طراحی گنبد در اسکچاپ

در این جلسه آموزش اسکچاپ ، چگونگی طراحی گنبد در اسکچاپ را خواهیم آموخت که و در طراحی مسجد یا هر بنایی از آن استفاده ی کافی رو ببریم.

ابتدا باید خدمتتون بگم که برای طراحی گنبد در اسکچاپ راه های مختلفی وجود داره که بهترین راه رو براتون آموزش خواهیم داد.

برای طراحی گنبد در اسکچاپ باید یک سطح از خط های مختلفی ایجاد کنیم که در نهایت این خط ها به هم رسیده و ایجاد توده ای از خط ها را خواهد کرد که تبدیل به یک سطح خواهد شد که همان گنبد مورد نظر ما میباشد پس مرحله به مرحله با هم پیش خواهیم رفت.

اولین کاری که باید بکنیم اینه که یک دایره به کمک ابزار circle ایجاد کنیم که این دایره میتونه اندازه ی دلخواه شما باشه و این کف گنبد شماست ولی پیشنهاد طراح شید به شما دایره ای به شعاع ۶ متر میباشد:

 

 

پس از رسم دایره باید یک خط عمود به دایره با ابزار Line به صورت کاملا صاف در مرکز دایره رسم میکنیم. دقت کنید که خط رسم شده باید در جهت خطوط راهنمای آبی باشد که این خط هم میتواند ۶ متر باشد که پیشنهاد ما است:

 

 

در مرحله ی بعد به کمک ابزار ۲point arc دو نقطه به صورت روبروی هم رسم کرده و نقطه ی سوم رو روی مرکز خط وسط قرار میدهیم:

 

 

این کار را تا جایی ادامه میدیم که تمامی زوایای گنبد ما شکل گرفته باشد:

 

 

حالا که تمامی زوایای ما تکمیل شده است اقدام به پاک کردن سطح ایجاد شده در کف گنبد و خط مرکزی دایره میکنیم و پس از پاک کردن شکل زیر را خواهیم داشت:

 

 

در مرحله ی بعدی که مهمترین قسمت این طراحی میباشد اقدام به سطح سازی برای خطوط خود خواهیم کرد پس تمامی خطوط ایجاد شده رو انتخاب کرده و پس از آبی شدن که نشانه ی انتخاب خطوط میباشد از منوی بالای اسکچاپ گزینه ی Draw را انتخاب کرده سپس گزینه ی Sandbox را انتخاب کرده و روی گزینه ی From contours کلیک میکنیم :

 

 

سپس سطح زیر ساخته میشود که نمایی کلی از گنبد ما میباشد:

 

 

در ادامه اقدام به متریال دهی به طرح خود خواهیم کرد که برای گنبد تسکچر عرف رنگ طلایی میباشد که در انتهای این آموزش تسکچر آن را قرار خواهیم داد و شما برای اینکه متریال مورد نظر خودتون رو به طراحیتون اضافه کنید میتونید به پست آموزش متریال دهی در اسکچاپ مراجعه کنید که پس از ورود متریال مورد نظر و در نظر گرفتن طول و عرض مورد نظر خود شکل گنبد ما به شکل زیر خواهد بود:

 

 

tarahshid_material

 

امیدوارم از این آموزش طراحی گنبد در اسکچاپ نهایت استفاده رو برده باشید.

 


[sociallocker]

دانلود ویدئو

[/sociallocker]

 

امید ابوالحسنی

امید ابوالحسنی

همیشه به دنبال این بودم که یک گنجینه ی بزرگ از طراحی تهیه و فراهم کنم خوشحالم که امروز نتیجه سالها زحمتم رو با یک تیم قوی مثل طراح شید دارم میگیرم...
این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

   دیدگاه خود را ثبت کنید

   This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

   مقالات مرتبط

   به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

   حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

   پلاگین وردپرس

   info@tarahshid.com

   خدمات ما

   • خرید پلاگین وردپرس اصل
   • طراحی سایت هوشمند
   • پکیج خرید عمده پلاگین
   • خدمات حرفه‌ای سئو

   قوانین ما

   • قوانین
   • شکایات
   • چشم انداز

   خانواده ما

   • درباره ما
   • تماس با ما
   • نویسندگی
   • تبلیغات
   حساب کاربری جدید
   ریست کردن رمز ورود