سخت‌ترین قسمت ترسیم های معماری رسم فنی آنها می‌باشد. در طراحی معماری همه ی ما به رسم پرسپکتیو‌ ها و اسکچ زدن علاقه‌مندیم اما در رابطه با جنبه های فنی و منطقی طراحی این گونه نیستیم و جذابیتی برایمان ندارد، اگر چه این بخش فنی شاید در نگاه اول به اندازه رسم دستی جذاب نباشد اما به همان اندازه مهم و قابل توجه می‌باشد.

اگر از مهارت های رسم فنی چیزی ندانید به وضوح در کار و طراحی نهاییتان تاثیر می‌گذارد؛ به طوری که طراحی پرسپکتیو شما “کمتر هوشمندانه” به نظر می‌رسد و  نامتناسب نمایان می‌شود. رسم فنی در این مقاله ۲۰ راهنمایی و نکته را با شما به اشتراک میگذاریم تا با استفاده ار آن‌ها رسم کردن طراحی های فنی برایتان جذاب تر و دلپذیر‌تر شود.
با فراگیری این نکات، آموزش‌های گذشته شما در مورد رسم فنی دست خوش تغییر شده و باعث فراگیری صحیح و راحت شما در این زمینه خواهد شد ( در طراحی عددی، نقشه‌ها و حتی هندسه توصیفی خیلی بهتر خواهید شد). پس با خیال راحت بنشینید و یک قلم و کاغذ برای یادداشت بردارید و ادامه مطلب را مطالعه کنید.

۱. اهمیت دادن به رسم فنی به اندازه رسم دستی

روند معمول در آموزش طوری بوده که رسم فنی کاملا نادیده گرفته شده اولین پیشنهاد برای حل این موضوع این است که در هفته ساعتی را به رسم فنی اختصاص داده و تمرین کنید تا رسمتان بهتر شود.به زودی با پیشرفت در رسم فنی، متوجه خواهید شد که مهارتهای رسم و طراحی کلی شما نیز به مراتب بهبود یافته.

۲. همیشه مثلثی‌های موجود در رسم خودرا پاک کرده و تخته رسم خود را تمیز نگه دارید تا از لکه دار شدن طراحی جلوگیری کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که باعث به هم ریختگی و کثیفی رسم شما میباشد، لکه شدن ورق طراحی در حین ترسیم می‌باشد که برای رهایی از آن کافیست که مثلثی‌های رسم را پاک کنید.

۳. مثلثی‌های موجود در رسم را برای جلوگیری از ایجاد لکه با نوار بپوشانید.

این نوار کاغذی، فضای زیادی از ورق رسم شما را پوشانده و به همین ترتیب از لکه دار شدنش جلوگیری میکند. فقط نباید فراموش کنید که نوار‌ها را به مرور زمان جایگزین کنید.
این روش مکمل نکته شماره 2 که در بالا اشاره کردیم بوده و بسیار راه‌گشا خواهد بود.

۴. نقشه های فنی خود را با استفاده از مداد HB رسم کنید.

‏HB به اندازه کافی وضوح رسم را حفظ می کند و در همین حال لکه دار شدن ورق را نیز تا حد امکان کاهش می‌دهد. پس حتماً از HB استفاده کنید! حتی بعداً می توانید خطوط رسم خود را با استفاده از یک مداد نرم تر (2B +) پررنگ‌تر کنید.

۵. در مواجهه با طرح های فنی چالش برانگیز ، صبرخود را از دست ندهید.

رسم فنی به دارا بودن پیچیدگی و سختی در طراحی شناخته میشود .با قبول این پیشفرض و صبور بودن در رسم کردن آن‌ها،در آینده بدون هیچ زحمت و خستگی‌ای از سختی رسم‌های پیچیده نجات پیدا می‌کنید.

۶. زیبایی هندسه توصیفی را درک کنید و هر روز به تمرین آن بپردازید.

هندسه توصیفی سخت ترین قسمت رسم فنی می‌باشد. با این حال،می توانید با تمرین کافی به درک خوبی از آن برسید. اگر می خواهید سریع دست به کار شوید و درک خود را از هندسه توصیفی بالا بیرید درس «طراحی فنی 101» را مطالعه کنید،این درس همه چیزهای مورد نیاز برای رسم‌های پیچیده ایزومتریک و یا سازه‌های همراه با سایه را به شما آموزش می دهد.

۷. به خودتان تعهد بدهید که در رسم فنی به حدی از مهارت برسید که هر بخشی از طرح خود را درهر لحظه که خواستید بتوانید به راحتی رسم کنید.

این مساله به خودی خود یک مرحله مهم در کسب مهارت می‌باشد و هنگامی که شما این دقدقه ذهنی را از پیش رویتان بردارید از تنش و استرس کشیدن رسم فنی راحت شده‌اید و تازه شروع به لذت بردن از رسم می‌کنید.

۸. یک صفحه رسم A1-A2-A0 تهیه کنید و روی آن کار کنید و رسم کردن بر روی صفحه‌های کوچک A4-A3 را متوقف کنید.

شما نیز همانند تصویر کلیشه ای معمارانی که در مقابل برد‌های رسم بزرگ کار می کند برای طراحی رسم‌‌های خود نیازمند ابزار طراحی و صفحه رسم مناسب هستید پس با تهیه آن‌ها فرایند رسم را برای خود راحت تر کنید.

۹. یک چالش ۳۰ روزه رسم فنی برای خود ایجاد کنید.

به مدت یک ماه به طور روزانه به رسم فنی بپردازید.ممکن است بعد از روز 17‌ام از عملکرد خود سرخورده شوید ولی نباید ایمان خود را از دست داده و ادامه دهید چرا که مطمعناً پیشرفت شما در آخر به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

۱۰. از خطوط نقطه‌چین برای لبه‌های پشتی رسم استفاده کنید.

با انجام این کار طرح خود را مرتب و تمیز نگه داشته و همچنین نگاه هوشمندانه و زیبا‌یی نیز به رسمتان می‌دهید.

خطوط مختلف اطلاعات متفاوتی را به رسم اضافه می کنند و استفاده از هرکدام در جایگاه مناسبش می‌تواند به زیبایی و نظم ترسیم شما کمک کند.

۱۱. اصول و تفکر سکشن‌ها را درک کنید.

‏۹۰‎٪ درک سکشن‌ها به توسعه دید سه بعدی شما بر‌می‌گردد. البته پس از مدتی تمرین این مسالها کاملاً برای شما قابل درک‌ خواهد شد.
اولین گام در درک کردن سکشن‌ها، نحوه ساخت و رسم کردن آن‌ها می‌باشد.

۱۲. حداقل با سه نوع مختلف آگزنومتری(سه محوری)آشنایی داشته باشید.

انواع مختلفی از نقشه های آگزنومتری وجود دارد که برای یک حجم مشخص در زاویه‌های متفاوتی ترسیم شده اند.

۱۳. دوازده وجهی را بشناسید و رسم طرح سه نمایی و آگزنونومتری آن را بلد باشید.

اشکال چند حجمی ساده‌ای وجود دارند که شما باید رسم آن‌ها را بدانید در این بین دوازده وجهی بیشتر مورد استفاده است و شما برای یادگیری کافیست تا با یک طرح سه نمایه از آن شروع کرده و سپس آگزونومتری آن را بیاموزید و ترسیم کنید.

۱۴.در رسم سه نمایه ماهر شوید

طرح سه نمایه جلوه ای از نمای جلو، بالا و جانبی را نشان می دهد.
اگر با نرم افزار‌های کامپیوتری کار کرده باشید می دانید که چطور با رسم خط حجم اشکال را رسم کنید و حتماً با مفاهیم نما‌های قسمت جلویی، بالایی و جانبی آشنایی دارید.

۱۵. یادگیری بر طرف کردن 100 مشکل هندسی توصیفی

اگر می خواهید تا به عنوان یک معمار یا طراح، دارای تفکری هوشمندانه تر، منظم تر و سریع تر باشید به مطالعه مقاله “100 مسئله هندسی توصیفی” بپردازید . متن این مقاله در پست‌های بعدی موجود است.

۱۶. یاد بگیرید تا بیضی‌های سفارشی را در تمام انواع نقشه های آگزنومتری بکشید.

بیضی‌ها به سختی در طرح اگزنومتری رسم میشوند پس با رسم انواع ساده و سفارشی شده آن‌ها تمرین کرده و توانایی رسم خود را ارتقا دهید.

۱۷.ایجاد کردن انگیزه برای حل هر گونه مشکل هندسی توصیفی که با آن مواجه میشوید.

اکثر معماران از هندسه توصیفی فرار می کنند.پس شما باید دقیقاً کاری را انجام دهید که بقیه افراد انجام نمی‌دهند و در مورد یادگیری و حل هر گونه مشکل هندسی با علاقه و ذوق عمل کنید.

۱۸. رسم تمام اشکال پایه ای استاندارد را بیاموزید: مکعب، هرم، سیلندر، مخروط، چندوجهی‌ها و غیره

بدیهی است که رسم این اشکال در طرح سه نمایه و انواع مختلف آگزنومتری بهترین شیوه آموزش می‌باشد. برای شروع یک مکعب استاندارد را با طول 4 سانتی متر انتخاب کنید و طرح ریزی سه نمایه و آگزنومتری های مختلف آن را ترسیم کنید.

۱۹. رسم تمام اشکال هندسی استاندارد را یاد بگیرید(مانند: مربع، دایره، پنج ضلعی، شش ضلعی)

هندسه مسطح در مطالعات،هندسه فضایی و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همچنین به عنوان یک نکته، دانستن انواع مختلف هندسه، به شما کمک می کند تا ملزومات مناسب رسم را برای طرح های خود داشته باشید.

۲۰. تمام رسم‌های خود را با جوهر ثبت کنید (چه سکشن‌ها، چه مشخصات فنی و یا رسم‌های اگزنومتریک )

بهترین گزینه برای نگهداری طراحی شما جوهری کردن آن‌هاست به نحوی که به وسیله لاینر جوهری روی خطوطی که با مداد رسم شده دوباره بکشید.