سلام به همراهان طراح شیدی، امروز با یه آموزش اسکچاپ دیگه در خدمتتونیم و میخوایم به یه نکته ای اشاره کنیم که خیلی وقت ها موقع کار با اسکچاپ بهش برمی خوریم. گاهی اوقات پیش میاد که در حین کار، قسمتی از مدل دیده نمیشه یا غیب میشه، انگار که جایی از مدل برش خورده و وقتی در محیط حرکت می کنیم و زاویه ی دیدمون رو تعییر میدیم، قسمت های دیگه مخفی می شن.‌( برش در اسکچاپ )


این مشکل یک مشکل شناخته شده و رایج در اسکچ آپه به اسم صفحه ی برش (برش در اسکچاپ) دوربین Camera clipping Plane
وقتی این اتفاق می افته، نگران نباشید، مدل شما از بین نرفته.

حالت های به وجود آمدن برش در اسکچاپ

1- زمانی که زاویه ی دید FOV، خیلی زیاده، زاویه ی دید رو می تونیم بین 1 تا 120 درجه تنظیم کنیم ( به طور معمول پیش فرض اسکچ آپ 35 درجه و اسکچ آپ پرو 30 درجه هست). زمانی که شما روی مدل زوم می کنید یا اتفاقی موقع زوم کردن، کلید شیفت رو نگه می دارید، زاویه ی دید رو تغییر می دید.
راه حل: می تونید زاویه ی دید رو از قسمت Camera -> field of view و وارد کردن زاویه ی مورد نظر اصلاح کنید.2- حالت دیگه ای که موجب کات شدن مدل میشه، موقعی هست که دید پرسپکتیو خاموش باشه ( شما در حالت پارامتریک قرار دارید). در اون صورت با کلیک کردن روی گزینه ی zoom extents ( آیکون شبیه ذره بین با 4 فلش در 4 جهت) می تونید این مشکل رو رفع کنید. دوربین زوم اوت می کنه تا تمام مدل رو نمایش بده و برش در اسکچاپ از بین میره.

برای فعال کردن حالت پرسپکتیو :

دستور zoom extents

3- حالت بعدی وقتی هست که مقیاس کار شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچیکه، در این حالت می تونید مقیاس مدل رو در مدتی که دارید روش کار می کنید، تغییر بدید. ( مراجعه کنید به این پست: تغییر دادن مقیاس)
4- این مشکل زمانی که مدل شما خیلی از نقطه ی صفر اسکچ آپ (محل تقاطع محور های سبز، آبی و قرمز) دور باشه هم پیش میاد. در این حالت، می تونید مدلتون رو به نقطه ی صفر نزدیکتر کنید به این ترتیب:
a. تمام قسمت های مدل رو با استفاده از کلید های Control + A، یا با استفاده از دستور انتخاب، انتخاب کنید؛

b. دستور move رو اجرا کنید؛
c. یک نقطه از گوشه ی مدل رو که روی بیس کار یا زمین قرار داره انتخاب کنید و مدل رو حرکت بدید،

d. در همون حالت با تایپ کردن [0,0,0] ( حتما کروشه را تایپ کنید) . با این کار مدل رو به محل پیش فرض انتقال می دهید.


در محل نقطه ی صفر مختصات قرار می گیرد:

5- خیلی از اوقات، بعد از وارد کردن یک فایل dwg (فایل اتوکد) به داخل اسکچ آپ، این مشکل پیش میاد و به دلیل مجموعه ای از موارد بالا رخ میده. اگه شما مدلتون رو به نقطه ی صفر منتقل می کنید، یا می خواهید مقیاس کارتون رو چک کنید، باید به صورت زیر اطمینان حاصل کنید که کل مدل (یا فایل وارد شده) رو می بینید:
a. تمام لایه ها رو از قسمت window -> Layers روشن کنید؛


b. تمام قسمت های مدل را از قسمت edit -> unhide all مرئی کنید، (هیچ قسمت پنهان شده ای در کار نباشد)

c. تمام قسمت های مخفی شده را از قسمت View -> hidden geometry مشاهده کنید.

قبل از تیک زدن

انتخاب گزینه ی hidden geometry

بعد از تیک زدن

6- بعد از اینکه تمام قسمت های کار را مرئی کردید، به قسمت Camera -> zoom extents رفته تا کل مدل را مشاهده کنید. اگر متوجه شدید چیزی از نقطه ی صفر دور قرار گرفته (اگر به جز مدل اصلی باشد)، اون رو پاک کنید.

با دونستن این چند راهکار و علت پیش اومدن این مشکل، برای همیشه یکی از مشکلات رایج کار با اسکچاپ رو حل می کنید. ( برش در اسکچاپ ) یادتون نره با دوستان اسکچ آپ کارتون این نکته رو به اشتراک بذارید.