ما در این مقاله به معرفی پنج مدل تجاری خلاقانه معماری میپردازیم. در حرفه ی معماری همواره مسائل بی شماری وجود دارد که بر چگونگی روش عمل و اجرای طرح تاثیر می گذارد، به همین دلیل نحوه ی کار و تاثیر آن بر دنیای پیرامون معماری باید در نظر گرفته شود. به عنوان رئیس انجمن معماران جوان AIA از مشکلات موجود نسل آتی آگاه هستم: مدل های عملی ناکارآمد اغلب منجر به ایجاد مشکلاتی نظیر افزایش حجم کاری، افزایش هزینه ها و نارضایتی کارمندان می شود. ما بارها و بارها شاهد ایجاد تغییرات چشمگیری در شرکت های عملیاتی هستیم که باعث حفظ استعداد و کسب موفقیت در مسیر حرفه ای معماری شده است.

مدل تجاری خلاقانه معماری

مدل تجاری خلاقانه معماری

در ماه اکتبر، AIA اولین آزمایشگاه نوآوری فعالیت های معماری را برگزار کرد که سعی در توسعه ی مدل های عملی جدید به منظور افزایش ارزش معماری و خدمات ارائه شده به مشتریان در راستای برآورده کردن اهداف معماری دارد. ده تیم شش نفره 10 مدل تجاری خلاقانه را در این آزمایشگاه معرفی کرده اند. بر اساس رای شرکت کنندگان به بهترین مدل ارائه شده جایزه ی “انتخاب مردمی” داده شد. در میان 10 حوزه ی معرفی شده، پنج موضوع محور اصلی آزمایشگاه عملی معماری بوده است که در زیر شرح داده شده است:

فعالیت های شبکه ای

فعالیت های شبکه ای بیشتر بر روی واقعیت متمرکز است، به عنوان طراح و معمار باید قابلیت انجام کارهای مشارکتی را داشته باشید. برنده ی جایزه ی انتخاب مردم، JAMP، نمونه ای از همین مسئله است. به نظر می رسد که این مدل به دنبال ایجاد سازمان هایی مبتنی بر عضویت است که در آن فعالیت های کوچک و متوسط قابلیت پیوند خوردن به منابع را دارد، بنابراین می توان به معماران بزرگی تبدیل شد و از مزیت های رقابتی آن بهره گرفت.

یکی دیگر از تیم ها به نام New [net]WORK بر روی شبکه های مشارکتی حرفه ای متمرکز شده اند تا قابلیت دسترسی را افزایش دهند و در عین حال بین محققان، معماران و سایر مدافعان محیط زیست پل ارتباطی برقرار کنند.

در هرمدل، فعالیت های شبکه ای باعث به اشتراک گذاری منابع می شود و موانع فیزیکی را کنار می زند و باعث ایجاد کتابخانه های دانش می شود که به معماران اجازه ی کسب مهارت های ضروری می دهد. هم چنین اعضای شبکه را قادر به یافتن شرکا می کند به گونه ای که مجموعه ای از مهارت های ضروری در شرکت گرد هم آورده شود.

معماری شبکه ای

استفاده از داده به منظور افزایش درآمد

تیم های مختلفی به دنبال استفاده از رشد فزاینده ی اینترنت اشیا به عنوان فرصتی برای ساخت داده هستند، تا داده های ساختمانی خود را به منابع درآمدی در شرکت تبدیل کنند. پیشنهاد تیم Datalus این است که با جمع آوری داده های دنیای فیزیکی مجموعه ای از اطلاعات و داده های ساختمانی را تولید کنیم که بر روی کدگذاری، سیاست، طراحی و نقشه های ساختمانی در طول عمر هر ساختمان تاثیر می گذارد.

به طور مشابه، MOM+DAD با استفاده از عملیات نظارت، تعمیر و نگه داری MOM سعی در ارائه حلقه های پیوسته ای از طراحی، تجزیه و تحلیل و داده DAD دارد. آنها امیدوارند که بدین وسیله روابط بلند مدت از طریق داده های پیوسته ی به دست آورند و به طور مستمر داده ها را با مشتریان و شرکای خود تجزیه و تحلیل کنند.

جستجوگران راه حل

تیم ها به دنبال تغییر ماهیت واکنش های معماری هستند، به همین دلیل از جستجو گران راه حل به جای انتظار برای آمدن مشتری استفاده شده است. تیم 4PIE مشکلات استراتژیک را شناسایی کرده است و به دنبال روش هایی برای حل مشکلات شناسایی شده است، بنابراین رقابت مستقیم بین مشاوران طراحی مانند IDEO و محققان دانشگاهی ایجاد می شود. آنها سعی در بررسی راه حل های IP از طریق مجوزها و گواهی نامه ها دارند.

مدل خدمات Freemium

برخی از تیم ها بر روی نحوه ی برقراری ارتباط مشتری با طراح تمرکز کرده اند، این روش از سبک کاری اقتصاد کلان پیروی می کند. طراحی بر اساس تقاضا بین مشتری و طراح از طریق پورتال های وب تعاملی ارتباط برقرار می کند. آنها به دنبال افزایش اعتبار حرفه ای از طریق قابلیت های دسترسی هستند و به مشتریان تجربه ی دسترسی شبانه روزی در طول هفته به خدمات طراحی را می دهد. این امر به طراحان اجازه کار بر اساس شرایط خود در ساعات کاری مشخص شده را می دهد، بنابراین طرح های بهتری بر اساس نیازهای زندگی روزمره ایجاد می شود.

فریمیوم در معماری

مدل مسولیت اجتماعی

تقریبا تمام تیم ها بر روی مسولیت اجتماعی در کنار تعهد در انجمن های محلی از طریق روش های فعالانه تمرکز دارند و این کار تنها از طریق پروژه ها صورت نمی گیرد، بلکه فضاهای مشترک و سمینارهای آموزشی نیز در آن دخیل می باشد. دیدگاه تیم Covalence باعث توانمندسازی معماران می شود و اثرات گسترده تری بر روی مکان آنها دارد. آنها این کار را از طریق ساخت شبکه ای از فضاهای اجتماعی انجام می دهد. به طور مشابه، تیم Re\Thread نیز مدل ترکیبی برای سازمان های انتفاعی و غیر انتفاعی معرفی کرده است که سعی در حفظ مالکیت سهام در بازار از طریق فضاهای اشتراکی دارد.

من در راستای استفاده از روش های جدید معماری فعالیت می کنم تا در اقتصاد همیشه در حال تغییر کنونی بتوانیم پا برجا بمانیم. اگر سرنوشت شرکت ها تنها متکی بر صنعت ساخت و ساز باشد، سود آوری پایداری نخواهند داشت. زمان بندی آزمایشگاه عملی معماری به منظور جستجو و یافتن قابلیت های فعال گام بعدی است که باید مد نظر قرار داده شود. اما آنچه که مسلٌم است شرکت های فعلی نیاز به بازنگری اساسی دارند، ما امیدواریم که انرژی و گفت وگوی انجام شده در آزمایش خلاقانه ی روش های معماری مثمر ثمر باشد و در مورد راه های افزایش قابلیت زندگی بتوان از آن بهره گرفت.

 

ما در این مقاله به معرفی چندین مدل تجاری خلاقانه معماری برای فعالیت معماران جوان پرداختیم اما شما میتوانید برای آموزش های بیشتر به بخش مقالات آموزشی در وبسایت ما مراجعه کنید.