در این آموزش سه بعدی کردن نمای ساختمان در اسکچاپ را خواهیم آموخت که یک نمای ساده که عکس هست رو به نمای سه بعدی تبدیل نماییم. برای شروع عکسی از نمای ساختمان یا هر بنایی که مد نظر داریم را تا جایی که ممکن است از روبرو تهیه مینماییم که با سختی های احتمالی روبرو نشویم. برای این آموزش sketchup یک تصویر استفاده کرده ایم که در انتهای این آموزش برای تمرین شما قرار خواهیم داد ضمن اینکه این تصویر میتواند Transprent شده باشد که بسیار بهتر است زیرا نقاط اضافی آن تخلیه شده است برای Transprant کردن تصویر تا چند روز دیگه که گروه فتوشاپ طراح شید کار خود را آغاز کند منتظر بمانید!

در ابتدا یک مکعب مستطیل ساده با ابعاد بنای مورد نظر خودمون تولید میکنیم: (برای تولید این حجم ساده به آموزش های اسکچاپ مراجعه فرمایید)

در مرحله ی بعدی نوبت اضافه کردن نمای ساختمان به جلوی مکعب مستطیل مان است. پس از منوی بالای اسکچاپ روی گزینه ی import کلیک کرده و به منوی import میرویم. عکس مورد نظر خودمون رو انتخاب میکنیم و گزینه ی مورد نظر رو روی Texture قرار میدهیم و روی import کلیک میکنیم:

پس از ورود عکس ما به محیط اسکچاپ گوشه ی پایین مکعب مستطیل مان را انتخاب کرده و نما را تا انتهای مکعب مستطیل میبریم پس از آنکه به انتها رسید کلیک کرده و میبینیم که تصویر در جای خود قرار گرفته است حالا وقت کشتی گرفتن با تصویره! :

خوب رسیدیم به حساس ترین مرحله. در این مرحله باید نمای ساختمان رو روی شکل ترسیمیمون fix کنیم برای این امر روی نما کلیک راست کرده و روی گزینه ی Texture کلیک کرده و روی گزینه ی Position کلیک میکنیم:

در این قسمت با ۹ تصویر روبرو خواهید شد که میتوانید یکی از آنها بیشتر با شکل شما سازگار است را انتخاب کنید اما پیشنهاد طراح شید به شما اینه که نمای خودتون رو خودتون بسازید میپرسید چجوری؟ بله شما میتونید با چهار جهتی که چهار طرف شکل شما قرار گرفته نمای خودتون رو Fix کنید:

در نهایت نمای شما به بهترین حالت در شکل شما میشینه به این صورت:

در نهایت میتونید با ایجاد سقف و متریال دهی به دیوارها و ایجاد فضای سبز و خیابون محیط مدلتون رو جذاب تر و واقعی تر کنید و چند رندر این مدلسازی ساده و کاربردی رو میتونید در تصاویر زیر مشاهده کنید. امیدوارن از سه بعدی کردن نمای ساختمان در اسکچاپ لذت برده باشید. فراموش نکنید که برای آموزش اسکچاپ باید تلاش زیادی انجام بدید.