال ها و استایل های اضافی و استفاده نشده در مدل، به کار می رود. این پلاگین متفاوت از model info، می باشد زیرا قابلیت انتخاب موارد حذفی را داشته و همینطور یک گزارش از آنچه حذف شده ارائه می دهد. استفاده از این پلاگین به کمتر شدن حجم مدل شما و سریعتر شدن مدلسازی و رندر می انجامد.

پلاگین Fur :

این پلاگین توسط خیلی از کاربران اسکچ آپ برای تولید انواع چمن، گیاه و فرش به صورت های متنوعی استفاده می شود. این پلاگین، اساساً برای تولید خز با استفاده از شکل داده شده به تنظیمات خز استفاده می شود. که به طور کلی برای تولید تیغه ی چمن هم استفاده می شود. این تنظیمات به کاربر این امکان را می دهد که ضخامت و بلندی مورد نظرش را به چمن بدهد. برای استافده از پلاگین، باید سطح مورد نظر را انتخاب کرده و تنظیمات مطلوب را وارد کنیم.

پلاگین roof instant:

برای ایجاد سقف های پیچیده، به کار می رود. با انتخاب صفحه ها و لبه ها، با سادگی سقف مورد نظر را ایجاد می کند. بعد از انتخاب صفحات، باید نوع سقف مورد نظر را مشخص کنیم، شامل انواع سقف های موجود و یا می توانیم سقف مورد نظر خود را با تعیین کردن جزییات ایجاد کنیم. امکان تعریف نوع جدیدی از سقف و اکسپورت و ایمپورت آن نیز وجود دارد.

پلاگین mirror :

برای mirror کردن در اسکچاپ یا متقارن سازی اشیا به کار می رود. ابتدا شی را انتخاب کرده و سپس با انتخاب نقاط خط یا سطح تقارن را تعریف می کنیم. امکان پاک کردن یا نگه داشتن شی اولیه وجود دارد. برای mirror کردن گروه ها، کامپوننت ها و هر چیز ترسیم شده در اسکچ آپ مفید است.

پلاگین multiple offsets

برای آفست کردن همزمان روی چندین سطح به کار می رود.

پلاگین Quad face Tools

این پلاگین برای تولید توپولوژی در فضای سه بعدی و استفاده از اشکال تشکیل شده از سطوح چهار ضلعی به کار می رود. در نرم افزار های سه بعدی مثل آموزش نرم افزار اسکچاپ به طور پیش فرض هر شکلی از سطوح چهار ضلعی تشکیل شده که بعضی از این نرم افزار ها، سطوح را به مثلث تقسیم می کنند و نحوه ی نمایش در هر نزم افزاری متفاوت است. اما در اسکچ آپ غالبا این تقسیم به مثلث صورت می گیرد. و با استفاده از این پلاگین می توان تقسیمات مثلثی را حذف یا اضافه کرد. و به صورت اشکال تشکیل شده از چهار ضلعی با اشیا برخورد کرد.

اسکچاپ  یک نرم افزار محبوب برای مدل سازی های سه بعدی است که یادگیری بصری و آسانی دارد و بیشتر مورد استفاده معماران و طراحان داخلی است ، اما در بین طراحان صنعتی نیز بسیار نرم افزار پرطرفداری به حساب می پاید.

هنگامی که به اصول اولیه نرم افزار اسکچاپ مسلط شدید و مدل سازی های پیچیده تری را شروع کردید ، ممکن است استفاده از  ابزارهای معمول  بسیار کارآمد نباشد زیرا آنها نمی توانند دقیقاً آنچه را که شما می خواهید انجام دهند. اما نگران نباشید. پلاگین ها و یا افزونه ها در این راه کمک کننده ی شما خواهند بود.

سایت پلاگین های اسکچاپ

کاربرد پلاگین یا افزونه ها در اسکچاپ

پلاگین ها یا افزونه ها ابزاری هستند که توسط اعضای جامعه کاربری نرم افزار اسکچاپ ساخته شده اند و این اعضا در تلاش هستند تا با قدرتمندتر کردن آنها ، ابزارهای معمول داخلی نرم افزار  را تقویت کنند .

بیشتر پلاگین ها رایگان و در دسترس برای دانلود در Warehouse SketchUp Extension یا در فروشگاه افزونه های Sketchucation هستند.

جدیدترین نسخه اسکچاپ به شما امکان می دهد تا نرم افزار را بصورت کاملا آنلاین اجرا کنید.در واقع نرم افزار اسکچاپ در سه نسخه ارائه می شود و هر یک  قیمت گذاری ، طیف وسیعی از ابزارها ، حافظه ابری و سازگاری منحصر به خود را دارند ، اما فقط نسخه Pro به شما امکان می دهد که نرم افزار را دانلود کرده و روی رایانه خود نصب کنید.علاوه بر این ، استفاده از پلاگین ها یا افزونه ها فقط برای نسخه Pro امکان پذیر است.

نحوه کار با پلاگین یا افزونه ها در اسکچاپ

قبل از اینکه وارد لیست معرفی پلاگین ها یا افزونه های اسکچاپ شویم ، ابتدا به نحوه تنظیم آنها می پردازیم.

اولین حالت استفاده مستقیم از پلاگین های ذخیره شده در نرم افزار اسکچاپ است. برای انجام این کار باید:

  1. بعد از باز کردن نرم افزار ، به منوی View رفته و گزینه Toolbars را انتخاب کنید. Textbox نمایش داده می شود ، که در آن شما باید مطمئن شوید که گزینه Warehouse در آن وارد شود. این کار افزونه یا پلاگین Warehouse را فعال می کند که می توانید با کلیک کردن بر روی آیکون به آن دسترسی پیدا کنید.
  2. با کلیک بر روی نماد Warehouse ، پنجره جدیدی نمایش داده می شود که در آن باید با حساب Trimble یا Google خود وارد سیستم شوید. پس از انجام این کار ، می توانید هر افزونه مورد نظر خود را جستجو و دانلود کنید.
  3. در واقع نصب افزونه بسیار آسان است. به سادگی پلاگین یا افزونه مورد نیاز خود را جستجو کنید ، آن را انتخاب کنید و بر روی دکمه Install کلیک کنید.
  4. همانطور که انتظار دارید ، این افزونه را به صورت خودکار در SketchUp نصب خواهد شد. بعضی اوقات شما بلافاصله نماد افزونه را روی صفحه خود نمی بینید. هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است مجبور شوید از طریق گزینه Toolbars (مانند مرحله 1) آنها را به صورت دستی فعال کنید.
  5.  راه دیگر نصب افزونه ثبت نام در وب سایت Sketchucation (بصورت رایگان) و بارگیری برنامه های افزودنی از فروشگاه افزونه این وب سایت است:
  6. پس از دانلود پلاگین مد نظر خود ، منوی Window را در SketchUp باز کنید و گزینه Extension Manager را انتخاب کنید.
  7. پنجره دیگری نمایش داده می شود که در آن می توانید تمام افزونه هایی را که نصب کرده اید به روز و بررسی کنید.سپس بر روی دکمه نصب برنامه افزودنی کلیک کنید و افزونه ای را که اخیراً بارگیری کرده اید انتخاب کنید. با این کار به صورت خودکار افزونه نصب می شود.

افزونه های اسکچاپ

معرفی چندین پلاگین پرکاربرد برای نرم افزار اسکچاپ

اکنون که می دانید نصب افزونه چقدر آسان است ، اجازه دهید نگاهی به برخی از جالب ترین و مفیدترین افزونه هایی که می توانید برای نرم افزار اسکچاپ داشته باشید،  بپردازیم.  نکته خوشحال کننده در رابطه با این پلاگین ها این است که همگی آنها رایگان هستند!

پلاگین Soap & Skin Bubble

Soap & Skin Bubble

 این افزونه محبوب هنگام مدل سازی سطوح خمیده مانند سقف یک استادیوم مفید است. اولین کاری که می توانید انجام دهید ایجاد پوستی است که فقط مش تولید شده از یک حلقه لبه بسته شده باشد. این کار را می توان با کلیک کردن بر روی دکمه Skin بعد از انتخاب لبه های مربوطه انجام داد. کافیست یک مقدار از زیربخش شکل را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید. هرچه مقدار انتخابی بیشتر باشد ، سطح “صاف” تری خواهید داشت.  با ایجاد سطح ایجاد شده ، می توانید با انتخاب آن و کلیک بر روی دکمه “Bub” به کمک مقادیر مثبت یا منفی ، سطح را به هر جهت بچرخانید تا زمانی که شکل دلخواه خود را بدست آورید.

پلاگین Tools On Surface

افزونه اسکچاپ

این مجموعه ابزار به شما امکان می دهد از ابزارهای معول – مانند خط ، قوس ، دایره ، مستطیل یا افست – در سطوح خمیده استفاده کنید. اگر بخواهید سطوح را تقسیم بندی کنید و موارد مختلفی را اعمال کنید،  استفاده از این افزونه بسیار مفید خواهد بود.

پلاگین Curviloft

پلاگین کروی لافت اسکچاپ

 این افزونه بسیار قدرتمند است و قادر به ایجاد هندسه های پیچیده از کانتورها یا خطوط به روشی دقیق تر از ابزارهای دیگر در نرم افزار اسکچاپ است. با استفاده از این ابزار حتی می توان مدلهای ارگانیکی ایجاد کرد. این افزونه سه عملکرد زیر  را ارائه می دهد:

 Loft by Spline: این حالت این امکان را به شما می دهد تا با پیوستن به کانتورهای مختلف با استفاده از اسپلن های صاف ، سطوحی ایجاد کنید. (خطوط منحنی که به قسمتهای مختلف  تقسیم بندی می شود.)

 Loft along Path: این حالت به شما امکان می دهد که برای ایجاد شکل های سه بعدی ، به کانتورهای مختلف یا به یک شکل دو بعدی در امتداد یک دستورالعمل مشخص بپیوندید. 

Skinning: این حالت به شما امکان می دهد که یک سطح از خطوط یا خطوط متصل ایجاد کنید.

پلاگین JointPushPull

JointPushPull در sketchup

 این افزونه امکان ایجاد سطوح منحنی را امکان پذیر می کند. این افزونه در واقع نسخه قدرتمندتری از ابزارهای pull در اسکچاپ است. این مجموعه ابزاری را ارائه می دهد که قادر به ایجاد هر نوع سطح خمیده با پارامترها و سبک های مختلف است. حتی به شما امکان می دهد چندین اکستروژن را همزمان ایجاد کنید.

پلاگین Flowify

پلاگین فالوفای اسکچاپ

شاید این پلاگین یکی از قدرتمندترین افزونه های ایجاد شده برای نرم افزار اسکچاپ باشد. این افزونه این امکان را به شما می دهد تا هر گروه یا مؤلفه ایجاد شده در نرم افزار اسکچاپ را در امتداد “هندسه هدف” خم کنید. سطح اولیه باید “چهار سطح” باشد ، به این معنی که به چهار راس محدود می شود.نحوه کار با این افزونه بسیار ساده است ، اما نتیجه ی ایجاد شده شگفت انگیز خواهد بود.

پلاگین Slicer

پلاگین اسلایسر اسکچاپ

 این افزونه برای ایجاد مدل های دنیای واقعی بسیار مفید است. این ابزاری است که برای ساخت و ایجاد دستگاه های دیجیتالی طراحی شده است که ایجاد آن با کمک دستگاه کنترل عددی رایانه ای (CNC) انجام می شود. این افزونه به شما امکان می دهد یک مدل را به قطعات مختلف برش دهید ، ضخامت هایی به آنها بدهید و آنها را برای برش آماده کنید. به عنوان مثال ، شما یک مدل سه بعدی از صندلی دارید و می خواهید آن را به صورت واقعی بسازید. با استفاده از این افزونه ، می توانید مدل را برش داده و قطعات را برای برش به وسیله CNC تنظیم کنید و تا زمانی که شما ایده ای از نحوه جمع آوری آنها داشته باشید ، روند کار بسیار ساده است.

پلاگین Life Made Easy

پلاگین رسم در اسکچاپ

 پس از نصب این افزونه ، آشنایی و کار با آن بسیار آسان است ، به ویژه اگر از این افزونه به طور مداوم در گردش کار خود استفاده کنید. جستجو و نصب آن ساده است زیرا می توان آن را مستقیماً در نرم افزار اسکچاپ یافت. علاوه بر این ، این افزونه به طور مرتب به روز می شود ، بنابراین می توانید مرتباً به رفع اشکال بپردازید.  

فرقی نمی کند که شما یک کاربر با تجربه یا مبتدی باشید ، شما همیشه یک ویژگی پنهان یا افزونه جدید را در نرم افزار اسکچاپ پیدا خواهید کرد که به شما کمک کند تا گردش کار خود را تقویت کنید و کار با  آن ها را به شکل آسان تر ، بهتر و سریع تر انجام دهید.