عکس های قدیمی خانوادگی تنها یادگاری هستند که از خاطرات گذشته ما بر جای می‌مانند. تصاویری که با نگاه کردن بر آنها، ما را به گذشته‌های بسیار دور و خاطرات به یاد ماندنی می‌برند. یکی از راه‌های بازسازی عکس‌های قدیمی، روتوش کردن آنها است.

روتوش عکس قدیمی از جمله فنون خدماتی به شمار می‌رود که علم نوین عکاسی در اختیار ما نهاده است. گفتنی است که طراح شید، انواع خدمات طراحی‌های نوین همراه با ایده پردازی‌های نوین را در اختیار متقاضیان قرار داده و علاقمندان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. رتوش عکس قدیمی نیز یکی از خدمات کاربردی و با کیفیتی است که در زیر مجموعه خدمات طراح شید واقع می‌شود

چگونگی رتوش عکس قدیمی

روتوش عکس قدیمی به شیوه‌های گوناگونی اعمال می‌شود که کاملا بستگی به نوع عکس و میزان کیفیت آن دارد. طبیعتا عکس‌های قدیمی از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند و حتی برخی از آنها دارای شکستگی‌هایی نیز می‌باشند. بنابراین نبایستی انتظار آنچنانی از بازسازی یک عکس بسیار کهنه و قدیمی را داشت اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌ها و فنون روز آنها را تا حد امکان نو و بازسازی نمود.

استفاده از برنامه گرافیکی فتوشاپ

ناگفته نماند که روتوش عکس قدیمی امروزه به صورت دیجیتالی و با استفاده از برنامه‌های گرافیکی نظیر فتوشاپ اعمال می‌شود که ترمیم و بازسازی تصاویر قدیمی را سهولت بخشیده است.

در گذشته عمل ترمیم و بازسازی عکس‌ها ممکن نبود اما امروزه با توجه به علوم نوینی که وارد فنون عکاسی شده است، اصلاح و ترمیم عکس از سوی گرافیست‌ها، هنرمندانه اعمال می‌شود.

از سوی دیگر بازگرداندن عکس و روتوش عکس قدیمی از جمله هنرهای شیرین و کاربردی است که با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته صورت گرفته و موجب زنده کردن خاطرات فرد می‌شود.

بدین ترتیب از جمله فنون هنر عکاسی به شمار می‌رود که بایستی در انجام آن نهایت دقت و تمرکز لازم را صرف کرد. در این بخش به طور خلاصه به توضیح برخی از فنون مرتبط با روتوش عکس قدیمی توسط طراح شید می‌پردازیم

ویرایش تصاویر

همانطور که از پیش بدان اشاره شد، ویرایش تصاویر یا همان روتوش عکس قدیمی، به نسبت کیفیت و نوع عکس‌ها متفاوت بوده و هر تصویری با توجه به چگونگی کیفیت آن نیازمند تکنیک‌های بازسازی متفاوتی می‌باشد.

قابل ذکر است که اغراق در به کار گیری هر یک از تکنیک های زیر باعث تصنعی شدن تصویر شده و از حالت و فرم طبیعی خود خارج می‌شود. بنابراین بایستی در انتخاب نوع تکنیک‌ها و به کار گیری میزان آنها دقت لازم و کافی حاصل شود که نتیجه قابل توجهی را به بار آورد.

در زیر به شرح اصول اولیه در ارتباط با چگونگی روتوش عکس قدیمی و ویرایش تصاویر می‌پردازیم.

اصل اول) رفع شکستگی تصویر در فضای فتوشاپ

جهت روتوش عکس قدیمی و بازسازی تصاویر قدیمی در ابتدا بایستی تصویر را در فضای فتوشاپ زوم کرده و در واقع ایرادهای آن را در نمای بسته دید تا بهتر بتوانیم عیب های آن را اصلاح نماییم. توجه داشته باشید که مهم نیست که از چه ابزاری در فضای فتوشاپ برای اصلاح تصویر خود بهره می‌برید اما استفاده از آخرین نسخه فتوشاپ برای روتوش عکس بسیار مناسب‌تر خواهد بود.

روتوش عکس قدیمی

 

برای بازسازی اولیه تصویر و رفع شکستگی‌های آن می توان از ابزار استامپ استفاده نمود. در واقع این ابزار باعث برطرف کردن لکه ها و ترک‌های حاصل از کهنگی عکس می‌شود و آن را مسطح می‌سازد.

 

روتوش عکس قدیمی-1

با استفاده از کلیدهای کنترل و + می‌توان تا حد امکان تصویر را زوم و جابجا کرد و به وسیله موس روی ترک‌ها و لکه‌ها کلیک کرده و برجستگی‌های آن را برطرف کرد. از سوی دیگر همانطور که ابزار استامپ فعال است، می‌توان با استفاده از کلید آلت، بخش‌های سالم تصویر را که شباهت بسیاری به بخش‌های خراب آن دارد انتخاب کرده و در واقع با استفاده از ابزار استامپ و نگه داشتن کلید آلت نمونه ای از آن قسمت را برداشته و با رها کردن کلید آلت، نمونه را در بخش‌های خراب تصویر قرار داد. این ترفند بایستی تا جایی ادامه پیدا کنه که تمامی تصویر از سطوح بدون ترک و لکه برخوردار شود.

در واقع شیوه کلی ترمیم تصاویر بدین شکل با کپی قسمت‌های سالم بر بخش‌های خراب مهمترین اقدامات اولیه جهت بازسازی و ترمیم عکس‌ها و تصاویر قدیمی است.

گفتنی است که طراح شید با توجه به علم کافی نسبت به فضای فتوشاپ می تواند این کار را به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهد اما افرادی که در حرفه بازسازی تصاویر ناشی هستند، بایستی با دقت و تمرکز کافی اقدام به بازسازی تصاویر خود نمایند که مستلزم صرف زمان، آگاهی و انرژی لازم است

نکاتی در ارتباط با کپی بخش های سالم بر قسمت‌های نا سالم

کلید های ترکیبی زیر به شما کمک میکنند تا در صورت نیاز به عقب بازگردید.

کلیدهای  CTRL+Z

اگر چنانچه بخشی را به اشتباه کپی کردید می‌توانید با استفاده از کلیدهای فوق به عقب بازگشته و مجدد بخش مورد نظر خود را کپی کنید

کلیدهای  CTRL+ALT+Z

با استفاده از کلیدهای بالا می‌توان دو بار به عقب بازگشت و اگر چنانچه دو بار بخشی را به اشتباه کپی و اعمال کرده باشید می توان دو بار به عقب بازگشت.

توجه داشته باشید بایستی از نقاط سالم کپی گرفته شود و در بخش‌های ناسالم قرار گیرد. این چنین نباشد که تنها از یک بخش کپی برداری شود، بلکه بایستی از بخش‌های مختلف نمونه برداری شود. همانطور که متذکر شدیم این تکنیک از جمله فنون ظریفی است که بایستی دقت و تمرکز لازم در ان به کار برده شود که نتیجه قابل قبولی را حاصل کند.

روتوش

 

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید، عکس کاملا زوم شده و با فلش ابزار استامپ نیز جهت ترمیم شکستگی تصویر و روتوش عکس قدیمی نشان داده شده است. بدین ترتیب با استفاده از این تکنیک، شما اولین قدم را برای ترمیم و روتوش عکس قدیمی برداشته‌اید.

روتوش عکس قدیمی-2

اصل دوم) محو کردن تصویر با توجه به حفظ تار و پود عکس

محو کردن تصویر یکی از تکنیک‌های اصول زیبایی شناسی و روتوش عکس قدیمی محسوب می‌شود که در گذشته، تصاویر فاقد بهره‌گیری از این تکنیک بود. توجه داشته باشید که محو تصویر نبایستی به گونه‌ای باشد که فرم طبیعی چهره را از بین ببرد.

طراح شید با استفاده از طراحی آنلاین به ترمیم تصاویر پرداخته و آن‌ها را بازسازی می‌نماید. در واقع ترمیم آنلاین و به کارگیری ابزار فضای فتوشاپ نظیر محو نمودن تصویر باعث ارتقا سطح کیفی تصاویر شده و تاثیر بسزایی در نوع روتوش عکس قدیمی دارد.

بلور کردن و یا محو تصاویر نبایستی به صورت اغراق آمیز انجام شود به دلیل آنکه اگر چنانچه محو بیش از حد لازم انجام شود، جزئیات مهم تصویر از بین رفته و عکس حالت تصنعی پیدا می‌کند. بنابراین طراح شید می‌تواند با حفظ تار و پود عکس، محو کردن را تنها در بخش‌هایی از تصویر که نیاز است، انجام دهد. از سوی دیگر می‌توان تغییراتی در افزایش و یا کاهش تنالیته رنگی تصویر نیز ایجاد کرد.

بدین ترتیب که با محو کردن بک گراند تصویر می توان به جذابیت آن افزود و یا با استفاده از ایجاد کنتراست، برجستگی‌های بصری ان را از نظر زیبایی شناسی نمایان کرد

اصل سوم) رعایت حد اعتدال در استفاده از ابزارهای فتوشاپ

توجه به اصل اعتدال از جمله نکات قابل توجه و ضروری در روتوش عکس قدیمی است. بدین ترتیب که از هر یک از ابزارها بایستی به میزان کافی و لازم استفاده کرده و از اغراق بپرهیزیم. برای نمونه برای رفع اشکالات فیزیکی، اندام ها، فرم چهره، دست ها، حالت موها و یا هرگونه ایرادی که در تصویر به چشم می‌آید، بایستی به میزان کافی از امکانات ابزارها استفاده کرد.

پیچ و تاب اغراق آمیز موها، تغییر اغراق آمیز فرم بدن، حالت چشم ها مانند درخشان کردن بیش از حد بخش سفیدی آن، سایه- روشن کردن‌های اضافی همگی نه تنها سبب زیباتر کردن تصویر نمی شود، بلکه فرم مصنوعی از یک روتوش ناشیانه را به نمایش می‌گذارد.

بنابراین رعایت حد اعتدال در چگونگی میزان استفاده از ابزار فتوشاپ جهت ترمیم و روتوش عکس قدیمی، تصاویر طبیعی و هنرمندانه‌ای را در اختیار بیننده قرار می‌دهد. روتوش عکس قدیمی توسط طراح شید با دقت و ظرافت ممکن انجام شده و خدمات طراحی آنلاین را در تصویرها ایجاد می‌کند که می‌توان به راحتی از الگوهای موجود بهره‌مند شد

 اصل چهارم) چگونگی استفاده از ابزار clarity

گفتنی است که اگر چنانچه در صدد روتوش عکس قدیمی اما رنگی هستید برای ایجاد کنتراست آن می‌توانید از ابزار کلاریتی استفاده کنید. این ابزار تغییری در کنتراست رنگ‌های سیاه و سفید ایجاد نمی‌کند و تنها در کنتراست رنگ‌های میانی تاثیر گذار است.

توجه داشته باشید که استفاده از ابزار فوق بسیار بایستی با ظرافت و دقت انجام شود و استفاده بیش از حد آن جلوه نامطلوبی به تصویر می‌بخشد. کارکرد این ابزار اغلب بر چگونگی عمق رنگ‌های تصویر بوده و ویرایشگران که در واقع طراح شید هستند، اغلب از این ابزار در  تصاویر فضای باز و منظره استفاده می‌کنند

کلریتی

اصل پنجم) انتخاب بک گراند مناسب و تغییر تنالیته های رنگی از طریق فتو فیلتر

اگر درصدد ترمیم و روتوش عکس قدیمی سیاه و سفید و یا رنگی دارید، بک گراند می‌تواند تاثیر و جلوه قابل توجهی به تصویر دهد. انتخاب طراحی گرافیکی مناسب جهت پس زمینه سوژه یکی از تکنیک های هنرمندانه در اصول ترمیم و روتوش عکس قدیمی است که از سوی طراح شید اعمال می شود.

تصاویری که برای بک گراند تصویر انتخاب می شود، بایستی با فرم، حالت و تنالیته رنگی سوژه همخوانی و هماهنگی داشته باشد. با استفاده از قرار دادن تصویر در فضای نرم افزار فتوشاپ، می توان بک گراند تصویر را حذف و بک گراند تازه‌ای را در پس زمینه تصویر قرار داد که به کیفیت آن می افزاید و باعث دیده شدن نمای سوژه می‌شود.

گاهی تصاویر، از پس زمینه‌ای رنگ و رو رفته برخوردارند و به مراتب عکس‌های قدیمی نیز دارای چنین نمایی هستند که با تغییر آن می‌توان از نظر بصری تغییر بسیاری در آنها ایجاد کرد. البته ناگفته نماند اگر قرار بر این باشد که یک روتوش حرفه‌ای انجام دهید، طبیعتا به برنامه‌های نرم افزاری پیشرفته تری احتیاج خواهید داشت و علاوه بر آن بایستی آگاهی کافی نسبت به چگونگی انتخاب پس زمینه و تغییر ان داشته باشید.

نرم افزار فتوفیلتر

از جمله نرم افزارهایی که برای این تکنیک می‌توان معرفی کرد، نرم افزار فتو فیلتر است. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به امکانات بیشتری جهت تغییر و روتوش عکس قدیمی دست یابید. با استفاده از این نرم افزار علاوه بر تغییر پس زمینه، می‌توان در کنتراست پس زمینه و رنگ‌های موجود در تصویر نیز تغییرات قابل توجهی را اعمال کرد و بدین ترتیب دیگر از تصویر رنگ و رو رفته قدیمی خبری نخواهد بود.

توجه داشته باشید که جهت حذف پس زمینه‌های شلوغ نیاز به صرف زمان بیشتری دارید و بایستی توجه کافی صرف روتوش عکس قدیمی خود نمایید. تغییر پس زمینه در فضای فتوشاپ نیز انواع گوناگونی دارد. برای نمونه اگر بخواهید تنها رنگ پس زمینه را از قرمز به آبی تغییر دهید می‌توانید از ابزار Polygonal Lasso استفاده نمایید.

در واقع با کمک این ابزار می‌توانید رنگ پس زمینه  دلخواه خود را تغییر دهید. از سوی دیگر اگر چنانچه در صدد تغییر بک گراند به طور کامل هستید و تمایل به قرار دادن سوژه در پس زمینه دیگری هستید، می‌توانید در فضای فتوشاپ از با کمک ابزار فوق، تصویر دلخواه خود را انتخاب کرده کپی کنید و در پس زمینه سوژه ثبت کنید. اگر چنانچه پس زمینه نیازمند اصلاحاتی نظیر تغییر کنتراست و یا سایر تغییرات بود می‌توانید پس از انتخاب و به ثبت رساندن آن، تغییرات را بر آن اعمال کنید

 

روتوش عکس قدیمی-3

تصاویر و عکس‌ های قدیمی

تصاویر و عکس‌های قدیمی خانوادگی بیشترین تاثیر را بر یادآوری خاطرات گذشته‌مان از دوران کودکی، جوانی تا میانسالی بر جای خواهند نهاد و در واقع بازسازی و ترمیم آنها جز مواردی است که به زنده کردن لحظات سپری شده، می‌انجامد.

در واقع گذر زمان به ما ثابت خواهد کرد که تا چه اندازه عکس‌های قدیمی، ارزشمند و خاطره ساز هستند و با بازسازی و روتوش عکس قدیمی خود به این باور خواهیم رسید که دنیای فناوری تا چه اندازه به زنده شدن لحظات ناب گذشته‌مان کمک کرده است. امروزه طراحی‌های دیجیتال، تغییرات نوینی را در عرصه فنون عکاسی ایجاد کرده است که به راحتی می‌توان تغییرات شگرفی در سوژه، بک گراند، تنالیته رنگی، ترمیم تصاویر و روتوش عکس قدیمی ایجاد نمود و جلوه تازه‌ای به آن بخشید.

تصویر قدیمی

پیشرفت صنعت عکس و عکاسی

پیشرفت روز افزون صنعت عکاسی، فناوری‌های نوینی را در اختیار گرافیست‌ها، عکاسان، طراح شید و سایر افراد قرار داده که به راحتی بتوانند به اهداف خود در زمینه عکاسی و خلق تصاویر نائل شوند. طراح شید خدمات دیجیتال آنلاین را با بهترین کیفیت در اختیار علاقمندان و افرادی که تمایل به بازسازی و روتوش عکس قدیمی خود دارند، نیز قرار داده تا بتوانند با بهره گیری از الگوهای مناسب به فضای جذاب دنیای عکاسی قدم بگذارند.

 

روتوش عکس های قدیمی