از زمان انتشار اولین نسخه از VRay در سال ۲۰۱۱ تا به حال، این موتور رندرگیری، به سرعت به سمت جایگاه برترین ابزار در این زمینه حرکت کرد. در میان کاربران وی ری ، از کاربران معمار گرفته تا طراحان گرافیک که از نرم‌افزارهای سه بعدی استفاده می‌کنند، این ابزار پیشینه خوبی داشته است. VRay به کیفیت، ثبات و رابط کاربری خوب ( user-freindliness ) شهرت دارد، اما از همه مهم‌تر توسعه دائمی‌ای است که در روند پیشرفت دارد. خالق این ابزار که شرکت بلغاری به نام Chaos Group می‌باشد، تازه‌ترین نسخه از آن را با توجه به پیشنهادات و نیازهای مشتریان منتشر کرده است. این ورژن وی ری ۳٫۵ نام دارد و برای برنامه‌های کاربردی چون تری.دی.مکس، مایا و دیگر برنامه‌ها در دسترس است.

حالا بیایید بررسی کنیم که این ورژن از VRay  چه ویژگی‌هایی را برای کاربرانش فراهم کرده است؟

۱) افزایش سرعت رندرگیری وی ری ۳٫۵

در مقایسه با رقبای خود، VRay همیشه از سرعتی خوبی برخوردار بوده است. درنسخه جدید، سرعت رندر آن تا ۷ برابر افزایش یافته است! این بدین معنی است که در بازار، VRay با اختلاف زیاد سریع‌ترین ابزار رندرگیری است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا کاربران برای ایجاد طرحهای اولیه که برای چک کردن نور، رنگ و متریال است، خیلی سریع و آسان عمل کنند. وی ری ۳٫۵ فشارهای ناشی از تحویل پروژه را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که طرح‌های خود را در زمان مقرر تحویل کارفرما دهید.

 

۲) رندرگیری تعاملی وی ری ۳٫۵

در اصل، این پیشرفت وی ری ۳٫۵ را قادر می‌سازد تا در زمان رندرگیری به دنیای واقعی وارد شود. این بدین معنی است که پاسخ سریعی به انتخاب‌های کاربران ارائه می‌شود. تغییر در هر متغیر رندر، مانند بافت و یا متریال دهی در تری دی مکس بازخوردی سریع ایجاد می‌کند. با استفاده از این ویژگی، کاربران پیش‌نمایش واضح‌تری از محصول نهایی خود را مشاهده می‌کنند و این امکان را دارند که بسیار سریع طرحشان را بهبود و تصحیح نمایند.

 

۳) رندرگیری مجدد وی ری ۳٫۵

همانطور که از عنوان مشخص است، ویژگی جدید وی ری ۳٫۵ به کاربران کمک خواهد کرد که کار ناتمام را بدون هیچ ریسکی، دقیقا جایی که آن را راه کرده‌اند، ادامه دهند. این ویژگی گزینه‌هایی را برای توقف، مکث، ذخیره و ادامه فراهم می‌کند. بدیهی است، این پیشرفت در شرایط غیرقابل کنترل مانند قطع برق و یا هر نوع تصادفی، مفید خواهد بود. این مشخصه به طراحان کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی کار خود داشته باشند.

۴) نورهای سازگار وی ری ۳٫۵

در نسخه‌های قدیمی‌تر پلاگین Vray، تولید تصاویر با کیفیت بالا همراه با نورهای متنوع چالش برانگیز بود. به عنوان مثال، سکانس‌های طراحی شده از یک شهر تار و غیرواقعی می‌شود. با الگوریتم جدید نورها در این ورژن، نورها بر اساس اهمیتشان انتخاب می شوند و پروسه اجرای صحیح آن‌ها سه برابر سریع‌تر اتفاق می‌افتد. نتیجه این الگوریتم رسیدن به یک طرح شفاف در کمترین زمان ممکن است.

۵)بهبود GPU وی ری ۳٫۵

لیست بلندبالایی از ویژگی‌ها به این ورژن افزوده شده است:

Al Surface Materials – توانایی تکثیر متریالی همچون پوست، فلزات و جامدات به صورت کاملا واقعی

Lens Effect Filters – عنصری است که به شما کمک می‌کند تا خودتان بتوانید فیلتر مورد نظر را ترکیب و یا انتخاب کنید، بنابراین انتخاب اثر مناسب بسیار ساده‌تر است.

Glosny Flassnel – این ابزار رنگ واقعیت را بر روی طرح شما می‌زند و دارای یک مدل بازتاب جدید است که تصاویر را بسیار دقیق و واقعی نشان می‌دهد. بازخورد اولیه از کاربران نشان می‌دهد که V-Ray ابزار بهینه ای است که در تجسم واقعی به کار می‌آید و بافت واضح‌تری از رنگ‌ها را تولید می‌کند.

Material Library – در این ورژن این مجموعه به لحاظ حجم و تنوع ارتقاء پیدا کرده است.  وی ری ۳٫۵ امکان استفاده از مجموعه متریال NDAVIA و کاربرد مستقیم آن‌ها در طرح‌های V-Ray را فراهم می‌کند.

V-Ray Scene Node – ویژگی‌ای است که برای ساده سازی روند به اشتراک‌گذاری رندرها و یا ارتقاء رندری که قبلا ایجاد شده، طراحی شده است. این مشخصه امکان وارد کردن طرح‌های خارجی V-Ray و اصلاح آن‌ها را فراهم می‌کند.

به نظر جذاب میاد، درسته؟

بدیهی است که V-ray هیچ رقیبی در سرعت و تجسم واقعیت ندارد.